Menu Region

Adwokat: Rewolucja Andrzeja Czumy to mit

Adwokat: Rewolucja Andrzeja Czumy to mit

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Wiktor Świetlik

4Komentarze Prześlij Drukuj
Z Joanną Agacką-Indecką, przewodniczącą Naczelnej Rady Adwokackiej, rozmawia Wiktor Świetlik
Minister Czuma na łamach "Polski" zapowiadał rewolucję w sposobie egzaminowania kandydatów na aplikacje prawne. Przekonał Panią?
Nie. Jego argumenty są nierzetelne, a owa rewolucja już de facto została zrealizowana. Minister sprawia wrażenie, jakby wyważał otwarte drzwi. Obawiam się, że wszystko to było ogłoszone dla doraźnych celów propagandowych. Studenci prawa to spory elektorat.


Nie ma problemu zamknięcia korporacji prawnych?
Zapewne pana akurat nie przekonam, ale nie ma. Podobne zmiany już zostały wprowadzone w 2005 r. Co ciekawe, dzieci adwokatów dostają się na aplikację tak samo często jak przed zmianą.

Jak często?
To mniej więcej co piąta osoba zdająca na aplikację.

Ale teraz ma być łatwiej na nią zdać.
Więc trochę statystyki: w 2005 r. były ostatnie egzaminy prowadzone przez adwokaturę. Dostało się 78 proc. kandydatów. W 2008 r. (był to trzeci rok państwowych egzaminów) na aplikację zdało 11 proc. kandydatów. Dziś mamy 9-osobową komisję, w której 5 osób jest z Ministerstwa Sprawiedliwości. Gdzie zmiana?

Szala jeszcze bardziej przechyli się na rzecz ministerstwa. W komisji ma być 15 osób, z czego 9 z ministerstwa..

Zastanawiające jest, czy aż taki brak pieczy samorządu nad egzaminami adwokackimi jest rozwiązaniem konstytucyjnym. I druga sprawa, przedstawicielami ministerstwa w komisjach adwokackich są sędziowie i prokuratorzy. Co sprawia, że akurat oni są bardziej obiektywni? Nie miewają dzieci?

Samorząd adwokacki upierał się przy ustnym egzaminie. Nie po to, by mieć wpływ na to, kto zostanie wybrany?
Taka argumentacja byłaby dość żałosna. Chodziło o sprawdzenie umiejętności werbalnych przyszłego adwokata. Przecież argumentacja w mowach sądowych to jego podstawowy oręż w obronie interesów klienta. Odbiorcą egzaminu jest komisja państwowa. Aby zapewnić jego rzetelność, proponowaliśmy, by był nagrywany. Kandydat miałby wybór spośród pięciu tematów. Uznaniowość byłaby więc wykluczona. Dlaczego egzamin ustny pozostaje w komisjach sędziowskich i prokuratorskich? Jeżeli likwidujemy go u adwokatów, to zlikwidujmy też u innych.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

4

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

2 miliony więcej

+10 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

znajomy Giedroycia (gość)  •

Prezydent otrzymał prawie 2 miliony głosów więcej niż PO, a poprzednio powołal brata w wyniku DEMOKRATYCZNYCH wyborów. Komsomoł = Super SAMOOBRONA (na innych forach) tego nie chcą zrozumieć. A co robi obecny premier? PREMIER MILCZY! Aleksandrze Hallu, zrób coś, nie tak miało być!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Czuma i co dalej

+9 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

waldek (gość)  •

Post powtórzony.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Czuma i co dalej

+10 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

waldek (gość)  •

Panie Czuma zostaw Pan różne rewolucje to trzeba innej mysli tych rewolucji ilez było weż sie pan za prace za uzdrawianie prawa kierujac sie prawem i sprawidliwoscia tym pojeciem rozoj mafi,gangow banydtyzmu i grabiezy dobra wsponego -gosdarki,przstepcy sie smieja ztakiego prawa i Panów ministrow naprawde tzreba zmian ale przjrzyscie mocno przmyslanych

odpowiedzi (0)

skomentuj

Mit?

+7 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Prawnik (gość)  •

Adwokat: Rewolucja Andrzeja Czumy to mit - Korporacje nie dopuszczą do rozbicia ich monopolu. Zaraz lobby adwokackie złozy sprawę do trybunału i cała sprawa rozmyje się jak w 2005r. za ustawy Gosiewskiego. Dziki kapitalizm na rynku usług prawniczych nie dopuści konkurencji.

odpowiedzi (0)

skomentuj