Menu Region

Królowa Kleopatra była Mulatką

Królowa Kleopatra była Mulatką

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Daniel Foggo "The Times"

Prześlij Drukuj
Archeolodzy są przekonani, że odnaleźli szkielet młodszej siostry Kleopatry. Prochy księżniczki Arsinoe, zamordowanej w 41 roku p.n.e. na rozkaz słynnej egipskiej królowej i jej rzymskiego kochanka Marka Antoniusza, to pierwsze zidentyfikowane szczątki osoby z dynastii ptolemejskiej.
Odkrycie jest przełomowe, bo pozwoli wyjaśnić zagadkę rodowodu królowej Egiptu. Uczeni od dawna zachodzą w głowę, czy Kleopatra była pochodzenia greckiego lub macedońskiego, jak jej przodek Ptolemeusz - macedoński generał, który zasiadł na tronie Egiptu z woli Aleksandra Wielkiego. Inna hipoteza mówi, że w żyłach Kleopatry płynęła krew afrykańska.

Analiza czaszki Arsinoe wskazuje na cechy charakterystyczne zarówno dla białych Europejczyków, jak też starożytnych Egipcjan i czarnych Afrykańczyków. To może oznaczać, że Kleopatra również miała mieszane pochodzenie. Obie były bowiem siostrami przyrodnimi, córkami Ptolemeusza XII.

Zgodnie z tezą przedstawioną kilkanaście lat temu przez Hilke Thür z Austriackiej Akademii Nauk, grobowiec znajdujący się w ruinach Efezu krył szczątki siostry królowej Egiptu. Według rzymskich źródeł do tego właśnie miasta, położonego na terenie dzisiejszej Turcji, trafiła Arsinoe pokonana w walce o władzę przez Kleopatrę i jej ówczesnego kochanka Juliusza Cezara. Po śmierci Cezara Kleopatra związała się z Markiem Antoniuszem. Aby nie dopuścić do przejęcia tronu przez Arsinoe, kazała Rzymianinowi zgładzić młodszą siostrę.

Grobowiec w Efezie otwarto w 1926 roku. Wewnątrz archeolodzy odkryli sarkofag i zabrali z niego czaszkę, która następnie została zmierzona i zbadana. Niestety zaginęła podczas II wojny światowej.
Na początku lat 90. Thür zorganizowała ponowną wyprawę do grobowca i odnalazła szkielet bez głowy. Należał on do młodej kobiety. Niezwykły, ośmiokątny kształt grobowca, przypominający latarnię morską z miasta Aleksandria, z którym Arsinoe była związana, przekonał Thür, że ma do czynienia ze szczątkami siostry Kleopatry.

Zdaniem uczonych kości należą do kobiety w wieku 15-18 lat. Brak oznak choroby świadczy o nagłym zgonie. Ostatecznym potwierdzeniem teorii Thür są dowody na południowoafrykańskie pochodzenie szkieletu. Kształt czaszki Arsi-noe udało się zrekonstruować według pomiarów z lat 20. Według badaczy, jej głowa miała podłużny kształt, często spotykany u starożytnych Egipcjan i czarnych mieszkańców Afryki. Może on świadczyć o mieszanym pochodzeniu.

Tłum. G. Gutkowski
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się