Menu Region

Fizyk i filozof Bernard d'Espagnat otrzymał nagrodę...

Fizyk i filozof Bernard d'Espagnat otrzymał nagrodę Templetona

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Tegoroczną Nagrodę Templetona, przyznawaną za pokonywanie barier między nauką a religią otrzymał francuski fizyk i filozof Bernard d'Espagnat. Z tego wyboru bardzo zadowolony jest ubiegłoroczny laureat, ksiądz profesor Michał Heller.
Duchowny podkreśla, że Bernard d'Espagnat jest znany nie tylko w kręgach fizyków, ale też filozofów. "W fizyce położył on szczególnie wielkie zasługi w interpretacji mechaniki kwantowej. Jego zasługi na tym polu uważane są już za klasyczne" - zaznacza ksiądz Heller. Wyjaśnia, że tegoroczny laureat w swoich badaniach podkreśla związek uczonego z tajemnicą, która go przerasta i którą on próbuje rozszyfrować.

Międzynarodowa Fundacja Templetona wyróżniła profesora d'Espagnat za "wyjątkowy wkład w rozwój duchowego wymiaru życia". 87-letni laureat pracował w przeszłości z wieloma wybitnymi fizykami, ale z czasem zajął się filozofią nauki. Dziś podkreśla, że obecnie - zgodnie z zasadami fizyki kwantowej - rzeczywistości nie da się zbadać w sposób ostateczny i jednoznaczny, a pewna naukowa tajemnica jest wartością, a nie zjawiskiem negatywnym, które należy wyeliminować.

Nagroda Templetona w wysokości miliona funtów brytyjskich, jest przyznawana od prawie 40 lat. Bernard d'Espagnat zamierza przeznaczyć fundusze na badania naukowe i cele charytatywne. Oficjalne wręczenie nagrody odbędzie się w Londynie, w Pałacu Buckingham 5 maja.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się