Jeleń przyćmił Benzemę w meczu Lyonu z Auxerre

Jacek Kmiecik

Prasa francuska mecz mistrza Francji Olympique Lyon z AJ Auxerre zapowiadała jako pojedynek Karima Benzemy z Ireneuszem Jeleniem.
Zwycięsko z tej rywalizacji wyszedł polski napastnik, który w 41. minucie spotkania zdobył bramkę na 1:0 dla gości. Auxerre ostatecznie wygrało 2:0, bo w 92. minucie podwyższył wynik Duńczyk Thomas Kahlenberg.

AJA odniósł pierwszą od 15 meczów z Lyonem wiktorię nad siemiokrotnym mistrzem Frnacji. Była to jednocześnie pierwsza od 14 lat porażka Oympique poniesiona u siebie z zespołem z Burgundii.

Jeleń strzela i wraca do kadry
Jeleń przyćmił gwiazdę francuskiej piłki, strzelając swojego siódmego gola w tym sezonie i czwartego w sześciu ostatnich występach. Dotychczas przeciw Lyonowi rozegrał sześć meczów, ale dopiero teraz udało mu się pokonać bramkarza OL.

Wykorzystał dokładne podaniu Kahlenberga. Nie dał się złapać w pułapkę ofsjadową, sprytnie zwiódł obrońców gospodarzy, wbiegł w pole karne i technicznym kopnięciem piłki z 9 metrów pod poprzeczkę nie dał szans Hugo Llorisowi. Polski snajper mógł zdobyć w tym meczu jeszcze drugą bramkę, ale w 63. minucie, po ponownym idealnym podaniu Duńczyka, miał problemy z opanowaniem kozłującej futbolówki i przegrał pojedynek z Llorisem.

Pięć minut później trener Jean Fernandez zmienił Jelenia na Rumuna Daniela Niculae.
Forma strzelecka 27-letniego snajpera cieszy w obliczu zbliżających się meczów reprezentacji Polski w eliminacjach mistrzostw świata z Irlandią Północną i San Marino oraz fatalnej kontuzji kolana napastnika Wisły - Pawła Brożka.

"Jelonek" zosał powołany do kadry po półrocznej przerwie a jego nominacja była wielką niewiadoma do momentu ogłoszenia kadry.

Cały mecz w barwach Auxerre zagrał inny reprezentant Polski - Dariusz Dudka, którego notowania są coraz wyższe.

Lyon bez formy
Zwycięstwo AJA na Stade Gerland mogło być jeszcze okazalsze, ale w 91. minucie rzut karny zmarnował obrońca Cedric Hengbard. "Lyon stracił oddech, Lyon wciąż ma kaca" - tytułuje sprawozdanie meczowe tygodnik "France Football".

"Lyon przegrał także na Greland" - nawiązuje do porażki w środku tygodnia z Barcelona w Lidze Mistrzów dziennik "L'Equipe".

"Lyonczycy ponieśli czwartą porazke z rzędu. Nie potrafili zagrozić ekipie Auxerre, kolejny raz licząc za bardzo na strzały Juninho. Benzema i jego koledzy okazlai się bezradni i wciąż są w szoku po ciosie jaki dostali od Barcelony (2:5). Jeleń i Kahlenberg pokazali całą swoją klasę. Zmieniają oblicze Auxerre" - informuje "FF".