Menu Region

Lubelscy naukowcy stworzyli urządzenie do usuwania pyłów

Lubelscy naukowcy stworzyli urządzenie do usuwania pyłów

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Zespół naukowców z Katedry Inżynierii Komputerowej i Elektrycznej Politechniki Lubelskiej skonstruował filtr bifilarny, zasilany względnie niskim napięciem, do usuwania pyłów pochodzenia roślinnego. Znajdzie on zastosowanie między innymi w przemyśle rolno-spożywczym.
Powstające w zakładach produkcyjnych pyły usuwane są przy wykorzystaniu filtrów tkaninowych, które wymagają częstego wyłączania i oczyszczania. Z kolei elektrofiltrów stosowanych w przemyśle hutniczym lub wydobywczym nie można przenieść bezpośrednio do przedsiębiorstw rolno-spożywczych, jak młyny, czy kaszarnie, bo występujący tam pył ma charakter wybuchowy.

Odpylaczem elektrostatycznym spełniającym warunki pracy w strefie wybuchowej jest właśnie filtr bifilarny. Charakteryzuje się mniejszą energochłonnością przy zachowaniu wysokiej skuteczności.
Ponadto, przy braku zasilania nie traci zdolności odpylania i pozwala na niemal całkowite zatrzymanie cząstek stałych .

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się