Menu Region

Emerytury w 2014 r. wzrosną tylko o 2,14 proc. Budżet...

Emerytury w 2014 r. wzrosną tylko o 2,14 proc. Budżet państwa jest w trudnej sytuacji

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Joanna Pieńczykowska

7Komentarzy Prześlij Drukuj
Rząd zdecydował: emerytury wzrosną o zaledwie 2,14 proc. To minimalny wskaźnik, dopuszczalny przez ustawę. Powodem jest zła sytuacja budżetu.
Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2014 r. pozostanie na ustawowym minimum - zdecydowała Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu. Według rządowych szacunków oznacza to podwyżkę świadczeń o 2,14 proc.

Podwyżka wejdzie w życie 1 marca 2014 r. Zgodnie z obliczeniami rządu wydatki na emerytury w 2014 r. wzrosną o mniej więcej 3,56 mld zł.

Emerytury i renty podlegają waloryzacji corocznie. Zgodnie z prawem - wysokość wskaźnika waloryzacji emerytur i rent jest przedmiotem negocjacji w ramach Trójstronnej Komisji do spraw Społeczno-Gospodarczych, w skład której wchodzą przedstawiciele związków zawodowych, pracodawców i rządu.
Takie negocjacje odbyły się również w czerwcu br., ale nie udało się członkom Komisji dojść do porozumienia. Związki zawodowe domagały się podwyżki w większej skali. W takiej sytuacji - zgodnie z prawem - decyzja należała do rządu.

Rząd wyjaśnił w komunikacie, żedecydując o minimalnym wzroście świadczeń, brał pod uwagę "bardzo trudną sytuację finansów publicznych, w tym Funduszu Ubezpieczeń Społecznych; potrzebę podejmowania działań zmierzających do wyhamowania tempa wzrostu wydatków sztywnych budżetu państwa; cel obecnie realizowanej polityki rządu, którym jest ograniczenie nadmiernego deficytu budżetu państwa".

Wskaźnik waloryzacji zgodnie z przepisami wylicza się na podstawie średniorocznego wskaźnika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, który ma być zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.
7

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

emeryt

+22 / -29

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

hania (gość)  •

ja juz w ogole tego nie kumam, te emerytury jesli beda to jakies minimalne, mam nadzieje jednak, ze pieniadze z getin banku z lokat zaspokoja mi byt

odpowiedzi (0)

skomentuj

A dlaczego

+27 / -31

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

fiołek (gość)  •

sa wypłacane sowite premie swoim i gdzie się podziała za sprzedany majątek który ci emeryci zbudowali.

skomentuj

powinno być

+49 / -16

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

fiołek (gość)  •

gdzie sie podziała kasa za sprzedany majatek...

odpowiedzi (0)

skomentuj

aj waj !

+32 / -40

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wiadomo (gość)  •

Vincent skąpy z natury - ale nie dla swoich!

odpowiedzi (0)

skomentuj

A ja

+59 / -32

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ziutka (gość)  •

chciałabym, żeby moje wynagrodzenie wzrosło chociaż o te nędzne 2,14 proc. :(

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nadwyżki POszły na cygara, alkohole, garnitury, garsonki i tańce na... rurach

+58 / -36

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Juzef Bonk I(nie mylić z tym vel Michał Tusk) (gość)  •

Zapomniałem jeszcze dodać wielomilionowe ministerialne nagrody, ale o tym jak i cotygodniowych lotach premiera helikopterem do Sopot-u doskonale przecież wiecie...

odpowiedzi (0)

skomentuj

jest kasa

+39 / -26

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gienek (gość)  •

okrasc tych co cos zbudowali a sobie nabic kase i zwiekszyc liczbe swoich kolesi na panstwowych posadkach panie tusk gdzie to tanie panstwo mi potrzeba na leki a nie na kiecke zonie pomimo ze zadnej parti nie popieram to musze na nich placic to jest nie zgodne z mojim sumieniem jestescie gorsi od pzpr bo na nich nie placilem wstydze sie tego ze walczylem oto zeby cwaniacy nas wyzyskiwali

odpowiedzi (0)

skomentuj