W 1939 roku Stalin proponował Francji i Anglii atak na...

  W 1939 roku Stalin proponował Francji i Anglii atak na Niemcy. Londyn odtajnił dokumenty

  Małgorzata Gołota

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Kliment Woroszyłow
  1/5
  przejdź do galerii

  Kliment Woroszyłow ©Fot. Wikipedia Commons

  Przywódca ZSRR był gotów wysłać przeszło milion sowieckich żołnierzy na niemiecką granicę, by wspólnie z aliantami powstrzymać hitlerowską agresję we wrześniu 1939 r.
  Z dokumentów, które trzymano w sekrecie przez ostatnie 70 lat, a które niedawno dopiero odtajniono, jasno wynika, że Związek Radziecki poczynił pewne starania, które mogły uchronić Europę przed niemiecką inwazją lub przynajmniej mocno ją opóźnić. Zdaniem rosyjskich historyków przemawia za tym fakt, że w 1939 r. Stalin poprzez swoich delegatów proponował zachodnim mocarstwom wysłanie na niemiecką granicę potężnej armii, która zdołałaby powstrzymać nazistów w razie przewidywanej agresji na Polskę. Radziecki przywódca chciał w ten sposób zachęcić Francję i Wielką Brytanię do zawiązania antynazistowskiego sojuszu.

  Gdyby taki pakt faktycznie został zawiązany, cała XX-wieczna historia mogłaby potoczyć się inaczej. Związany umowami z dwoma innymi państwami Stalin nie zawarłby paktu z Hitlerem, w którym z kolei zapewniał Führera, że nie będzie w żaden sposób zakłócał planowanej przez niego inwazji. Więcej! 17 września 1939 r. nie mógłby także dopuścić się agresji na Polskę.

  Nie można jednak z całą pewnością stwierdzić, że gdyby ZSRR wspólnie z aliantami powstrzymała Hitlera w 1939 r., Stalin świadom tego, że wyeliminował z politycznej gry Hitlera, nie zechciałby po jakimś czasie sam podbić Europy i świata.

  Odtajnione dokumenty, do których kopii dotarł brytyjski dziennik "The Sunday Telegraph", pokazują ogrom piechoty, artylerii i sił powietrznych, jakim generałowie Stalina chcieli wesprzeć aliantów, gdyby ci pomogli im uzyskać zgodę Polaków na przemarsz Armii Czerwonej przez jej terytorium.

  Jednak Brytyjczycy i Francuzi - upoważnieni przez swoich przełożonych do rozmów, nie do zawierania wiążących umów - nie odpowiedzieli na sowiecką ofertę złożoną im 15 sierpnia 1939 r. Zamiast z aliantami Stalin ułożył się więc z Hitlerem.

  Niemiecko-radziecki pakt Ribbentrop-Mołotow, nazwany tak od nazwisk sekretarzy zagranicznych obu krajów, podpisano 23 sierpnia. Kilka dni później, 1 września 1939 r., III Rzesza napadła na Polskę, rozpoczynając tym samym II wojnę światową.

  - Być może, gdyby proponowany przez Stalina Francji i Wielkiej Brytanii sojusz doszedł do skutku, nigdy by się to nie stało - przyznaje emerytowany generał rosyjskiego wywiadu Lew Sockow, który sortował 700 stron odtajnionych dokumentów. - To był ostatni moment, w którym można jeszcze było powstrzymać strasznego wilka, jakim był Adolf Hitler. Bo można było to zrobić nawet po tym, jak brytyjski premier Neville Chamberlain i francuski prezydent Édouard Daladier w układzie monachijskim oddali Berlinowi niemal połowę Czechosłowacji.

  Sowiecka oferta - przygotowana przez ministra wojny ZSRR marszałka Klimenta Woroszyłowa oraz szefa sztabu generalnego Armii Czerwonej Borysa Szaposznikowa - zawierała propozycję umieszczenia 120 dywizji piechoty z 19 tys. żołnierzy w każdej, 16 dywizji kawalerii, 5 tys. ciężkiej artylerii, 9,5 tys. czołgów i przeszło 5,5 tys. myśliwców i bombowców na granicy niemieckiej na wypadek wojny, jaką III Rzesza mogła lada dzień wypowiedzieć Polsce. Jednak stojący na czele brytyjskiej delegacji admirał Reginald Drax w odpowiedzi na ofertę Rosjan stwierdził, że jego szefowie upoważnili go jedynie do rozmów, nie do zawierania wiążących umów.

  Zapytany o to, jakie siły Brytyjczycy mogą wysłać na Zachód w razie przewidywanej agresji niemieckiej, admirał Drax stwierdził, że można mówić o 16 dywizjach pozostających w gotowości bojowej. - Sowieci byli w szoku. Nie mogli uwierzyć, że Brytyjczycy są tak nieprzygotowani do nadciągającej walki - mówi generał. - Gdyby wówczas Brytyjczycy i Francuzi, a potem także Polacy potraktowali tę ofertę poważnie, wspólnie moglibyśmy rozmieścić jakieś 300 lub nawet więcej dywizji.

  Moglibyśmy stworzyć dwa fronty, które jeśli nie uratowałyby świata przed wojną, to przynajmniej uwięziłyby zapędy Hitlera w granicach III Rzeszy.

  To, że Sowieci starali się zawrzeć antynazistowski sojusz z Wielką Brytanią i Francją, nie jest dla wielu historyków żadnym zaskoczeniem. Ale nigdy wcześniej nie mówiono publicznie o tym, jak wielkie siły militarne gotowa była przeznaczyć radziecka Rosja, byle tylko powstrzymać Hitlera.
  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (28)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hehe

  bulshit (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Mógł proponować spokojnie ale wiedział, że RP nigdy nie zgodzi się na przemarsz wojsk sowieckich przez nasze terytorium.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  byłoby jeszcze gorzej

  qsxwert (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

  szczerze wątpię czy po "przemarszu" armii czerwonej nasz kraj wyglądał by lepiej niż po niemieckiej agresji. Raczej różnica była by tylko taka że zamiast o pogromie żydów teraz mówilibyśmy o...rozwiń całość

  szczerze wątpię czy po "przemarszu" armii czerwonej nasz kraj wyglądał by lepiej niż po niemieckiej agresji. Raczej różnica była by tylko taka że zamiast o pogromie żydów teraz mówilibyśmy o masowych mordach na polakach. Poza tym oficjalne stanowisko rosji jest takie że nigdy Polski nie zaatakowali a jedynie weszli do pobitego kraju bronić ludności ukraińskiej i rosyjskiej. Polsko-Rosyjski pakt o nieagresji nie został wypowiedziany i tak samo byłoby gdyby Polska zgodziła się na "przemarsz" wojsk sowieckich w przypadku ataku na RP. Weszliby a nam nie wolno byłoby się nawet bronić bo przecież "przyjaciel nie atakuje" a conajwyżej strzeże porządku i rozbija zbrojne bandyckie grupy...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Stalin chciał zająć II RP bez wojny...

  Jacek Matysiak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Pisałem o tej sprawie parę lat temu: http://naszeblogi.pl/40454-pakt-hitler-stalin

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bzdury i kłamstwa, nie warto tracić czasu.

  Dana (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 7

  Stalin od lat umacniał władzę Hitlera. Z ZSRR Adolf dostawał wszystko czego potrzebował kraj i armia żeby odbudować się po wojnie. Wehrmacht szkolił się w ZSRR pod okiem ich generałów. Józek był...rozwiń całość

  Stalin od lat umacniał władzę Hitlera. Z ZSRR Adolf dostawał wszystko czego potrzebował kraj i armia żeby odbudować się po wojnie. Wehrmacht szkolił się w ZSRR pod okiem ich generałów. Józek był fanem Adolfa i vice wersa. A obaj kłamali jak najęci. Wtedy nawet Adolf w Monachium mówił że jak dostanie Czechy to nie pójdzie ani kroku dalej... A mamy wierzyć że Stalin arcymorderca i łajdak miałby pomagać imperialistycznemu Zachodowi który był naturalnym wrogiem komuny przeciwko swojemu pupilowi? Czy raczej wzorem Adolfa miałby możliwość wprowadzenia bez jednego wystrzału wojsk do Polski której nie udało mu się zając w 1920. Stalin chciał podbić całą Europę i jego kłamstwa i polityczne gierki były obliczone tylko na ogranie swoich wrogów. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ćhoroba

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  Głupota to ciężka, ale uleczalna choroba. Życzę sukcesów

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie wierze w ani jedno słowo

  Kusza (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  z tego artykułu. Nie Stalin czy Hitler decydowali jak ma się potoczyć historia świata a banksterzy. Oni parli do wojny podobnie jak robią to teraz. Na dowód tego co napisałem przytoczę wypowiedź...rozwiń całość

  z tego artykułu. Nie Stalin czy Hitler decydowali jak ma się potoczyć historia świata a banksterzy. Oni parli do wojny podobnie jak robią to teraz. Na dowód tego co napisałem przytoczę wypowiedź pani Rotschild, która umierając w 1841 roku ( o ile dobrze pamiętam ? ) powiedziała ,ze gdyby jej synowie zechcieli aby na świecie nie było wojny to nie było by ani jednej. Cóż kiedy 5 Rotschildów chciało inaczej. Po zakończeniu II wojny jakiś żyd powiedział ,że to żydzi pokonali Hitlera. Zachodni żydzi dali pieniądze a wschodni( radzieccy) dali ludzi. I to jest niestety prawda !zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  to była zagrywka Stalina

  marcowy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 6

  Wg mnie to była zagrywka Stalina, który chciał wiedzieć czym dysponuje zachód, jakie są jego zamiary, a wszystko po to by spokojnie 17 września zająć polskie tereny na wschód od Wisły. Stalin czy...rozwiń całość

  Wg mnie to była zagrywka Stalina, który chciał wiedzieć czym dysponuje zachód, jakie są jego zamiary, a wszystko po to by spokojnie 17 września zająć polskie tereny na wschód od Wisły. Stalin czy Hitler to wybór między dżumą a cholerą, jak ktoś powiedział.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Uf!

  andys (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

  Rece opadają. Przecież sa protokoły z rozmów w Moskwie w sierpniu 1939. ZSRR proponował np. , że w przypadku napaści Niemiec na Francje wprowadzi do walki 75% sił ,które wystawi Francja. Rozmowy...rozwiń całość

  Rece opadają. Przecież sa protokoły z rozmów w Moskwie w sierpniu 1939. ZSRR proponował np. , że w przypadku napaści Niemiec na Francje wprowadzi do walki 75% sił ,które wystawi Francja. Rozmowy prowadził minister obrony Woroszylow i szef Sztabu Generalnego Szaposznikow. Propozycje były na bieżąco konsultowane ze Stalinem.
  To wszystko jest znane doskonale od wielu,wielu lat, jeszcze od wczesnej komuny.
  Rozmowy nie zakończyły się sukcesem, gdyz Polska nie wyraziła zgody na wejscie ACz na teren Polski (ZSRR i Niemcy nie miały wspólnej granicy) , mimo wielu, bardzo silnych nacisków Francji.
  Stalin postawił ultimatum Francji i Anglii . Francja i Anglia nie mogły spełnić , choć chciały, tych zadań. Rozmowy zakończono i za bodaj dwa dni do Moskwy przyleciał Ribbentrop . Niemcy (Hitler) od wielu dni domagali sie , aby przyjął Ribbentropa.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bylibyśmy demoludem już od 1939

  Karol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 6

  Cóż, bylibyśmy demoludem już od 1939 a nie od 1945 roku. (A może wcielonym do ZSRR, jak Litwa/Łotwa/Estonia)..

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No to zaczynamy uszlachetniac Stalina

  Szlachetny i Prawy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 20

  Zaraz, zaraz Panowie. Po pierwsze Stalin nie musial sie bac Hitlera w 1938 i 1939 majac swoj znakomity wywiad o ktorym autor pisze wiedzial ze Hitler jest dla niego niegrozny. Wiedzial tez ze...rozwiń całość

  Zaraz, zaraz Panowie. Po pierwsze Stalin nie musial sie bac Hitlera w 1938 i 1939 majac swoj znakomity wywiad o ktorym autor pisze wiedzial ze Hitler jest dla niego niegrozny. Wiedzial tez ze Potrzebuje rozciagnac sie na zachod czyli na PL ziemie. Takiej szansy nie mogl odpuscic. Korytarz przez polske? Niemcy rowniez wymagali korytarza dlaczego sie nie zgodzilismy? bo nie chcielismy byc druga czechoslowacja. Stalin chcial wprowadzic 1 milion zolnierzy- tak naprawde do dzikich sztubakow ktorzy gwalcili, kradli zegarki i wszystko inne- zobaczcie ze nie zmienilo sie to w zaden sposob przez nastepne 6 lat kiedy weszli do Niemiec kradnac, gwalcac etc. ( Zreszta amerykanie byli nie lepsi we Francji). Tak wiec bysmy mieli Armie radziecka wczesniej na calym terytorium. Jak wiele osob ze wszchodnich terenow mowi ( wlaczajac i porownojac moja rodzine ze wschodu kontra zachodu Polski czyli pod okupacja ZSRR i Niemiecka- mniej gwaltow i zabojstw bylo po niemieckiej stronie- trudno uwierzyc). Wiecej - Stalin sie dowiedzial ze zachod nie wysle zadnej szabelki z zachodu na niemcy- Ribentrow byl zadowolony z tej informacji- nie zostawili zadnej dewizji na zachodzie. Podzielili Polske jak chcieli. jesli ktos mysli ze moze byc inaczej to bzdura. Jedyna nasza sila to ta z wiekow starych- unia srodkowoeuropejska. Litwa, slowacja, wegry tylko w ten sposob mozemy zadac myto za tranzyt i natym zarabiac. Tylko wtedy jako unia mozemy by brama do zachodu i wszchodu.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  aaa

  pol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 25

  no jak ładnie już wtedy chcieli zająć Polskę . Ciekaw jestem co jest takiego w Polsce że ich tak tu ciągnie ?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo