Izrael: Ustępujący premier podsumował okres swoich rządów

  Izrael: Ustępujący premier podsumował okres swoich rządów

  IAR

  Aktualności

  Aktualności

  Otwierając najprawdopodobniej ostatnie posiedzenie swojego gabinetu, szef rządu Ehud Olmert podkreślił, że Izrael poczynił bezprecedensowe, dramatyczne i bardzo bolesne ustępstwa aby osiągnąć pokój. Według Olmerta zawieszenia broni nie udało się osiągnąć z winy Palestyńczyków, którym zabrakło dobrej woli i odwagi.
  Tymczasem władze Autonomii Palestyńskiej nazywają tę opinię "kompletnym kłamstwem". Według rzecznika prezydenta Mahmuda Abbasa Izrael nie proponował stworzenia palestyńskiego państwa na wszystkich okupowanych terytoriach ze stolicą w Jerozolimie.

  Rząd Ehuda Olmerta ma na swoim koncie dwie wojny - z libańskim Hezbollahem trzy lata temu oraz w Strefie Gazy. Premier stwierdził, że ta pierwsza zakończyła się sukcesem, "gdyż wielu ludzi na północy żyje w spokoju". Operację w Strefie Gazy uznał natomiast za "istotny wysiłek, który jeszcze nie dobiegł końca".

  W zeszłym roku specjalna komisja wojskowa ds. badania konfliktu izraelsko-libańskiego stwierdziła w raporcie, że wojna z libańskim Hezbollahem w 2006 roku była dla Izraela porażką i nie doprowadziła do osiągnięcia wyznaczonych celów.

  Z kolei po wojnie w Strefie Gazy obie strony konfliktu - Izrael i Hamas ogłosiły się zwycięzcami. Hamas nadal ostrzeliwuje południowe terytoria państwa żydowskiego, a Izrael bombarduje cele w Strefie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo