Menu Region

Poruszająca biografia heroicznego kardynała

Poruszająca biografia heroicznego kardynała

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Bożydar Brakoniecki

Prześlij Drukuj
W piątek do księgarń trafi "Kardynał Wyszyński", niezwykła biografia niezłomnego hierarchy Kościoła katolickiego, sportretowanego dziennikarskim piórem Ewy Czaczkowskiej.
Przez prawie 700 stronic tego imponującego przedsięwzięcia śledzimy nie tylko żywot Prymasa Tysiąclecia, ale też powikłane dzieje polskiego Kościoła, uwikłanego w starcie z komunistycznym aparatem represji.

Nim Stefan Wyszyński (1901- 1981), drugie dziecko organisty z podlaskiej Zuzeli, został w 1948 roku prymasem, miał za sobą szefowanie przedwojennemu chrześcijańskiemu uniwersytetowi robotniczemu, kombatancki epizod w roli kapelana kampinoskiego AK i biskupstwo lubelskie. A przed sobą m.in. podpisanie, w imieniu episkopatu, porozumienia z komunistami, 3-letni areszt w Stoczku Warmińskim i Komańczy oraz autorstwo Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego.


Autorce udało się też podejrzeć kardynała od strony mało znanej wiernym: jako bacznego obserwatora świata o socjologicznym zacięciu i ironistę, który Jerzego Zawieyskiego, posła z ramienia Znaku, ochrzcił mianem "łaciny", a felietonistę Stefana Kisielewskiego "Stańczykiem-Wesołkiem".

W tej znakomitej biografii nie brakuje też scen dramatycznych i poruszających. Choćby tej, która rozegrała się 24 maja 1981 roku, gdy do umierającego prymasa zadzwonił papież Jan Paweł II. Nie mogli się pożegnać, bo kabel telefoniczny był ...za krótki i nie sięgał łóżka hierarchy.


***
Ewa Czaczkowska "Kardynał Wyszyński", wyd. Świat Książki, Warszawa 2009, cena 44, 90 zł

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się