Menu Region

Białoruskie władze uznają zjazd Zwiąku Polaków za nielegalny

Białoruskie władze uznają zjazd Zwiąku Polaków za nielegalny

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Według białoruskich urzędników, zaplanowany na jutro zjazd Związku Polaków na Białorusi będzie nielegalny. Informację taką władze Grodna przekazały przewodniczącej Andżelice Borys. Powiedziała ona, że jeśli grodzieńscy urzędnicy uniemożliwią zorganizowanie zjazdu, to związkowcy przeprowadzą demonstrację.
Nieuznawany przez białoruskie władze Związek Polaków na Białorusi chce jutro podsumować swoją czteroletnią kadencję i wybrać przedstawicieli na kolejną. Jednak władze Grodna ostrzegły przewodniczącą Związku Polaków na Białorusi, że planowany na jutro zjazd związku jest nielegalny. Igor Popow, urzędnik odpowiedzialny w obwodzie grodzieńskim za kontakty z mniejszościami narodowymi, argumentował bezprawność zjazdu tym, że sala, w której miałby się odbyć, nie odpowiada przepisom przeciwpożarowym.


Od kilku tygodni członkowie organizacji są zastraszani przez białoruskie władze, m.in. grożono im zwolnieniami z pracy. A dziś Popow poinformował szefową polonijnej organizacji Andżelikę Borys o odpowiedzialności karnej za przeprowadzenie zjazdu.

Niezależne białoruskie media poinformowały, że na jutro do Grodna władze ściągają odziały specjalne milicji. W 2005 nie uznano wyboru Andżeliki Borys na prezesa Związku Polaków na Białorusi. Pod naciskiem służb specjalnych zorganizowano ponowne wybory, które wygrał popierany przez Mińsk Józef Łucznik. Organizacji Łucznika nie uznaje Warszawa.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się