Menu Region

Koalicja pęka w szwach od emocji o opcje

Koalicja pęka w szwach od emocji o opcje

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Mira Suchodolska

4Komentarze Prześlij Drukuj
- Są zgrzyty w koalicji - przyznał w rozmowie z "Polską" Eugeniusz Kłopotek z PSL. - Sprawa jest poważna, a może być jeszcze gorzej - nie krył
Wczoraj do laski marszałkowskiej trafił projekt ustawy autorstwa PSL o opcjach walutowych. Choć było to zapowiadane od dawna, atmosfera pomiędzy koalicjantami PO i PSL stała się, o ile to możliwe, jeszcze bardziej napięta. A to dlatego, że pomysły rozwiązania sprawy opcji walutowych PSL idą w poprzek tego, jak je zamierza rozwiązać PO. Ludowcy chcą mianowicie, aby firmy, które mają dług w banku z powodu opcji, nie były zmuszane do jego spłaty, aż do czasu zakończenia negocjacji z bankiem.

Dług nie mógłby też być poddany egzekucji. Platforma uważa, iż na spłatę długu przedsiębiorcy powinni zaciągnąć kredyt w Banku Gospodarstwa Krajowego. Kredyt spłacałby ten, kto przegrałby sprawę przed sądem: przedsiębiorca, lub bank.


- Jest już projekt ustawy o opcjach lewicy, jest projekt PiS, nasz koalicjant musiał do nich dołączyć, aby nie stracić miana prekursora - bagatelizował wiceprzewodniczący klubu PO Grzegorz Dolniak. I ironizował, że ich "mniejszy brat" z koalicji pewnie chce poprawić sobie statystyki legislacyjne. - I tak wszyscy muszą czekać na projekt rządowy, wtedy dopiero zaczniemy procedować - zakończył, dodając, że wpływu na jakość koalicji to mieć raczej nie będzie. Innego zdania są ludowcy.

- Jeżeli nasz koalicyjny partner trzyma stronę systemu bankowego, który wpędził nas w te kłopoty z opcjami, mamy problem - mówi poseł Kłopotek. PSL może zdecydować się postawić sprawę na ostrzu noża i sprzymierzyć się w sprawie opcji z PiS, której koncepcje są podobne do tych przedstawionych przez Stronnictwo. Lewica także gotowa jest poprzeć ich projekt.

- Warto więc spróbować - mówi poseł PSL.
Awanturze o opcje rumieńców dodaje to, co ostatnio dzieje się wokół Waldemara Pawlaka i całego PSL. - Podszczypywania Pawlaka jeszcze byśmy znieśli, do oskarżeń o nepotyzm już się przyzwyczailiśmy - komentuje Kłopotek. - Ale na insynuacje, że mielibyśmy być zamieszani w jakąś sprawę korupcyjną z lekami, to już sobie nie pozwolimy. Takie uderzenie w PSL to nie przelewki. To bije w wiarygodność naszego ugrupowania - mówił zdenerwowany.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

3

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Oszustwa

+15 / -14

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jermar2 (gość)  •

Oczywiście, że koalicyjny brat trzyma stronę systemu bankowego. PO z Tuskiem, Balcerowiczem i Vincentem na czele kręci lody na megaskalę pauperyzując naród na niespotykaną miarę. Całkowicie popieram dążenia PSL do unieważnienia obrotów opcjami walutowymi. Panowie Pawlak i Kłopotek opuszczajcie koalicję bo więcej na tym zyskacie niż na wspieraniu szkodliwego rządu. Platforma i jej zwolennicy zarabiają miliardy na upadku polskich firm, które wcześniej naciągnęły na te tzw. opcje.

odpowiedzi (0)

skomentuj

List otwarty...

+13 / -12

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kopik (gość)  •

Przestańcie szkodzić Polsce!
List otwarty do:

Prezesa Rady Ministrów RP Donalda TuskaMarszałka Sejmu RP Bronisława Komorowskiego,
Marszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza,
przekazany do wiadomości Prezydenta
RP Lecha Kaczyńskiego

Szanowni Panie Premierze i Panowie Marszałkowie!

Zwracamy się do Panów jako do osób, które sprawują najważniejsze funkcje państwowe i zgodnie z Konstytucją RP ponoszą pełną odpowiedzialność za sytuację budzącą nasze głębokie zaniepokojenie. Uznaliśmy, że ten niedobry stan rzeczy nie może dłużej trwać i powinniśmy przypomnieć Panom ich konstytucyjne obowiązki, które potwierdzone są w słowach złożonej przez Panów przysięgi: "... a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem" oraz "Uroczyście ślubuję... czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli". Bardzo krytycznie oceniamy działania Panów wchodzące w zakres powyższych słów przysięgi. Pragniemy zwrócić uwagę na karygodne zaniedbania, które wręcz przeczą tej przysiędze. Chodzi o to, że poddane Waszej odpowiedzialności i kontroli służby państwowe jawnie przeszkadzają i blokują ważne inicjatywy oddolne, uniemożliwiając rozwój pomyślności i dobra obywateli.Pragniemy naszym listem zwrócić uwagę na pełną odpowiedzialność Panów za tę sytuację i wystosować dramatyczne wezwanie, abyście przestali szkodzić Polsce lub zwolnili pełnione przez siebie stanowiska politykom, którzy pragną dobrze służyć Narodowi.

Polskę od wielu lat gnębi głęboki, wielowymiarowy kryzys, tym bardziej groźny, że zaczyna obejmować również śmiertelne zmęczenie ducha Narodu będące skutkiem wielokrotnego załamywania nadziei. Polacy jak powietrza potrzebują nowej, realistycznej wizji, jak wyjść z tej sytuacji. Potrzebują ukazania przejrzystego kierunku i programu działania, by pobudzić powszechną aktywność, która jest niezbędna dla dokonania zasadniczego zwrotu w biegu polskich spraw. Tym bardziej ci Polacy, którzy nie poddając się zniechęceniu i podejmując różne pożyteczne przedsięwzięcia, muszą być wspierani przez władze państwowe i chronieni przed nieodpowiedzialnymi decyzjami, które szkodzą i blokują takie inicjatywy.
Inicjatywy związane z Radiem Maryja są pod tym względem zupełnie wyjątkowym zjawiskiem. Z jednej strony w skrajnie niesprzyjających warunkach tworzą imponująco pożyteczne dzieła, które przysparzają dobra naszej Ojczyźnie i budują wspólnotę nawiązującą do najlepszych tradycji narodowych. Rodzina Radia Maryja to najbardziej wartościowa część świadomego swych obowiązków Narodu, która obejmuje cały przekrój społeczny - od środowisk akademickich, przez grono przedsiębiorców, lekarzy, nauczycieli, rolników, po robotników przechowujących sztandary "Solidarności" - od wchodzącej w dojrzałe życie młodzieży, po ludzi starszych, wnoszących bogate doświadczenie i życiową mądrość. Miłość Ojczyzny i wierność Bogu to przymioty społeczności związanej w Rodzinę Radia Maryja, które wyzwalają bezprzykładne poświęcenie, stojące u źródeł powodzenia wielu przedsięwzięć. Tych ludzi nie wolno nikomu obrażać ani słowem, ani niegodziwymi czynami.
Z drugiej strony wszystkie przedsięwzięcia związane z Rodziną Radia Maryja powstają w atmosferze trudnej do zrozumienia wrogości, która przejawia się nie tylko w tworzonych sztucznie przeszkodach i złośliwych blokadach, ale także w demonstrowanej publicznie niechęci, przez różne wypowiedzi i obraźliwe komentarze osób publicznych, których zachowania nie sposób dłużej tolerować. Także osoby pełniące najwyższe funkcje państwowe uczestniczą w tym procederze i nie spotykają się z adekwatną reakcją władz państwowych.Jaskrawym przykładem naruszenia konstytucyjnych powinności jest to wszystko, co wiąże się z całą serią działań bezprawnie blokujących przyznane już fundusze na rozbudowę Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, a także na badawczy projekt geotermalny w Toruniu. Mamy do czynienia z niespotykanym paradoksem - badania, które mogą się okazać niezwykle ważne dla przyszłości naszej Ojczyzny, nie są podejmowane przez władze państwowe. Co więcej, nadzwyczajne wysiłki, by takie badania przeprowadzić, zainicjowane przez małe grono Ojców Redemptorystów i wspierane przez rzesze ofiarnych ludzi, są przez władze państwowe sabotowane.
Ta sprawa jest pilnie obserwowana przez Naród i kiedyś trzeba będzie odpowiedzieć za ten sabotaż. Jakby tego było mało, ostatnio dowiadujemy się o kolejnych działaniach, które mają na celu utrudnianie pożytecznych inicjatyw Rodziny Radia Maryja. Wielokrotnie już kontrolowane fundacje "Lux Veritatis" i "Nasza Przyszłość" ponownie mają być nękane kontrolami, aby ograniczyć ich możliwości działania. Ta metoda ubezwłasnowolnienia przedsiębiorczości i wszelkiej oddolnej aktywności jest od dawna stosowanym narzędziem niszczenia dobra i pomyślności indywidualnych Polaków, a także całego Narodu, i nie ma żadnej wątpliwości, że taki charakter mają także te kontrole - decyzje o nich podjął ktoś z Panów otoczenia.
Wzywamy Panów do opamiętania - przestańcie szkodzić Polsce!
Jednocześnie zapewniamy, że zależy nam na spokoju społecznym, a widzimy, że napięcie w Narodzie bardzo szybko narasta i zbliża się do granicy społecznej odporności. Możecie się Panowie przeliczyć, jeśli myślicie, że chrześcijańska pokora i miłosierdzie są u ludzi niewyczerpalne - nieskończonymi zasobami tych przymiotów dysponuje jedynie Pan Bóg.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Koalicyjne zgrzyty

+13 / -12

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Sławol64 (gość)  •

Dla koalicji zaczęły się schody.Dwa stopnie w górę aby po chwili zejść jeden w dół.Panowie politycy ostrożnie,bo w jednej chwili można polecieć na łeb na szyję.A póżniej trudno będzie się już pozbierać.

odpowiedzi (0)

skomentuj