Menu Region

Zbrodnia wołyńska: Ludobójstwo dzikie i okrutne. Bestialstwo...

Komunikat

Artykuł do którego zamierzasz przejść zawiera informacje, które możesz uznać za niestosowne. Mogą to być treści o tematyce erotycznej, wulgaryzmy, materiały drastyczne lub inne przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich. Oświadczam, że mam ukończone 18 lat i wchodzę na tę stronę na własną odpowiedzialność!

Nie mam 18 lat! Przejdź do artykułu »

Zbrodnia wołyńska: Ludobójstwo dzikie i okrutne. Bestialstwo UPA, 362 metody tortur [18+]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

PAP

mm/PAP

109Komentarzy Prześlij Drukuj
Bestialstwo mordów dokonywanych przez UPA na Polakach z Wołynia i Galicji Wschodniej, w tym m.in. szeroki wachlarz tortur, dowodzi, że rzeź wołyńska była szczególnie okrutnym rodzajem ludobójstwa – pisze Joanna Wieliczka-Szarkowa w książce „Wołyń we krwi 1943”.
1/6

Zbrodnia w Lipnikach, zamordowani Polacy

(© Fot. domena publiczna)

  • Szczątki ofiar z Ostrówek i Woli Ostrowieckiej wydobyte z dołów śmierci podczas ekshumacji w sierpniu 1992 r.
  • Ofiary napadu na pociąg pod Zatylem (ok. Lubyczy Królewskiej) dokonanego 16 czerwca 1944 r. przez UPA
„Nie ma (…) powszechnej świadomości, że naród polski podczas II wojny światowej był ofiarą trzech ludobójstw – niemieckiego, sowieckiego (z czym na ogół obywatel polski już jest obeznany) i ukraińskiego” – pisze we wstępie do publikacji badaczka problematyki zbrodni wołyńskiej Ewa Siemaszko. Według jej szacunków, w latach 1943-1945 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej ofiarami UPA padło ok. 130 tys. Polaków, mordowanych bestialstwo na różne sposoby niezależnie od płci i wieku.

UCHWAŁA WS. WOŁYNIA - SEJM NIE ZGODZIŁ SIĘ NA OKREŚLENIE RZEZI WOŁYŃSKIEJ MIANEM "LUDOBÓJSTWA"Autorka książki Joanna Wieliczka-Szarkowa podkreśla, że nieprzejednana postawa wobec „wrogów narodu”, nie wykluczając gotowości do ich zabijania, była szczególnie bliska zwolennikom niepodległości Ukrainy kosztem wschodnich województw II RP.Infografika: Instytut Pamięci Narodowej


"Lachom śmierć"


Joanna Wieliczka-Szarkowa dodaje, wpływ na ukraińskich nacjonalistów wywarły przede wszystkim poglądy Dmytro Doncowa, autora wydanej w 1926 r. książki „Nacjonalizm”. Doncow przekonywał w niej, że naturalnym dążeniem narodu jest ekspansja i walka z jego nieprzyjaciółmi. Takie same cele stawiała przed sobą powstała w 1929 r. Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów z Jewhenem Konowalcem, Andrijem Melnykiem, Stepanem Banderą i Mikołajem Lebedem na czele.

Propaganda OUN przedstawiała Polaków jako naturalnych wrogów narodu ukraińskiego. Wśród członków organizacji szczególnie popularna była pieśń „Zrodziliśmy się z krwi narodu”, której jedna ze zwrotek brzmi: „Śmierć, śmierć, Lachom śmierć/ Śmierć moskiewsko-żydowskiej przeklętej komunie/ Prowadzi nas OUN na krwawy bój”.

Jak przypomina Wieliczka-Szarkowa, jednym z celów OUN była czynna walka z polskimi władzami. Bandera, który dowodził OUN na terytorium II RP, przygotował m.in. głośny zamach na ministra Bronisława Pierackiego, dokonany 15 czerwca 1934 r. w Warszawie. Był następnie przez trzy lata więziony przez polskie władze – fakt ten, zauważa autorka książki, uczynił z niego bohatera ukraińskiego ruchu narodowowyzwoleńczego.

Rok po wybuchu II wojny światowej Bandera stanął na czele frakcji banderowskiej OUN (OUN-B), która zmierzała do wywalczenia niepodległości Ukrainy z bronią w ręku. W tym celu w 1942 r. powstała Ukraińska Powstańcza Armia, stanowiąca zbrojne ramię banderowców.

Apogeum zbrodni


Ideologia OUN-B ściśle łączyła jednak drogę do niepodległości z depolonizacją Kresów. Polscy historycy zgodnie uznają, że zorganizowane mordy UPA na polskiej ludności Wołynia rozpoczęły się 9 lutego 1943 r., kiedy ukraińscy napastnicy wymordowali mieszkańców wsi Parośla. Z rąk UPA zginęło wówczas, według szacunków Ewy i Władysława Siemaszków, 149 Polaków i 6 Rosjan.

Mord na Polakach w Parośli zapoczątkował regularne antypolskie akcje UPA, których celem była eksterminacja wszystkich „Lachów”. Wieliczka-Szarkowa zaznacza, że działania te były zgodne z dyrektywną jednego z głównych organizatorów rzezi wołyńskiej, dowódcy UPA-Północ Dmytra Klaczkiwskiego, który pisał: „Powinniśmy przeprowadzić wielką akcję likwidacji polskiego elementu. Przy odejściu wojsk niemieckich należy wykorzystać ten dogodny moment dla zlikwidowania całej ludności męskiej w wieku od 16 do 60 lat (…). Tej walki nie możemy przegrać i za każdą cenę trzeba osłabić polskie siły”.

PRZECINANIE PIŁĄ, RĄBANIE CIAŁA NA CZĘŚCI, WIESZANIE ZA GENITALIA... JAK MORDOWAŁA UPA - CZYTAJ DALEJ [UWAGA! 18+]


1 3 »
109

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

zbrodnie

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

logiczny (gość)  •

Dlaczego teraz rzad milczy!!Tylko Majdan i Katyn !!A rodacy z Wolynia!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Celina z Piekutów i Jan Fetter

+52 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

 •

Celina z Piekutów i Jan Fetterowie moja ciotka i wuj. Zginęli z rąk takich band. Zaważyło to na życiu całej rodziny po dzień dzisiejszy pomimo że upłynęło 60 lat. Nie da rady zapomnieć, SKUTKI i TRAGIZM tego czynu odczuwam po dzień dzisiejszy w moim życiu. Czy to jakieś fatum które wisi nad niektórymi rodzinami ? Czy poprostu historia wiecznie się powtarza i NIC NIE JEST w STANIE NAUCZYĆ CZŁOWIEKA ROZUMU i MIŁOŚCI do BLIŹNICH !!!!!!!!?????

odpowiedzi (0)

skomentuj

WIELKA PLSKA

+74 / -17

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

AK (gość)  •

JEBA.... ukrainskie DZIWK... WIELKA P0LSKA

skomentuj

Chazarzy nie żydzi nie ukraińcy !!!

+40 / -23

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Rafal (gość)  •

Znając historię świata i większość konfliktów wnioskuję że na świecie istnieje pewna nacja ludzi która sieje chaos i spustoszenie. cytat :Apokalipsa 3:9 Oto Ja ci daję [ludzi] z synagogi szatana, spośród tych, którzy mówią o sobie, że są Żydami [ Izraelitami ] - a nie są nimi, lecz kłamią''.
Prawdziwi żydzi a jest ich garstka żyją w Izraelu będacy zwolennikami religii Mojżeszowej. Reszta zaś tych co ich udają siedza np w Polskim jak i nie tylko rządzie (tuski,millery,kwaśniewskie, walesy itp), to są CHAZARZY nie Żydzi za których sie podają !!! To oni są odpowiedzialni za mordy , wojny i ten całe niewolnictwo systemowe... infiltrowali w narody i tam tworzyli sieć wywiadów , zasiadajac w ławach państwowych (cherchile, staliny, leniny rosvelty ) skąd z łatwością tworzyli preteksty a dalej wojny. Przecież to wszystko widać jak na dłoni zwłaszcza dzisiaj, te całe propagandy narodowe, próbujące nas skłonić do postrzegania innych inaczej. Ten cały proces trwa do dziś dnia a większość społeczeństwa nie wie o co chodzi. Dodam jeszcze że cały hollywood jak i wiekszość pseudo gwiazdek gaga rihana beyonce dicaprio , timberleyki to są pomioty Chazarskie które nami rządzą!!!
zapraszam do lektury :Chazarowie to Żydzi?  A Żydzi to Chazarowie?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Apokalipsa, Zydzi i Rfal....

+10 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

 •

"Znając historię świata" - jak twierdzi Rafal, zastanawiam sie czy nie slyszal on nigdy o Palestynie? Skad sie tam nagle wzieli ci "dobrzy, prawdziwi Zydzi"? Czy nie Okupuja oni od 1947r Palestyny? Czy nie mordowali i nie morduja nadal niewinnych Palestynczykow? Czy nie odbieraja im sila ich ojczystej ziemi i zasiedlaja jej przemoca? Stary Testament, Biblia, jak i cytowana tu Apokalipsa - to narzedzia propagandy Izraelskiej. Wedlug nich, Izlaelici to narod wybrany (etniczna selekcja) i to sam bog obiecal i dal im prawo do okupacji tej ziemi, tzw "ziemia obiecana". Mieszanie faktow z religijna fantazja to raczej niebezpieczna sprawa...panie Rafale, znawco historii...:)

odpowiedzi (0)

skomentuj

rzez wolynska

+62 / -28

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

magdalena (gość)  •

po co to wszystko bylo nienawisc popchnela ludzi do ludobujstwa .polacy i ludzie innych narodowosci mieszkali obok siebie razem wspolistnieli .czlowiek potrafi wspolzyc z ludzmi ale mowimy czlowiek nie nazywajmy ludzmi ludobojcow mordercow ipotworow wludzkiej skorze.ja jestem corka dziecka wolynskiego mam 60 lat wtym roku moja mama ukonczyla 80 lat w tym roku 2013.zyje takze moja ciocia ktora ukonczyla 73 lata byla bardzo mala kiedy to sie stalo.mama nigdy o tych potwornosciach nie opowiadalakiedys przypadkiem opowiedziala mi o masakrze w cerkwi w zasmykach.przerzylo ja kilka osob miedzy innymi jej babcia.mama mowi ze nie boi sie smierci oczami dziecka mlodej dziewczynki widziala okropnosci na tym swiecie jak ludzie mogli tak postepowac to jest niemozliwe to tylko musza byc pomioty zlego co dziala przeciw istnieniom ludzkim.Hitlerowcy niemieckiego pochodzenia tez nie mieli nic wpolnego z ludzmi.potworne kreatury.w ciele czlowieka jest milosierna dusza po tym mozna poznac ze jestes czlowiekiem

skomentuj

ssss

+22 / -18

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

macius (gość)  •

Znając historię świata i większość konfliktów wnioskuję że na świecie istnieje pewna nacja ludzi która sieje chaos i spustoszenie. cytat :Apokalipsa 3:9 Oto Ja ci daję [ludzi] z synagogi szatana, spośród tych, którzy mówią o sobie, że są Żydami [ Izraelitami ] - a nie są nimi, lecz kłamią''.
Prawdziwi żydzi a jest ich garstka żyją w Izraelu będacy zwolennikami religii Mojżeszowej. Reszta zaś tych co ich udają siedza np w Polskim jak i nie tylko rządzie (tuski,millery,kwaśniewskie, walesy itp), to są CHAZARZY nie Żydzi za których sie podają !!! To oni są odpowiedzialni za mordy , wojny i ten całe niewolnictwo systemowe... infiltrowali w narody i tam tworzyli sieć wywiadów , zasiadajac w ławach państwowych (cherchile, staliny, leniny rosvelty ) skąd z łatwością tworzyli preteksty a dalej wojny. Przecież to wszystko widać jak na dłoni zwłaszcza dzisiaj, te całe propagandy narodowe, próbujące nas skłonić do postrzegania innych inaczej. Ten cały proces trwa do dziś dnia a większość społeczeństwa nie wie o co chodzi. Dodam jeszcze że cały hollywood jak i wiekszość pseudo gwiazdek gaga rihana beyonce dicaprio , timberleyki to są pomioty Chazarskie które nami rządzą!!!
zapraszam do lektury :Chazarowie to Żydzi?  A Żydzi to Chazarowie?

odpowiedzi (0)

skomentuj

artykul Pieronka Wolyniu

+46 / -68

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kazimirka (gość)  •

żeby się wypowiadać to trzeba znać trochę historii. Jak knotś napisał wcześniej nic nie usprawiedliwia rzezi Wołyńskiej ale potrzebne jest wybaczenie, z obu stron. Poczytajcie artykul bp Pieronka, polecam:
http://www.p************.com/p************-volyn-calls-for-truth.php#.UeucLm1YKt5

odpowiedzi (0)

skomentuj

Skąd te wiadomości?

+85 / -117

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Drzazga (gość)  •

O dawna poważnie interesuję się historią XX wieku ale o podobnych wydarzeniach czytałem tylko w dziełach propagandowych w wczesnego PRL-u o "zaplutych karłach reakcji" i "faszystach z NSZ". Ubowcom za ich opinie już dziękujemy!

odpowiedzi (0)

skomentuj

zbrodnia to jest niesłychana gdy pani zabije pana

+103 / -81

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

A TO BYŁO LUDOBÓJSTWO OKRUTNE,,GENOCIDUM ATROX'' (gość) • 14.07.13, 19:04:22 (gość)  •

zbrodnią nieprzypadkową było rozpatrywanie w sejmie dwóch jedna po drugiej,, rzezi wołyńskiej"gdzie olano pomordowanych Polaków i rzezi rytualnej uboju zwierząt gdzie litowano się nad zwierzątkami,przypadek?

odpowiedzi (0)

skomentuj

POLSKA nie zdobyła tych ziem zbrojnie.

+89 / -72

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

. (gość)  •

Zbrojnie zdobyli je Litwini.

Także nauczcie się choć trochę Historii ciule szlezjersko-niemieckie.

skomentuj

To nie tak

+83 / -71

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Serhi (gość)  •

Ruś przyjęła Litwinów jak wyzwolicieli od Mongołów

odpowiedzi (0)

skomentuj

kutas polski

+79 / -81

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

xxxx (gość)  •

udający anioła.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Dlaczego Ukraińcy nienawidzili Polaków?

+95 / -112

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Realista (gość)  •

Nic nie usprawiedliwia mordów popełnionych na Polakach, ale należy się odpowiedni wstęp. Ziemie te zostały w znacznej części podbite i skolonizowane przez Polaków. Przykładowo w Galicji Wschodniej przed 1914 rokiem Polacy stanowili zaledwie 14% ludności. Przez wieki Ukraińcy byli traktowani przez polskich panów gorzej niż bydło. Ukraińcy, którzy pod polskim panowaniem przed 1939 rokiem stanowili ponad 70 % mieszkańców byli obywatelami drugiej kategorii. Mykoła Michnowśkyj, współzałożyciel pierwszej ukraińskiej partii politycznej w Imperium Rosyjskim przed I wojną światową postulował powstanie niepodległego państwa ukraińskiego. Rozwój ukraińskiego ruchu nacjonalistycznego zintensyfikował się po przegranej wojnie z Polską w latach 1918-1919. W środowiskach ukraińskich na terenie II RP istniały ugrupowania skrajne, które w latach 1921 – 1939 dokonały licznych zamachów na Polaków. Przykładem może być nieudany zamach na Józefa Piłsudskiego 25 września 1921 roku we Lwowie, nieudany zamach na prezydenta Stanisława Wojciechowskiego 5 września 1924 roku we Lwowie, śmiertelny zamach na kuratora szkolnego Stanisława Sobińskiego 19 października 1926 roku, zabójstwo posła Tadeusza Hołówko 29 sierpnia 1931 roku w Truskawcu, zabójstwo ministra spraw wewnętrznych Bronisława Pierackiego w 1934 roku w Warszawie. Odpowiedzią władz polskich były przeprowadzane pacyfikacje wsi ukraińskich, z których pierwsza miała miejsce jesienią 1930 roku. Po stronie polskiej politykę dialogu z Ukraińcami próbował prowadzić wojewoda wołyński w latach 1928-1937 Henryk Józewski, jednak po jego odwołaniu i w związku z licznymi aktami ataków ukraińskich wzmożono w 1938 roku represje przeprowadzając akcje pacyfikacyjne i niszcząc 138 cerkwi na Podlasiu i Chełmszczyźnie. Tak więc władze polskie nie były bez winy. Wrogie wobec władz polskich nastroje doskonale wykorzystywali nacjonaliści ukraińscy. Konflikt narastający od lat doprowadził do potwornej rzezi niewinnej ludności cywilnej. Nasuwa się pytanie: co by się stało gdyby powojenna Polska pozostała w granicach sprzed 1939r. Prawdopodobnie na tych terenach byłoby to , co w byłej Jugosławii, wojna domowa, w wyniku której Polacy musieliby oddać te ziemie Ukraińcom. Potępiając metody stosowane przez UPA musimy jednocześnie przyjąć do wiadomości, czy nam się to podoba czy nie, że Ukraińcy walczyli o swoją niepodległość.

skomentuj

Odpowiedź realiście

+51 / -34

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Nick (gość)  •

Niema u Ciebie, żadnej refleksji jeśli chodzi prawdę. Nie podajesz ilu zabito Ukraińców, którzy przed 1939 r. Ale podstawowy zarzut do Ciebie to taki, że milczysz co do nieludzkich zbrodni jakich dokonywali Ukraińcy na Polakach . Chyba w świecie nie takich przypadków. Ta zbrodnia jest największa i Ukraińcy by musieli poznać całą prawdę. Nie ma dla niej żadnego równoważnika, ani wytłumaczenia.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Ukraińcy nie nienawidzili Polaków

+79 / -90

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Serhi (gość)  •

Po pierwsze dziękuje Panu za powiedziane, nie często takie usłyszysz od Polaka. Wszystko tak, tylko Ukraińcy nie nienawidzili Polaków, nie było takiej nienawiści jak mówią Polacy. Nawet po pacyfikacji Piłsudskiego, represjach przeciw ukraińskiej ludności, zniszczeniu cerkwi, obózu koncentracyjnego w Berezie Kartuskiej. I Sejm nie zamierza robić na rachunek tego żadnych rezolucji.
Sprawy zaogniły się kiedy, w 41-42 latach Polacy stanęli niszczyć ukraińską elitę w Podlasie i Chełmszczyznie i kiedy do policji na Wołyni stanęły nabierać Polaków w zamian Ukraińców, że dezerterowały. W dalszym ciągu Polacy z granatowej policji również dezerterowali do Wołyńskiej dywizji AK. To i stało się przyczyną konfliktu.
Ilość ofiar Polaków(100 000) jest mało wiarygodna. Nie pewny, że tyle Polaków żyło na Wołyni. O ukraińskie ofiary od rąk АК i Bch nikt nie wspomina, również nie pewna sytuacja z operacją "Wisła", Sejm też nie spieszy się robić rezolucji z tego powodu. Również nikt nie mówi o mieszanych rodzinach, które niszczyły się jak Ukraińcami tak i Polakami. Dla Ukraińców Wołyń to rzeczywiście tragedia, ale nie tylko Wołyń, ale i Podlasie, Chełmszczyzna, Posanie, Podlasie.
Jak mi zdaje się, że Sejm nie przyjął zmiany w ludobójstwie Polaków po tej prostym przyczynie, że drugim krokiem było by rozpatrzenie w MTS tej sprawy z nieprzewidywalnymi konsekwencjami w tym i dla Polski.
Za 70 lat mało coś zmieniło się, Polacy i Ukraińcy wyjaśniają stosunki, a ktoś trzeci od tego wygrywa.
Przepraszam za mój polski.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Dziadek z Bch

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Racha (gość)  •

mój dziadek jak i moje dalsze wujostwo należeli do Bch. Dziadek opowiadał co się działo. Niemcy nie mogli sobie dac rady na tych terenach z partyzantami, chcieli wysiedlać Polaków a na ich miejsce przywozili "swoich". Wtedy zrozumiano że Niemcy będa tak robić w kazdej wsi i partyzanci postanowili że kazdego przesiedleńca zabiją. I tak tez robili. W jednej wiosce wybili wszystkich 100 mieszkańców, mężczyźni, kobiety i dzieci. Przesiedleńcy często byli nie Niemcy ale nacje które z nimi współpracowały, np. Ukraińcy. Bataliony chłopskie jak i AK tez mordowali ( a czy mniej humanitarnie to nie ma znaczenia) cywilów. Niemcy patrzyli ale nic nie mogli zrobić bo partyzantów na tych terenach bali sie bardziej niż Rosjan. Wiec dogadali sie z nacjonalistami ukraińskimi i dali im wolna rękę w oczyszczaniu tych ziem z Polaków. W zamian obiecano im władzę na tych terenach. Kiedy Niemcy przegrywały juz wojne to UPA wiedziała że musi wybić wszytskich Polaków bo tylko tam może wykorzystac sytuację do własnej państwowości. Oni bali się tez cholernie zemsty Polaków, bo wiedzieli że nie przeżyją. Tak samo bali sie Rosjan dlatego walczyli bo woleli zginąc od kulki niz kiedy dopadłby ich partyzant czy NKWD. Okrutnosci jakich dokonywali miały na celu przestraszenia Polaków tak by opuszczali te ziemie dlatego najczęściej takie barbarzyńskie mordy były wykonywane na jednej rodzinie w wiosce aby reszta opuściła wioskę. Odziały w w których dziadek był wybiły sporo ludzi i dziadek do końca swoich dni tez żałował, że tak sie stało. Niestety wojna to tragedia. Dziadek wybaczył i Niemcom i Ukraińcom, może i WY kiedyś wybaczycie bo wojen i nienawiści nikt przecież nie chce.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Odpowiedź Serchi

+47 / -29

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Nick (gość)  •

Mieszasz Pan fakty historyczne, podważasz Pan prawdę jaka się wydarzyła na tych ziemiach. AK prowadziło, już po pogromach z Waszych stron, akcje odwetowe i obronne. Ale nikt nie powie, że nosiły one cechy zbrodni. Dlatego pożądane byłoby rozpatrzenie przez międzynarodowy Trybunał tego wszystkiego co się wydarzyło na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Jest rozwiązanie bezstronne. Jak proces norymberdzki.

odpowiedzi (0)

skomentuj

"mego dziadka piłą rżneli"

+84 / -86

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

::: (gość)  •

jeśli chodzi o metody mordów to się chyba wzorowali na polskich chłopach mordujących polską szlachtę w rzezi galicyjskiej Jakuba Szeli 1846
Jak widać wspolczesna polska ma te ofiary w d...
Nikt ich nie wspomina
ciekawe dlaczego

skomentuj

twoją babkę też rżneli sołdaty a że nie było testow DNA

+77 / -87

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

;/ (gość)  •

kyo jak kto le ty rozumiesz czym jest fałsz i przenoszenie winy z e sprawców na ofiary ,co cię obchodzi 1846?ty przecież pracujesz nad1945 i przenoszeniem odpowiedzialności

odpowiedzi (0)

skomentuj

metody mordów

+82 / -76

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ja38 (gość)  •

tylko Szela mógł wzorować się na Chmielnickim... 1648r...

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 4 »