Menu Region

Sikorski ma plan zdobycia NATO

Sikorski ma plan zdobycia NATO

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Jakub Mielnik

Prześlij Drukuj
Rywalizacja o fotel szefa NATO wkracza w decydującą fazę. Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski, który jest obok duńskiego premiera Andersa Fogh Rasmussena i kanadyjskiego ministra obrony Petera McKaya głównym kandydatem, stara się przeciągnąć na swoją stronę wpływowe kraje natowskie
By uzyskać konieczne do zwycięstwa poparcie, Sikorski organizuje w Brukseli śniadanie. Do wspólnego stołu zaprosił szefów dyplomacji Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Włoch i Holandii.

Oficjalnie tematem poniedziałkowego spotkania mają być losy misji NATO w Afganistanie. Nieoficjalnie wiadomo, że Sikorskiemu chodzi o uzyskanie poparcia wpływowych krajów, które dotąd skłaniały się ku kandydaturze jego duńskiego rywala.

Sikorski nie poprzestaje na kuszeniu największych. W przyszłym tygodniu spotyka się z premierem Belgii, będzie też forsował w Brukseli projekt Partnerstwa Wschodniego, które ma związać z Zachodem dawne sowieckie republiki, między innymi Ukrainę, Gruzję i Mołdawię.

Promowaniu szefa polskiej dyplomacji w NATO służyły też dwudniowe odchody 10-lecia wejścia naszego kraju do sojuszu. Polska dobrze wykorzystała fakt, że do Warszawy zjechał ustępujący sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer, a także całe grono natowskich VIP-ów: sztabowców, polityków, ministrów i dyplomatów.

Zarówno premier Donald Tusk, jak i szef MON Bogdan Klich przekonywali gości, że czasy, gdy Polska była nowym członkiem sojuszu, dawno minęły. W kuluarach natowskich konferencji na Uniwersytecie Warszawskim i w stołecznym hotelu Victoria powtarzano, że najlepszym sposobem na ostateczne zerwanie z podziałami z czasów konferencji jałtańskiej byłoby wybranie na nowego szefa sojuszu przedstawiciela Europy Wschodniej.

Jeszcze przed rocznicą Sikorski udzielił wywiadu czytanej uważnie w kwaterze głównej NATO w Brukseli gazecie "Le Soir", w którym składał pojednawcze deklaracje pod adresem Rosji.

Wystąpienie to obliczone było na zerwanie z wizerunkiem wojowniczego rusofoba, który zraża do natowskie potęgi z Europy Zachodniej do kandydatury Polaka.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się