Polska-Niemcy: bez pojednania?

  Polska-Niemcy: bez pojednania?

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Władysław Bartoszewski, polski bohater, więzień obozów, a mimo to przyjaciel Niemiec, dziś jest w niemal otwartym konflikcie z częścią niemieckich elit
  Zarzuca Niemcom, że akceptują fałszywy obraz historii polsko-niemieckiej przedstawiany przez Erikę Steinbach. Niemcy uważają, że Polacy histeryzują. Dlaczego 44 lata po liście biskupów wzywających do przebaczenia, 20 lat po "mszy pojednania" Helmuta Kohla i Tadeusza Mazowieckiego w Krzyżowej, ciągle wydaje się, że między Polską i Niemcami jest przepaść? Z tego powodu na naszych łamach rozpoczynamy debatę o trudnych pojednaniu polsko-niemieckim.

  Cykl otwiera tekst Thomasa Urbana, korespondenta niemieckich mediów w naszym kraju. Pokazuje on, jak trudno Polakom i Niemcom znaleźć wspólny język. "Z dawnych niemieckich mieszkańców ziem na wschód od Odry i Nysy żyją dziś tylko ci, którzy wtedy byli dziećmi.
  Większość z nich szuka wewnętrznego pokoju. Należy do tego również pojednanie z Polską. Nie rozumieją, dlaczego w Polsce projekt dokumentacji wypędzeń wywołał tak gwałtowne wzburzenie" - pisze Urban, który doświadczył tego problemu osobiście, gdyż jego rodzice pochodzili z Wrocławia. Czy może być bardziej osobiste świadectwo trudnego pojednania Polaków i Niemców?

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo