Menu Region

Brytyjski historyk dnalazł archiwa setek tysięcy żołnierzy

Brytyjski historyk dnalazł archiwa setek tysięcy żołnierzy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Prześlij Drukuj
Brytyjski historyk odnalazł archiwa setek tysięcy zaginionych żołnierzy I Wojny Światowej, których rodziny do dziś nie znają miejsca ich pochówku. Jak się okazuje, przez 90 lat archiwa spoczywaly w magazynach Międzynarodowego Czerwonego Krzyża w Genewie.
Czerwony Krzyż przekazał wprawdzie Wielkiej Brytanii kopię swojej listy poległych z I Wojny, ale zaginęła ona przed wielu laty. Dopiero teraz historyk Peter Barton dokopał się oryginalnej kartoteki z dokładnym opisem każdej śmierci, każdego żołnierza, ze wszystkich walczących armii.

"Dla historyka I Wojny Światowej to jakby znaleźć grobowiec Tutenchamona. To jest gigantyczna kolekcja, mówimy tu o ponad 20 milionach zapisów, dokładnie kiedy i gdzie poległ każdy z żołnierzy, kto i gdzie go pochował."-podkreśla Peter Barton.

Jeszcze w tym roku rozpoczną się prace nad przeniesieniem tego archiwum z papieru do pamięci cyfrowej. Na podobną operację czekają jednak jeszcze w Genewie dalsze dziesiątki milionów fiszek z nazwiskami żołnierzy poległych w II Wojnie Światowej.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się