Menu Region

Terroryzm wyrasta z nędzy

Terroryzm wyrasta z nędzy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Łukasz Słapek

2Komentarze Prześlij Drukuj
Kryzys finansowy sprawił, że w Europie odżywa terroryzm. Już teraz rozlewa się na kolejne państwa, o czym świadczy wczorajsza groźba ekstremistów irlandzkich. Tak zwana Prawdziwa IRA zapowiedziała, że nie będzie dłużej pokoju w Irlandii Północnej
W tym samym czasie na ulicach Aten po raz kolejny doszło do starć lewackich grup z policją. 150 młodych mężczyzn demolowało Kolonaki, dzielnicę bogaczy.

Eksperci nie mają wątpliwości: to początek eksplozji ekstremizmu na Starym Kontynencie, któremu zapłon dała trwająca recesja. Twierdzą, że młodym ludziom, pozbawionym przez załamanie gospodarcze perspektyw, pozostała tylko walka z rządami, które ich zdaniem nie radzą sobie z kryzysem.


"Jeśli konflikt w Irlandii Północnej ma się raz na zawsze zakończyć, brytyjskie zwierzchnictwo musi się zakończyć" - napisali w opublikowanym wczoraj oświadczeniu młodzi działacze Prawdziwej IRA (RIRA). To samo ugrupowanie przyznało się do przeprowadzenia sobotniego ataku na brytyjską bazę wojskową, w którym zginęły dwie osoby.

Tym atakiem Prawdziwa IRA złamała podpisane w 1998 roku porozumienie pokojowe. Zawarła je IRA i ugrupowania protestanckich lojalistów, które opowiadają się za utrzymaniem zależności Irlandii Północnej od Londynu.

Kolejny zamach jest kwestią czasu i może być jeszcze bardziej tragiczny od tego sprzed tygodnia. Brytyjskie służby specjalne próbują teraz odszukać ważącą 150 kg bombę, którą terroryści z Prawdziwej IRA przemycili z Irlandii do Irlandii Północnej i tam będą chcieli ją zdetonować.
- Informacje o tym zagrożeniu wywiad dostał w zeszły poniedziałek. Panuje panika, bo w każdej chwili może dojść do tragedii - mówi gazecie "The Daily Delegraph" były oficer brytyjskich służb bezpieczeństwa.

Dodaje, że młodzi ludzie, którzy odwołują się do IRA, bazują głównie na niezadowoleniu ludności Irlandii Północnej, która coraz bardziej odczuwa skutki kryzysu ekonomicznego.

- Terroryzm może obecnie wzrastać szczególnie w tych krajach, w których istnieją obszary wymykające się spod kurateli władz centralnych - tłumaczy płk Krzysztof Przepiórka, prezes Fundacji Byłych Żołnierzy Jednostek Specjalnych GROM.

Słowa Przepiórki potwierdza ostatni raport niemieckiej Fundacji Bertelsmanna zatytułowany "Przemoc i ekstremizm". Wynika z niego, że tylko za jedną czwartą wszystkich grup terrorystycznych na świecie stoi islamski ekstremizm. Znaczna większość, bo 36 proc., pragnie niepodległości dla swojego terytorium, ale nie z pobudek narodowościowych, tylko ekonomicznych.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

iq

+18 / -16

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

iq (gość)  •

Post usunięty ze względu na złamanie regulaminu forum.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Co za idiotyzm

+18 / -17

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

K.Pacyno (gość)  •

Rosja i Chiny uruchamiają swe szwadrony śmierci do siania zamętu w wolnym świecie co robią od 50 lat. Nic nowego. Oba te bandyckie państwa powinny być na pierwszych miejscach listy organizacji terrorystycznych

odpowiedzi (0)

skomentuj