Menu Region

Wschodnie wybrzeże USA - nowy wschód dla biznesu

Wschodnie wybrzeże USA - nowy wschód dla biznesu

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Agnieszka Pawełkowska, prezes firmy Green Gate Consulting z siedzibą w Waszyngtonie

Prześlij Drukuj
Wschodnie wybrzeże USA - nowy wschód dla biznesu Wschodnie wybrzeże USA - nowy wschód dla biznesu
Niektórzy nazywają ten region Doliną Krzemową Wschodniego Wybrzeża. Ale w odróżnieniu od właściwej Doliny, stany Wirginia i Zachodnia Wirginia to dziewicze tereny dla biznesu. Dzięki temu przyciągają coraz więcej firm, które z powodzeniem odnajdują się na amerykańskim rynku. Doskonała infrastruktura i lokalizacja, niskie koszty działalności i dostęp do wykwalifikowanej kadry – Agnieszka Pawełkowska, prezes firmy Green Gate Consulting z siedzibą w Waszyngtonie, jako jedna z pierwszych przedstawia analizę tych regionów.
Wirginia – miejsce, w którym internet stał się produktem
Ze względu na bliskość Waszyngtonu, stanowiącego centrum życia politycznego i finansowego, region północnej Wirginii jest dzisiaj jednym z głównych miejsc rozwoju technologicznego w USA. Kluczową rolę odgrywa w nim Zagłębie Technologiczne Dulles, w dużej mierze dzięki bezpośredniej współpracy rezydujących tam firm z rządem amerykańskim
Zagłębie jest klastrem biznesowym, w skład którego wchodzą liczne firmy technologiczne oraz firmy działające w sektorze obrony narodowej. Co ciekawe, region ten kieruje ponad połową całego przepływu ruchu internetowego, w dużej części poprzez Amazon Web Services.
Pochodzi stąd wielu internetowych pionierów, a wśród nich America Online (AOL) - pierwsza firma, która skomercjalizowała Internet. Swoją amerykańską siedzibę ma tam też światowa organizacja „Internet Society” zajmująca się regulacją standarów internetowych oraz edukacją i zapewnianiem powszechnego dostępu do Internetu.

W północnej Wirginii znajduje się w sumie ponad 30 tysięcy firm działajacych w sektorze technologii, badań naukowych i rozwoju, obrony narodowej, a także wywiadu. Należą do nich m.in. Verisign, Network Solutions, General Dynamics, Booz Allen Hamilton, Computer Sciences Corporation, Amazon, AOL, Apple, AT&T, Cisco, Dell, Exxon Mobil, HP, IBM, L-3, Microsoft, Bechtel, NEC, Oracle, Raytheon, Siemens, Unisys i wiele innych.

W Wirginii znajdują się też znane instytucje naukowe i badawcze, takie jak George Washington University, George Mason University i Virginia Tech, które zapewniają rozwój regionu i dostarczają wysoko wykwalifikowaną i zróżnicowaną kadrę.
Warto też wymienić takie sektory jak biotechnologia i biomedycyna, które znalazły w tym miejscu doskonałe warunki dla rozwoju.

Niezwykła synergia zaawansowanych badań, rozwoju technologicznego oraz obecności rządu amerykańskiego w Zagłębiu Technologicznym Dulles sprawiają, że północna Wirginia jest wyjątkowych miejscem do prowadzenia biznesu. Centralne położenie świetne skomunikowane nie tylko z krajem, ale też całym światem sprawia, że region ten stał się jednym z bardziej atrakcyjnych ośrodków dla biznesu w USA. Od strony logistycznej, znajduje się tam wiele rozsądnych cenowo powierzchni biurowych, hoteli i centrów konferencyjnych.

Do organizacji, które zawsze chętnie wspierają nowe firmy w regionie północnej Wirginii należą: Virginia Chamber of Commerce z wiodącym programem wsparcia o nazwie Virginia Economic Development Partnership (VEDP) Program; program Virginia International Trade Alliance (VITAL) Program; Northern Virginia Technology Council (NVTC) ze swoim centrum dla nowopowstających firm o nazwie Entrepreneur Center, a także centrum Center for Innovative Technology (CIT), które we współpracy z organizacją o nazwie New Atlantic Ventures kreuje partnerstwa pomiędzy start-upami technologicznymi, a „zaawansowanymi” firmami technologicznymi.

Zachodnia Wirginia – miejsce, które chroni tożsamość biznesu
To wciąż nieodkryta biznesowa przystań dla zagranicznych firm, które chcą prowadzić działalność na terenie USA. Głównym atutem Zachodniej Wirginii jest jej położenie. Dzięki świetnej infrastrukturze drogowej firmy mogą w ciągu jednego dnia dotrzeć do ponad 60 proc. populacji amerykańskiej, włączając tak duże miasta jak Nowy Jork, Boston czy Chicago.
W ciągu ostatnich 10 lat nastąpił wyraźny rozwój tego regionu. Powstało tam m.in. Zagłębie Technologiczne o nazwie I-79 High Technology Corridor, którego gwałtowny rozwój przekroczył wszelkie początkowe oczekiwania.

Zagłębie to, mimo że reprezentuje wiele technologii, m.in. przemysł lotniczy i kosmiczny, jest zdominowane przez biometrykę. Znajduje się tam główna siedziba największego na świecie klastra firm biometrycznych oraz firm zajmujących się ochroną tożsamości.

Biometria jest dziedziną nauki zajmującą się identyfikacją osób za pomocą fizycznych i behawioralnych cech, takich jak rozpoznawanie twarzy lub głosu, odcisków dłoni, czy też skanowaniu tęczówki. Oczywistymi zastosowaniami biometrii jest egzekwowanie prawa, ochrona granic czy też walka z terroryzmem. Dodatkowo, od niedawna obserwuje się rosnące zainteresowanie biometrią także w sektorze prywatnym, np. bankowym.

Symbolem rozwoju rynku technologii biometrycznych w Zagłębiu Technologicznym I-79 jest zbudowane w Clarksburgu centrum o nazwie Biometrics Technology Center. Jest ono wspólną inicjatywą FBI oraz Departamentu Obrony, jako część procesu „decentralizacji” działań rządu federalnego. W Zagłębiu mieszczą się również takie amerykańskie organizacje jak Kryminalny System Informacyjny FBI, Agencja Departmentu Obrony Narodwej zajmująca się biometrycznym monitorowaniem tożsamości.
Z kolei w Fairmont znajdują się laboratoria NASA zajmujące się „niezależną weryfikacją i walidacją” oraz Narodowa Administarcja Oceanów i Atmosfery (NOAA).

Jednym z ciekawszych obiektów Zagłębia jest Park Technologiczny, o tej samej nazwie: I-79, leżący w samy sercu stanu Zachodnia Wirginia. Park ten posiada status prestiżowego ośrodka naukowo-technologicznego.

Oprócz programów rządu federalnych, które prowadzone są z Parku Technologicznego I-79, rezydują tam również firmy takie jak Computer Sciences Corporation, Electronic Warfare Associates, Inc., FirstEnergy Corp., Lockheed Martin, ManTech International Corporation, Northrop Grumman, TASC, Inc., Time Warner Cable, TRAX International Corporation, czy też West Virginia United Health System.

Zagłębie stale się rozrasta i przyciąga prestiżowe firmy, które podążają do Północno-Centralnej Zachodniej Wirginii za federalnymi pieniędzmi.

Centralna lokalizacja, aż o 13 proc. niższe niż średnia krajowa koszty prowadzenia biznesu oraz wykwalifikowana kadra związana z obecnością w regionie takich uniwersytetów jak West Virginia University, Fairmont State University oraz Marshall University sprawiają, że Zachodnia Wirginia oferuje niezwykle przyjazne środowisko biznesowe dla nowych firm.
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się