Menu Region

105. Wielkie Derby Śląska: Od czasów derbów z Ruchem Górnik...

105. Wielkie Derby Śląska: Od czasów derbów z Ruchem Górnik nie miał takiej frekwencji

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Tomasz Kuczyński

2Komentarze Prześlij Drukuj
W niedzielę pierwszy raz nowe trybuny przy Roosevelta wypełnią się w całości. Początek derbów o g. 18 W niedzielę pierwszy raz nowe trybuny przy Roosevelta wypełnią się w całości. Początek derbów o g. 18

W niedzielę pierwszy raz nowe trybuny przy Roosevelta wypełnią się w całości. Początek derbów o g. 18 (© arkadiusz gola)

105. Wielkie Derby Śląską na otwarcie stadionu w Zabrzu zobaczy 24.563 fanów. W 1989 roku przyszło 22.785 kibiców, a Górnicy grali z Niebieskimi o mistrza.
Niedzielne 105. Wielkie Derby Śląska Górnika z Ruchem Chorzów zobaczy komplet 24.563 widzów. Tyle zmieści się na trzech nowych trybunach zabrzańskiego stadionu. Będzie to czwarta najlepsza frekwencja w ekstraklasie w tym sezonie. Przy Roosevelta zasiądzie najwięcej widzów od 7 czerwca 1989 roku, kiedy Górnicy grali z Niebieskimi o mistrzostwo Polski.
Ale po kolei. W tym sezonie więcej kibiców oglądało jak na razie tylko trzy mecze - Legii Warszawa z Lechem Poznań w 13.
kolejce - 26.831, Legii z Wisłą Kraków w 4. kolejce - 26.141 i Legii z Jagiellonią Białystok w 22. kolejce - 25.682 Trochę mniej widzów niż spodziewanych jest w niedzielę w Zabrzu oglądało spotkania Lecha z Górnikiem Łęczna w 15. kolejce - 23.197, Jagiellonii z Legią w 7. kolejce - 22.172, Legii z Piastem Gliwice w 20. kolejce - 21.197, Wisły Kraków z Legią w 19. kolejce - 20.100 i Wisły z Cracovią w 17. kolejce - 20.094.

Wspomniany mecz Górnika z Ruchem w 1989 roku zgromadził na trybunach 22.785 widzów. Byli też fani Niebieskich, których nie będzie w niedzielę przy Roosevelta, bo od kilkunastu lat po prostu nie jeżdżą do Zabrza.

Wtedy ciężar gatunkowy derbów był o wiele większy niż teraz. Na cztery kolejki przed końcem rozgrywek właśnie Górnik i Ruch walczyli o mistrzostwo Polski. Chorzowianie wygrali 2:1 po bramkach Dariusza Gęsiora i Krzysztofa Warzychy z karnego. Bramkę dla gospodarzy strzelił Ryszard Cyroń, który na pięć minut przed ostatnim gwizdkiem nie wykorzystał rzutu karnego. Jego strzał obronił Ryszard Kołodziejczyk.

- To były czasy, kiedy na koniec ligi trzy śląskie drużyny zajęły miejsca na podium - wspomina Dariusz Gęsior. - Ruch został mistrzem, drugi był GKS Katowice, a trzeci Górnik. Dziś można o tym tylko pomarzyć.

20-letni pomocnik Niebieskich otworzył wynik pamiętnych derbów, pokonując Józefa Wandzika w szóstej minucie.
- To był mój pierwszy gol w ekstraklasie - przypomina Gęsior - Mój tata mi to przepowiedział. Mówił, że pierwszego gola strzelę właśnie Górnikowi. Zresztą jesienią tamtego sezonu pierwszy raz wyszedłem w podstawowym składzie właśnie w meczu przeciw Górnikowi - dodaje zawodnik, który w sumie w najwyższej klasie rozgrywkowej rozegrał 427 meczów i strzelił 73 bramki.

- Frekwencja na meczach Ruchu z Górnikiem prawie zawsze zależy od wielkości stadionu - podkreśla Gęsior. - W naszym regionie jest bardzo duże zapotrzebowanie kibiców, chcących oglądać derby. To było widoczne, gdy w 2008 i 2009 roku Ruch grał z Górnikiem w roli gospodarza na Stadionie Śląskim przy 40 tysiącach widzów.

Derby w naszym regionie wywołują emocje niezależnie od ligi, w którym są rozgrywane. Kiedy Górnik spadł z ekstraklasy miał możliwość rywalizacji z GKS-em Katowice. 16 sierpnia 2009 roku przy Roosevelta stawiło się 20 tys. kibiców. Zajęte były też sektory buforowe, ponieważ kibice obu klubów żyją w przyjaźni.

Nie można tego powiedzieć o relacjach między fanami Górnika i Ruchu. Gdyby sympatycy Niebieskich chcieli na żywo obejrzeć niedzielne derby na otwarcie stadionu przy Roosevelta, frekwencja byłaby mniejsza, niż jest spodziewana. Dlaczego? Ponieważ kibice z Chorzowa musieliby zostać oddzieleni od miejscowych pustymi miejscami.


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU
2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

:)

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

geRhaRd (gość)  •

ano:)

odpowiedzi (0)

skomentuj

Ruch wygra.

+2 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

to jest (gość)  •

PEWNE

odpowiedzi (0)

skomentuj