Menu Region

Unijne przepisy utrudnią życie producentom kosmetyków

Unijne przepisy utrudnią życie producentom kosmetyków

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Prześlij Drukuj
Małe i średnie firmy kosmetyczne w Polsce mogą mieć w przyszłości problemy, bo wzrosną ich koszty produkcji. A wszystko przez przepisy, które zaproponowała Komisja Europejska. Dotyczą one kwalifikowania i stosowania w produkcji substancji szkodliwych.
Polska przegrała walkę o firmy - wygrały te państwa, które stanęły w obronie konsumenta. Nowe przepisy przewidują kilka warunków określających stosowanie substancji do produkcji kosmetyków.

Nawet jeśli zostały zakwalifikowane jako rakotwórcze, mutagenne i zaburzające rozrodczość, ale są dopuszczone do konsumpcji, firmy kosmetyczne mogą je stosować. Dotyczy to na przykład etanolu.

Ale sytuacja komplikuje się jeśli chodzi o konserwanty.
Część z nich nie jest dopuszczona do konsumpcji, zatem jeśli zostaną uznane za substancje szkodliwe, zakazane będzie ich stosowanie w kosmetykach. Firmy będą musiały szukać więc zamienników, a jeśli ich nie znajdą opracować nowe recepty, co wiąże się z kosztami. Nie odczują tego duże koncerny, prowadzące własne badania, natomiast małe i średnie firmy, a takich w Polsce jest większość, mogą mieć problemy.

Tak argumentowała Warszawa która była przeciwko propozycji Komisji. Większość państw Unii uznała jednak, że ważniejszy jest konsument i opowiedziała się za bardziej rygorystycznymi przepisami.

Teraz projektem zajmą się europosłowie. Jest raczej przesądzone, że przyjmą go bez poprawek już na najbliższej sesji plenarnej pod koniec miesiąca.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się