Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Język chiński, migowy i blogi, czyli jak miasto kusi uczniów

Katarzyna Domagała-Szymonek
W Świętochłowicach powstała pierwsza w regionie klasa z językiem chińskim. Są pierwsi uczniowie chętni na naukę jednego z najtrudniejszych języków świata

Ni hao. Wo jiao Wiktoria. Wo shi cong Bolan lai de - tak od września przedstawiać się będzie Wiktoria Augustin, uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Świętochłowicach. Wczoraj w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach jej szkoła podpisała porozumienia w sprawie otwarcia klasy patronackiej z nauką języka chińskiego. To pierwsza tego typu klasa w regionie. Chętni do nauki jednego z najtrudniejszych języków świata już są. Ale nietypowe przedmioty czy zajęcia w ofercie szkół w Śląskiem, nie są niczym nowym.

Nowe doświadczenie

Jedną z uczennic, która rozpocznie we wrześniu przygodę z językiem chińskim, jest Wiktoria Augustin z ostatniej klasy gimnazjum w ZSO nr 1.

- Jestem otwarta na nowe doświadczenia, do tego interesuję się kulturą Dalekiego Wschodu - mówi Wiktoria. Orientalny język nie będzie dla niej niczym nowym. Od września uczy się japońskiego. - Gramatyka jest prosta, można ją bez problemu opanować, gorzej jest z zapisem graficznym - przyznaje uczennica. Nie odstrasza ją też fakt, że język chiński to jeden z trzech języków - obok niemieckiego i angielskiego - z którego będzie miała wystawiane oceny.

Lekcje prowadzić z nimi będzie Katarzyna Bańka, wykładowca języka chińskiego z Uniwersytetu Śląskiego. - Będziemy uczyć się zarówno alfabetu fonetycznego jak i pisanego - opowiada.

Chińczycy posługują się ok. pięcioma tysiącami znaków. Katarzyna Bańka chce, by przez trzy lata nauki uczniowie opanowali ok. 1500 znaków.

- To sporo. Ale wystarczająco, aby w przyszłości swobodniej porozumiewali się w tym języku. Przeciętny Chińczyk zna od trzech do pięciu tysięcy słów-znaków - wyjaśnia.

Licealiści podczas lekcji poznają też historię i kulturę Chin czy zasady biznesowego savoir vivre obowiązującego w tym kraju. - Poznawanie języka bez kultury nie jest możliwe - podkreśla nauczycielka.

Takie przygotowanie ma ułatwić licealistom dalszą edukację, np. kontynuowanie nauki na filologii angielskiej ze specjalnością tłumaczeniową języka chińskiego na Uniwersytecie Śląskim.

Chiński zatrzyma uczniów

Pomysł „chińskiej klasy” jest jednym z elementów programu „Tu jest moje miejsce”, który ma zachęcić uczniów kończących gimnazjum do wybierania szkół średnich w Świętochłowicach. Na naukę poza granicami miasta decydowało się bowiem niemal 60 procent młodych mieszkańców.

- Utworzenie klasy z językiem chińskim pomoże odwrócić ten trend - uważa Dawid Kostempski, prezydent Święto- chłowic. Także Grzegorz Jelonek, dyrektor ZSO nr 1 mówi, że liczy na sukces chińskiej klasy”.

- Umiejętność posługiwania się językiem chińskim daje uczniom ogromne możliwości na przyszłość - komentuje. - Liczymy, że nowa klasa nie tylko zatrzyma odpływ uczniów ze Świętochłowic, ale przyciągnie do nas licealistów z sąsiednich miast - uzupełnia.

Nauka to nie wszystko

Dzisiaj, by przyciągnąć uczniów, szkoły muszą oferować nie tylko doświadczoną kadrę i dobrze wyposażone sale. To zdecydowanie za mało. Szukają więc pomysłu na siebie.

W I LO w Piekarach Śląskich uczniowie również poznają chińskie znaki. Zajęcia organizowane są wyłącznie dla chętnych i to w piątek po godz. 7 rano. Mimo to uzbierała się całkiem spora grupka - 15 licealistów. Także w Piekarach, dokładnie w Miejskim Gimnazjum nr 1, powstanie pierwsza w Polsce klasa sportowa o profilu piłki nożnej pod patronatem Juventus Academy, szkółki utytułowanego włoskiego klubu piłkarskiego. Uczniowie Publicznego Gimnazjum Nr 3 w Pielgrzymowicach od kilku lat z powodzeniem prowadzą własne blogi.

Z kolei Zespół Szkół Admini- stracyjno-Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Bytomiu oferuje naukę zawodu, o którym marzy wiele młodych dziewczyn. Mowa o klasie stewardes, stewardów i obsługi naziemnej. A na dachu Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowi- cach, znajduje się stacja meteorologiczna. Uczniowie mają też do dyspozycji szkolne planetarium. IM


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!