Menu Region

Tajemnicza śmierć twórcy jednostki Agat. Sławomir...

Tajemnicza śmierć twórcy jednostki Agat. Sławomir Berdychowski nie żyje, popełnił samobójstwo

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Anita Czupryn

136Komentarzy Prześlij Drukuj
Sławomir Berdychowski tworzył od podstaw jednostkę specjalną Agat - polskich rangersów Sławomir Berdychowski tworzył od podstaw jednostkę specjalną Agat - polskich rangersów

Sławomir Berdychowski tworzył od podstaw jednostkę specjalną Agat - polskich rangersów (© Fot. archiwum DWS)

Nie żyje pułkownik Sławomir Berdychowski, „Czarny”, były GROM-owiec, przyjaciel generała Petelickiego, twórca jednostki specjalnej Agat - polskich rangersów. Wedle informacji jego kolegów - specjalsów, popełnił samobójstwo.
Sławomir Berdychowski miał 48 lat. Ostatnio mieszkał w Warszawie. Niedawno ukończył kurs generalski, który traktowany jest jako przepustka do dalszych awansów, np. w strukturach dowodzących w NATO. Przed śmiercią był w dyspozycji Inspektoratu Wojsk Specjalnych, jako zaplecze kadrowe. Jak mówią jego koledzy - rysowała się przed nim świetlista kariera. Jego śmierć przyjęto z niedowierzaniem. - Postrzegany był przez nas wszystkich jako bardzo ułożony, stabilny psychicznie facet. Był oficerem jak za sanacji, dystyngowanym - wylicza jeden z kolegów. Inny dodaje: - Pracowaliśmy razem, to był facet z jajami, potrafił samodzielnie podjąć decyzję. Żołnierze dostawali od niego w kość, ale po to, żeby wyrobić w sobie żelazną wytrzymałość i nabrać pokory.


WYWIAD | AGNIESZKA PETELICKA: MOGĘ LICZYĆ NA PRETORIAN MOJEGO MĘŻA Z GROM


Jedna z funkcjonariuszek służb specjalnych mówi: - Zawsze nonszalancki, szarmancki, uśmiechnięty, o każdej porze odbierał telefon, zawsze pomocny dla innych. Miał mocny kręgosłup moralno-polityczny. On się w politykę nie bawił. Dla niego najważniejsze było dobro jednostki. Nie miał tendencji do gwiazdorstwa. Ale miał aspiracje i dobre kontakty w USA.

ZOBACZ TEŻ | Spotkanie Bronisława Komorowskiego z żołnierzami jednostki specjalnej Agat

Źródło: TVN24/x-news


Informacje na temat okoliczności jego śmierci są skąpe i oszczędne. Koledzy z jednostek, w jakich pracował, nie chcą o nich mówić. Wiadomo, że się zastrzelił. Powody? W przypadku takiej śmierci nigdy nie wie się nic na pewno. Jedni mówią o problemach rodzinnych, inni - zdrowotnych.

- To mogło być ukryte PTSD (zespół stresu bojowego) - mówi jeden ze znajomych. - Chłopaki nie zawsze się do tego przyznają, bo to zamyka im dalszą karierę, Ale lata spędzone na wojnie, wiele trudnych doświadczeń, to wszystko w sobie nosimy - mówi jeden z kolegów.
Dystyngowany oficer, stabilny psychicznie, uśmiechnięty, pomocny. Trudno uwierzyć w jego śmierć
- Był jednym z pierwszych żołnierzy, którzy przeszli selekcję i dostał się do GROM-u - opowiada ppłk Krzysztof Przepiórka, były oficer GROM-u, uczestnik wielu misji na świecie i były prezes Fundacji Byłych Żołnierzy GROM. - Razem byliśmy w I oddziale szturmowym. Kiedy dostałem zadanie tworzyć II oddział, pomagał mi. Pierwszy oddział GROM-u szkolili Amerykanie, mój miał być pierwszy, którzy szkolili Polacy. Sławek piął się po szczeblach. Był bardzo sprawny, świetny żołnierz, świetny dowódca, super wyszkolony, znał dobrze angielski. Rozwojowy, można mu było powierzyć ważne funkcje. Dbał o siebie, inwestował, i w swoją fizyczność, dążył do tego, żeby być jak najlepiej wyszkolonym. Wymagał wiele, ale jako dowódcy zależało mu na tym, żeby potrafić zrobić więcej, niż jego żołnierze - opowiada Krzysztof Przepiórka. I dodaje: - Jednostka specjalna Agat to było jego dziecko.

CZYTAJ TEŻ | TAJEMNICA GEN. PETELICKIEGO. KTO LUB CO MOGŁO WPŁYNĄĆ NA DECYZJĘ O SAMOBÓJSTWIE?


Jeden ze znanych operatorów sił specjalnych przypomina, jak spotkał pierwszy raz pułkownika Berdychowskiego. - To było w 1995 roku, na selekcji w Bieszczadach. Jedna z cięższych selekcji, duże mrozy, prawie minus 30 stopni. On był w kadrze instruktorskiej. Czwartego dnia selekcji podzielono nas, mieliśmy pracować w grupie i w zespole. Trzymałem się z kumplami z Lublińca, byliśmy wychłodzeni. Dostałem dwa batony, trochę energii mi przyszło i wypuściłem się do przodu. Sławek, który był naszym instruktorem i opiekunem od razu to zauważył. Wziął mnie na boczek i mówi: „Masz do wyboru: albo kara formalna, albo nieformalna”. Za to, że nie poczekałem na kolegów, odpuściłem pracę w zespole, a powinienem dbać o całą grupę. Wszyscy w wojsku wiedzą, że kara nieformalna jest lepsza. Mógłby mi przecież powiedzieć, że na tym etapie selekcja się dla mnie kończy. Wybrałem karę nieformalną, otrzymałem mocnego raza na tyłek, aż przyklęknąłem z bólu. Nie miałem żalu. Ale to zdarzenie pokazywało, że Sławek miał do wielu rzeczy dystans, nie musiał sztywno trzymać się regulaminu, dawał szansę. Kara nieformalna była bolesna, ale to szybko powrócił mój rozsądek - w grupie trzeba pokazać, że potrafię działać z ludźmi. A o to chodziło - czy potrafimy działać w zespole.
1 »
136

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Kolejna ofiara "seryjnego samobójcy"!

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

lidka (gość)  •

Mam nadzieję, że faktyczna przyczyna śmierci świetnego oficera, -zostanie prawidłowo ustalona

odpowiedzi (0)

skomentuj

jaja artykul

+6 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

NadGrom (gość)  •

gdzie logika? Samobojstwo ze stresu tzn. zolnierz specjalny to ....moralny dupek!
Znowu "samobojca" bo za dużo wie, czyli Nowa Wladza a SluzbySpecjalne te same czyli do...d***!

skomentuj

...

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

.... (gość)  •

Moralny d***k.... Odezwał się bohater i znawca ludzkiej moralności, podczas gdy ty grzejesz d*** przed komputerem bo ci matka w piecu napaliła, te "moralne dupki" walczą i oddają życie na rzecz walki z terroryzmem żebyś ty mógł grzać d*** i beztrosko żyć.....

odpowiedzi (0)

skomentuj

Polski Oficer

+8 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

jestem zduzgotany, to kolejny cios w Polską Armię i NATO, ilu oficerów już zginęło w niewyjaśnionych okolicznościach!!! liczę na zdecydowane działania Dudy, Maciarewicza , dowództwa WP i NATO!

skomentuj

umiesz liczyc

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

tezpolskioficer (gość)  •

wszystko ok. ale liczyć na Dudę i Maciarewicza to tak jak kury w kurniku mogą liczyć na lisa.......

odpowiedzi (0)

skomentuj

mordercy

+7 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mordercy (gość)  •

Dlaczego autorka artykułu pisze że to samobójstwo? Śledztwo jest w toku, nie ma żadnych jeszcze informacji z Prokuratury, więc proszę nie uprawiać żydowskiej propagandy. A inne media też papugują.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Wszyscy Polacy wiedzą o odwiedzinach ,,seryjnego samobójcy" tylko nie ci co powinni.

+15 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Kamil (gość)  •

Albo stara WSI trzyma się dobrze.

odpowiedzi (0)

skomentuj

.

+26 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Koleżanka z Liceum (gość)  •

Kolega Sławek był dobrym człowiekiem, wspaniałym kolegą. Pochodził z bardzo małej miejscowości. W życiu zaszedł tak wysoko.. Z przysłowiowej "dziury zabitej dechami" stał się tak bardzo ważnym i szanowanym człowiekiem w naszym kraju. Jestem dumna z tego, że mogłam chodzić z nim do jednej klasy w Liceum przez 4 lata. Serdecznie współczuję jego rodzinie. Nie wierzę w to, że mógł popełnić samobójstwo. Swieć Panie nad Jego duszą. [*]

odpowiedzi (0)

skomentuj

GRU

+17 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

marek43 (gość)  •

Trzeba sowietom odrąbać łapy w Polsce. Trzeba by polskie służby zabiły Putina.

skomentuj

Link w treści

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Kuba (gość)  •

https://pl.wikipedia.org/wiki/Sejm_niemy - odtąd. To jest Moment, od którego Polacy sa pod tymi "łapami". Poniewierani od tyluset lat. Już za rok okrągła rocznica.

odpowiedzi (0)

skomentuj

https://wiadomosci.robertbrzoza.pl/

+14 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

https://wiadomosci.robertbrzoza.pl/ (gość)  •

Gdyby nie było bankierów, komunistów, ubeków, sprzedawczyków, pożytecznych idiotów, świat byłby uczciwszy. Nie przelałoby się morze krwi na terenie Rzeczpospolitej. Realia jednak wyglądają czarnawo, mało optymistycznie.

Czy Polska zmierza do budowy państwa policyjnego?

Czy prezydenta, rząd stać na obronę prawdy?

odpowiedzi (0)

skomentuj

http://wolna-polska.pl/

+3 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

http://wolna-polska.pl/ (gość)  •

http://wolna-polska.pl/wiadomosci/lawina-polska-racja-stanu-czy-bedzie-wojna-polski-rzad-a-rotszyld-2016-02

odpowiedzi (0)

skomentuj

http://www.bibula.com/

+3 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

http://www.bibula.com/downloads/tematy_niebezpieczne__dr_dariusz_ratajczak.pdf (gość)  •

http://www.bibula.com/

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 4 5 ... 8 »