MŚ w łyżwiarstwie szybkim: Waś poza podium, Polska bez medalu

Artur Bogacki
Artur Waś zajął 7. miejsce na 500 m
Artur Waś zajął 7. miejsce na 500 m Peter Dejong
Ostatniego dnia mistrzostw świata w polskiej ekipie łyżwiarzy szybkich liczono na sukces Artura Waś. Nasz sprinter rywalizację na 500 m ukończył na 7. pozycji. Polska w Kołomnie nie zdobyła medalu.

Po tym jak Polacy nie wykorzystali dwóch medalowych szans w drużynie (mężczyźni zajęli 8. miejsce, a kobiety 5.) cała nadziejs była w Wasiu. Warszawianin, który w tym sezonie wygrywał zawody PŚ, w pierwszym z dwóch biegów na 500 m był jednak dopiero 10. (35,08 s). W drugim dużo się poprawił (34,86, co było 3. wynikiem), ale nie udało mu się odrobić straty. Na 18. pozycji sklasyfikowany został drugi z „biało-czerwonych”, Piotr Michalski. Po złoto sięgnął główny faworyt, Rosjanin Paweł Kuliżnikow.

Występ na miarę swoich możliwości zaliczyła w niedzielę Natalia Czerwonka, plasując się na 12. pozycji w biegu na 1500 m (1.58,19). Złoto – drugie indywidualne w Kołomnie – zdobyła Holenderka Jorien ter Mors (1.53,92). Podobnie jak wcześniej na 1000 m, sprzątnęła tytuł brylującym w tym sezonie w Pucharze Świata Amerykankom (zajmują dwie pierwsze lokaty w rankingu), Heather Richardson-Bergsmie (srebro) i Brittany Bowe (brąz, broniła tytułu). W tym przypadku wielkiej sensacji jednak nie ma, bowiem Holenderka to mistrzyni olimpijska w tej konkurencji.

W biegu masowym Polki nie odegrały żadnej roli – Aleksandra Goss sklasyfikowana została na 19. pozycji, a Luiza Złotkowska na 24. Wygrała Ivanie Blondin (Kanada).

Klasyfikację medalową wygrali Holendrzy, zdobywając 16 krążków: 6 złotych 5 srebrnych i 5 brązowych. Wyprzedzili Rosjan (6; 3-2-1), których gwiazdą był Kuliżnikow (złoto na 500 i 1000 m). Polacy MŚ ukończyli bez medalu, podobnie jak przed rokiem w Heerenveen. Teraz najlepszy wynik to 5. lokata drużyny kobiet.

Wyniki z niedzieli

500 m: 1. Paweł Kuliżnikow (Rosja) 1.09,026 (34,60 + 34,42), 2. Rusłan Muraszow (Rosja) 1.09,680 (34,60 + 35,08), 3. Alex Boisvert-Lacroix (Kanada) 1.09,788 (35,08 + 34,70)... 7. Artur Waś (Polska) 1.09,945 (35,08 + 34,86), 18. Piotr Michalski 1.10,812 (35,40 + 35,40).

Bieg masowy: 1. Seung-Hoon Lee (Korea Płd.) 7.18,26, 2. Arjan Stroetinga (Holandia) 7.18,32, 3. Alexis Contin (Francja) 7.18,41.

Kobiety, 1500 m: 1. Jorien ter Mors (Holandia) 1.53,92, 2. Heather Richardson-Bergsma (USA) 1.54,67, 3. Brittany Bowe (USA) 1.55,09... 12. Natalia Czerwonka (Polska) 1.58,19.

Bieg masowy: 1. Ivanie Blondin (Kanada) 8.17,53, 2. Bo-Reum Kim (Korea Płd.) 8.17,66, 3. Miho Takagi (Japonia) 8.17,68... 19. Aleksandra Goss (Polska), 24. Luiza Złotkowska (Polska).