Coraz więcej Froebla. Pomysł z Lublina podbija przedszkola w całej Polsce

Piotr Nowak
Piotr Nowak
W uroczystym wręczeniu certyfikatów wzięli udział wychowawcy i przedszkolaki
W uroczystym wręczeniu certyfikatów wzięli udział wychowawcy i przedszkolaki Froebel.pl
Wełniane piłeczki, drewniane klocki, sznurki i stelaże. Umiejętne zastosowanie tych "Darów zabawy" pomaga dzieciom rozwijać wyobraźnię przestrzenną, uczyć się współpracy i cierpliwości. W piątek przyznano pierwszy certyfikat dla przedszkola froeblowskiego i sześć kolejnych dla grup, w których stosowany jest ten program.

Program wychowania przedszkolnego „Dar zabawy” powstał na podstawie koncepcji niemieckiego pedagoga Friedricha Froebla około 200 lat temu. Metoda jest bardzo modna w Korei, USA, Kanadzie i na Wyspach Brytyjskich. Jej polską kolebką jest Lublin, bo do naszych realiów dostosowała ją dr Barbara Bilewicz-Kuźnia z UMCS.

Lubelskie pomysły na biznes: wyjątkowe przedszkole, aplikacja do prezentów i dopasowywanie diety do genów

W jej rozpropagowanie włączył się Rafał Iskra, lubelski przedsiębiorca. Firma Froebel.pl działa od sierpnia 2014 r. Po pierwszym roku działalności wyszkoleni przez nią wychowawcy prowadzili zajęcia w 40 przedszkolach w kraju, m.in. w Lublinie, Białymstoku i Poznaniu. Teraz "Dar zabawy" jest obecny w około 200 grupach przedszkolnych w całej Polsce.

- Jesteśmy przede wszystkim w Lublinie, ale też m.in. w Poznaniu, Wrocławiu, Szczecinie i Krakowie. Przedszkoli z "Darem zabawy" będzie przybywać, bo cały czas otrzymujemy kolejne oferty współpracy – tłumaczy Rafał Iskra, właściciel Frebel.pl.

Made by Lubelskie, czyli 12 niezwykłych firm z woj. lubelskiego (ZDJĘCIA)

Na czym polega "Dar zabawy"? Podstawą jest specjalnie zaprojektowany system "darów", czyli wełnianych piłeczek, drewnianych brył, sznurków i stelaży, z których dzieci konstruują budowle lub wprawiają je ruch. Zadania realizują w niewielkich grupach, dzięki czemu uczą się pracy w zespole. Zdaniem pedagogów wykonywanie takich ćwiczeń ułatwia dzieciom w przyszłości zrozumienie matematyki i geometrii. - Trzeba zacząć od przedszkolaków, żeby później pojawili się ludzie, którzy potrafią myśleć kreatywnie – mówi Iskra.

Program stosuje coraz więcej lubelskich placówek. W piątek pierwszy certyfikat przedszkola froeblowskiego otrzymało Przedszkole nr 54 w Lublinie. Kolejnym sześciu przyznano certyfikaty grup froeblowskich.

Według prezydenta Krzysztofa Żuka to znakomity pomysł. - Gratuluję wszystkim przedszkolom, które dziś otrzymały certyfikaty, ponieważ jest to potwierdzenie, że robimy dobrze to czego oczekują od nas dzieci i rodzice – powiedział prezydent Lublina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Coraz więcej Froebla. Pomysł z Lublina podbija przedszkola w całej Polsce - Kurier Lubelski

Wróć na i.pl Portal i.pl