Menu Region

Spotkanie papieża Franciszka i patriarchy Cyryla. Doszło do...

Spotkanie papieża Franciszka i patriarchy Cyryla. Doszło do podpisania deklaracji [ZDJĘCIA] [VIDEO]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Kazimierz Sikorski (AIP)

1Komentarz Prześlij Drukuj
Po historycznym spotkaniu papieża Franciszka z patriarchą moskiewskim i całej Rusi Cyrylem padło z ust obu dostojników zapewnienie, iż powinno nastąpić zjednoczenie obu społeczności chrześciańskich.
Nie było cienia przesady w określeniu tego spotkania historycznym, pierwszy raz bowiem przywódcy tych kościołów spotkali się od XI wieku, dokładnie od roku 1054, kiedy to nastąpiła wschodnia schizma.

Historyczne spotkanie papieża Franciszka i patriarchy Cyryla

Źródło: STORYFUL/RUPTLY/x-news


W deklaracji kończącej spotkanie w saloniku lotniska w Hawanie na Kubie zawarto też wezwanie do ochrony chrześcian prześladowanych na Bliskim Wschodzie i Północnej Afryce.

Kilka godzin później papież Franciszek był serdecznie witany w Mexico City przez 300 tysięcy wiernych. Papież odbywa tam pięciodniową pielgrzymkę, na lotnisku witał dostojnego gościa między innymi prezydent tego kraju, Enrique Pena Nieto.

Ale nie ma wątpliwości, że cała ta podróż papieska będzie odbywać się w cieniu dwugodzinnej rozmowy papieża z patriarchą Cyrylem w Hawanie.

CZYTAJ TEŻ | VATILEAKS. FRANCESCA CHAOQUI: W WATYKANIE SĄ LUDZIE, KTÓRZY MODLĄ SIĘ O ŚMIERĆ PAPIEŻA FRANCISZKA [VIDEO]


- Jestem szczęśliwy powitać cię, drogi bracie – powiedział Cyryl.

- Nareszcie – odpowiedział papież Franciszek.

Na konferencji po zakończonych rozmowach Cyryl określił je jako „otwarte” i „braterskie”. Zdaniem papieża Franciszka były one „bardzo szczere”.

"Mamy nadzieję, że nasze spotkanie sprawi ustanowienie jedności jakiej życzy sobie Bóg" - zawarto we wspólnej deklaracji.

W dokumencie znalazło się też wezwanie do świata, by bronił chrześcian, dodając, iż „w wielu krajach Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki całe rodziny, wsie i miasta naszych braci i sióstr są totalnie wyniszczane".

Jak podali zachodni dziennikarze obecni w Hawanie pierwszy przybył na miejsce spotkania Cyryl. Dodawano, iż po ponad pięciu wiekach w czasie których przywódcy obu kościołów nie mieli ze sobą kontaktu trudno było takie spotkanie ustanowić w Watykanie czy Moskwie, dlatego wybrano neutralne miejsce, katolicką Kubę, która wciąż pozostaje w rosyjskiej strefie wpływów.

Już dziś mówi się, że po powrocie do domu Cyryl będzie musiał odpierać głosy przeciwników jednania się z katolikami. Dziennikarze przypominając spotkanie mówili o niezwykle serdecznej atmosferze, jaka towarzyszyła temu wydarzeniu.
Patriarcha Cyryl sprawuje swój urząd od lutego 2009 roku, Franciszek zaś został wybrany papieżem w marcu 2013 roku. Kościół katolicki liczy dziś około miliarda wiernych, Cyryl zaś jest zwierzchnikiem dla 165 milionów wiernych.

Rozejście się obu kościołów dokonało się w roku 1054, kiedy był papież Leon IX, a do Wielkiej Schizmy doprowadził lider wschodniego kościoła w Konstantynopolu, patriarcha Cerularius.

ZOBACZ TEŻ | PAPIEŻ FRANCISZEK W RŚA: WIZYTA W MECZECIE W BANGI, APEL O POKÓJ I POJEDNANIE [ZDJĘCIA+VIDEO]


W roku 1274 i 1439 podejmowane były próby połączenia zwaśnionych kościołów. Ale ani w Lyonie ani we Florencji to się nie udało.

W roku 1997 planowano spotkanie papieża Jana Pawła II z patriarchą Aleksym II. Jednak zostało ono odwołane. Na pytanie, dlaczego wybrano na miejsce spotkania Kubę, odpowiedź najczęściej padała taka: bo jest wystarczająco daleko położona od Watykanu, Moskwy i Istambułu, a więc miejsc, które mają bagaż schizmy.

Obaj przywódcy kościelni skupili się podczas dwugodzinnej rozmowy na ochronie chrześcian, katolików i prawosławnych prześladowanych na Bliskim Wschodzie i w Północnej Afryce.

Nikt jednak nie oczekuje, by po hawańskiej rozmowie nastąpiło nagłe ocieplenie stosunków między obu kościołami.
1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Pytanie

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Historyk (gość)  •

Skoro patriarchat powstał w SZESNASTYM WIEKU, to jak od TYSIĄCA LAT.
U was czas płynie wolniej, jak w całej Polsce.

odpowiedzi (0)

skomentuj