Menu Region

Piotr Balcerowicz: Polska ustawiła się w trudnej pozycji. W...

Piotr Balcerowicz: Polska ustawiła się w trudnej pozycji. W wojnie z ISIS nie ma kogo wspierać

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Maciej Deja AIP

11Komentarzy Prześlij Drukuj
Piotr Balcerowicz: Polska ustawiła się w trudnej pozycji. W wojnie z ISIS nie ma kogo wspierać Piotr Balcerowicz: Polska ustawiła się w trudnej pozycji. W wojnie z ISIS nie ma kogo wspierać

(© Jake Simkin/AP Photo)

– Angażowanie się w konflikt nie ma sensu bez konkretnego planu działań – komentuje decyzję o udzieleniu przez Polskę wsparcia koalicji państw walczących z ISIS prof. Piotr Balcerowicz, orientalista i kulturoznawca. Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zapowiedział w trakcie nieformalnego szczytu NATO w Brukseli włączenie się naszego kraju waflkę z samozwańczym kalifatem.
Zachodnie media prześcigają się w nagłaśnianiu przykładów ataków rosyjskiego lotnictwa na cele cywilne bądź niezwiązane z ISIS. Z drugiej strony źródła rosyjskie, a także miejscowe wskazują, że to Rosjanie, a nie koalicja, w największym stopniu przyczyniają się do odwrotu ISIS i stopniowej stabilizacji regionu.
Informacje, które do nas docierają są z reguły proopozycyjne. Nie chcę podważać ich wiarygodności, ale na pewno są jednostronne.
Mam poważne wątpliwości, czy rzeczywiście skutki rosyjskich działań są tak złe. W przypadku nalotów tak jest, bo opozycja nie ma lotnictwa, a ISIS nie używa swoich samolotów. Nie zapominajmy jednak, że w efekcie nalotów amerykańskich, katarskich, saudyjskich czy tureckich też ginie wielu ludzi – te dane, z różnych względów nie trafiają do mediów.

Czyli poleganie wyłącznie na danych z mediów zachodnich jest zbytnim uproszczeniem?
Jest nierzetelne. Mówi się o tym, że w wyniku działań sił rosyjskich i rządowych z Aleppo uciekło ponad 50 tys ludzi. Ale te same siły wyzwoliły zablokowane przez rebeliantów obszary, gdzie głodowało 60 tys osób. A poszczególne dzielnice Aleppo są okrążone przez różne siły. Obraz nie jest więc czarno-biały, barbarzyństwo i śmierć jest rezultatem działań wszystkich stron.
Służby specjalne tureckie już od 2011 roku wspierają rebeliantów.

Turcja, która krytykuje działania Rosji, od początku grudnia oblega 120-tysięczne kurdyjskie miasto Jizre, zagładzając jego mieszkańców na śmierć. Blokują pomoc humanitarną i dostawy lekarstw. To jest zbrodnia wojenna, dokonywana na swoich własnych obywatelach.

CZTEROLETNI CHŁOPIEC WYSADZA W POWIETRZE SKAZAŃCÓW. NOWY SZOKUJĄCY FILM ISIS [VIDEO]


Jak wygląda teraz sytuacja na froncie? Po co, skoro wojna jest już praktycznie wygrana, się w nią angażować?
Wojna nie zbliża się ku końcowi – ona zmienia charakter. Wykrystalizują się strony konfliktu: z jednej strony al-Assad, z drugiej ISIS i wypchnięta z Syrii opozycja antyrządowa. I ten konflikt może trwać latami, zważywszy na to, że wsparcia Państwu Islamskiemu udzielają Turcy, Saudyjczycy czy Katar.

Angażowanie się w ten konflikt nie ma zupełnie sensu bez jasnego, klarownego planu na przyszłość. Czy walczyć po stronie opozycji? Jej właściwie nie ma – kilkaset oddziałów co chwila zmienia afiliacje.

Perspektywy są dość smutne: w pierwszym scenariuszu kontolę nad Syrią może utrzymać Baszar al-Assad. W drugim – opozycja, która nie ma nic wspólnego z nurtem demokratycznym, ideologicznie nie różni się niczym od Państwa Islamskiego, walczy z nim po prostu o władzę. Może w końcu wygrać samo ISIS. W tej chwili nie ma kogo wspierać. Można jedynie pomyśleć o wykrojeniu strefy buforowej, gdzie schroniliby się uchodźcy, ale szybko stałaby się ona obiektem walk.

ANTONI MACIEREWICZ: POLSKA WŁĄCZY SIĘ DO WALKI Z PAŃSTWEM ISLAMSKIM


Zwołania Rady Bezpieczeństwa Narodowego zażądała Platforma Obywatelska. Na zorganizowanym w Sejmie briefingu prasowym rzecznik prasowy klubu Cezary Tomczyk i były szef MON, a obecnie senator PO Bogdan Klich zwracali uwagę, że decyzja o zaangażowaniu Polski w konflikt z ISIS bez otrzymania konkretnych gwarancji ze strony NATO było błędem.
Rząd polski ustawił się sam w bardzo trudnej pozycji negocjacyjnej. Naruszając porządek konstytucyjny w Polsce i wolność mediów. W konsekwencji bardzo trudno będzie wynegocjować rozwiązania korzystne dla Polski, które są trudne dla partnerów europejskich. Tego typu fiasko nie jest pierwszym i zapewne nie będzie ostatnim.

Chciałbym mieć nadzieję, że to było działanie w porozumieniu z prezydentem. Mam nadzieję, że to nie była samowola ministra obrony. Polska niestety przestała być postrzgana jako partner odpowiedzialny, który prowadzi odpowiedzialną politykę. Jeszcze nie raz zaważy to na relacjach Polski ze światem.

Już przed decyzją o dołączeniu Polski do koalicji antyislamskiej, pojawiały się głosy, że czerwcowe Światowe Dni Młodzieży w Krakowie będą narażone na ataki terrorystyczne. Teraz to zagrożenie wydaje się rosnąć.
Z jednej strony Polska będzie wchodziła w konflikt, bez planu jego zażegnania. Może poprzeć stronę fundamentalistyczną i niebezpieczną. Tak zrobili Amerykanie: przeznaczyli pół miliarda dolarów na wsparcie 5400 bojowników, na szkolenie przyszło 60, z których większość zdezerterowała, a reszta uciekła ze sprzętem na stronę ISIS. W bezpośrednią walkę z nimi zaangażowało się czterech. To pokazuje absurd tego typu działań.

Jeśli chodzi o ryzyko ataków, to przypominam, że Polska brała udział w wojnie w Afganistanie i niechlubnej okupacji Iraku. Nie przełożyło się to na zagrożenie dla Polski, więc informacja o ponownym zaangażowaniu może obniżyć nasze bezpieczeństwo, ale nie aż tak bardzo.
Tak duża impreza masowa, nagłaśniana propagandą, mająca wydźwięk religijny, jest celem fundamentalistów sama w sobie, niezależnie od zaangażowania Polski w jakiekolwiek operacje na Bliskim Wschodzie.

Ogromna masa ludzi, którą trudno skontrolować, przewinie się również przez mistrzostwa Europy w piłce nożnej we Francji. Czy wobec tak dużej liczby niezweryfikowanych przybyszów z Bliskiego Wschodu, którzy już są w Europie, można liczyć, że turniej obejdzie się bez incydentów?
To jest bardzo poważny problem, który spędza sen z powiek służbom bezpieczeństwa. Ten turniej to dużo większe wyzwanie niż planowane wydarzenia w Polsce.
1 »
11

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

I znowu polska żaba

+3 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Klipa (gość)  •

łapkę do podkucia spod perszerona wystawia. A do obrony Polski ściąga kolejnych okupantów jakby się to czymś od ledwo odesłanych ruskich różniło. Każdy obcy to okupant. A jeszcze Niemiec?

skomentuj

ta zabe

+3 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

to popsle wykreowaly (gość)  •

pozostalo jej tylko noge podstawiac, dopoki chocby 100 000 armii sie nie odbuduje. Do tego doprowadzili , ze stworzyli prawdziwe armie ochroniarzy pod dowodztwem bylych , wiesz chyba kogo skoros Klipciu w temacie, ktore obecnie pilnuja wojska , czyz to nie smiech na sali ? Chyba tylko lzy ronic nalezy , bo nie do smiechu z taka armia, trzeba wiec wisiec jak zwykle u obcych klamek.

odpowiedzi (0)

skomentuj

...cd. biegu polskiej głupoty na przełaj...

+8 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

uszatek_2 (gość)  •

... "Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zapowiedział w trakcie nieformalnego szczytu NATO w Brukseli włączenie się naszego kraju w walkę z samozwańczym kalifatem." ...???????
... choroba psychiczna Antoniego M. zagalopowała już tak daleko, że należałoby ODIZOLOWAĆ GO natychmiast OD POLITYKI i SPOŁECZEŃSTWA !!!!! Przepraszam, bo nie używam nigdy takich określeń, ale jest to niebezpieczny, dla Polski i Polaków, IDIOTA , który może sprowadzić na Polskę (..jeśli już nie sprowadził..??) NIESZCZĘŚCIA , którego nawet nie jest sobie w stanie wyobrazić...!!!!!! Polacy zacznijcie myśleć SAMODZIELNIE, bez pomocy prezesa...!!!!!

skomentuj

myślenie leminga

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gargamel (gość)  •

myśl samodzielnie, nie oglądaj się na partię obłudy

odpowiedzi (0)

skomentuj

ty zas

0 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

prosto biegniesz (gość)  •

z opaska na oczach , obys w przepasc nie wpadl tak jak ci poprzedni wielcy ministrowie wojny, znajacy sie na wojaczce jak kury na jajach, wystrugani z banana przez rzezbiarzy , ktorzy rzezbia nas i Polske od ukladu w Mgdalence.

odpowiedzi (0)

skomentuj

idiota to ten

+1 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ktory uwierzyl w wiekowy pokoj z Rosjanami (gość)  •

i zlikwidowal polska armie do 30 000 zolnierzy, bo reszta to oficerowie i generalicja w/g powiedzenia wodzow pelno tylko Indian malo. A przeciez uczynil to psychiatra, jesli byl przy zdrowych zmyslach to na pewno na czyjes poleczenie. Szukaj wiec przyczyn choroby a nie skutkow, skoros uszatek to mniemam iz osiol jestes albo tchorzliwa trusia , wiec daremne twe poszukiwania. Moze sobie przypomniesz to wszystko od poczatku jesli pamiec cie nie zawodzi ? Kto wysylal naszych do Afanistanu, Iraku i po innych misjach "pokojowych" , gdzie wtedy byles ?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Profesorowi nie podoba się polski rząd i podejmowane decyzje,

+5 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

nie podobają się oddziały NATO na terytorium polski. (gość)  •

Czyje zatem interesy reprezentuje p. profesor ?

skomentuj

poczytaj sobie

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jakie uniwersyteta konczyl (gość)  •

jego cv, zaslugi , to zaraz sie dowiesz. Internet wszystko ci powie, nic sie dzis nie ukryje, leminga, lewaka , lenia i nieuka moga tylko cmic i mamic, bo on w nic nie wierzy tylko w to czym go karmia.

odpowiedzi (0)

skomentuj

pochwal sie profesorze

+4 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

w jakiej pozycji (gość)  •

ty sie ustawiles, czekamy.

odpowiedzi (0)

skomentuj

panie Balcerowicz

+4 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

juz mielismy jednego Balcerowicza (gość)  •

ktory wyprowadzil nas na manowce, odejdz pan, dziekujemy za takich radcow i doradcow. Jestes pan kulturoznawca wiec na polityce zna sie pan jak wilk na gwiazdach. Pan tez z tej nacji skarzy pyt, idz pan w czorty. Jestes pan wrogiem tej opcji , wiec na pewno z niczego pan zadowolony nie bedzie, jakos nigdzie pan nie wyskoczyl przez ostatnie 8 lat. Zajmij sie pan praca naukowa dla dobra swego i naszego.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Myślę, że mamy kogo wspierać

+6 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

K (gość)  •

Uważam, że jesteśmy jednym z nielicznych narodów, które są w stanie zrozumieć Kurdów. To ich i ich dążenia do niepodległości powinniśmy wesprzeć w tym konflikcie. Pomóc Syryjskim i Tureckim Kurdom się ucywilizować. W dodatku nasze przyjazne relacje z Turcją, podparte wiekową tradycją, sprawiają, że jesteśmy dobrym kandydatem na mediatora między Turcją, a Kurdami.

odpowiedzi (0)

skomentuj