Menu Region

Martin Kaczmarski i Krzysztof Hołowczyc wezmą udział w...

Martin Kaczmarski i Krzysztof Hołowczyc wezmą udział w rallycrossowych mistrzostwach Europy [VIDEO]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Tomasz Biliński (AIP)

Prześlij Drukuj
Martin Kaczmarski Martin Kaczmarski

Martin Kaczmarski (© Szymon Starnawski)

Wyścigi Supercars z cyklu Rallycross, rajdy terenowe i przymiarki do Porsche Supercup - to plany na sezon 2016 Martina Kaczmarskiego.

AIP/x-news


Wyścigi Supercars z cyklu Rallycross, rajdy terenowe i przymiarki do Porsche Supercup - to plany na sezon 2016 Martina Kaczmarskiego. - Najważniejszy jest rallycross, w którym wspólnie z Krzysztofem Hołowczycem będziemy rywalizować w mistrzostwach Europy - zapowiada 26-letni kierowca.


- Kontynuuję to, co zacząłem w poprzednim sezonie, czyli rozwój w wielu dziedzinach rajdowych. Eliksir, który wytworzy się z wymieszania umiejętności może dać super efekty. Widzę to po przykładzie rallycrossu, który zaprocentował w rajdach terenowych i na odwrót - mówi najlepszy debiutant w historii Rajdu Dakar (dziewiąte miejsce w 2014 r.).
W 2015 r. startował w klasie RX Lites. Zajął dziewiąte miejsce, Krzysztof Hołowczyc był ósmy. W tym roku obaj będą rywalizować w najwyższej kategorii - supercars.

- Pierwszy sezon w słabszej klasie był dobrą decyzją. Przejechaliśmy wiele kilometrów, obtłukliśmy samochody, popełniliśmy mnóstwo błędów, które nie były aż tak drogie, jak mogłyby być w supercarsach. Razem z "Hołkiem" jesteśmy zadowoleni z tego, co zrobiliśmy. To był odpowiedni moment, żeby wskoczyć do klasy najwyższej. Tam, gdzie jest najwięcej zabawy, samochody są potężne i szybkie. I tam, gdzie jeżdżą najlepsi na świecie, czyli Petter Solberg czy Ken Block. Ten drugi od dawna uchodzi już za wielką gwiazdę, wręcz showmana. Ale to dobrze, bo tylko przyciąga zainteresowanie kibiców - opowiada Kaczmarski.

Kaczmarski i Hołowczyc nie wezmą jednak udziału w pełnym cyklu, który jest mistrzostwami świata, a tylko w rundach rozgrywanych w Europie, zaliczanych do mistrzostw Europy. Rywalizować będą z najlepszymi, jedynie punkty będą zaliczane do różnych klasyfikacji.

- Czemu rezygnujemy z udziału w mistrzostwach świata? Robimy z "Hołkiem" krok po kroku. Najpierw były lite'y, teraz będą mistrzostwa Europy, a pewnie kolejnym etapem będą rundy poza kontynentem. Musieliśmy też wziąć pod uwagę takie aspekty jak czas, możliwości logistyczne, a przede wszystkim rozsądek. Mamy doświadczenie z innego typu rajdów, ale w rallycrossie przed nami wciąż wiele nauki. Chociażby rywalizacja "łokieć w łokieć", gdzie naprawdę między samochodami nie ma czasem miejsca, by wetknąć szpilkę. Do tego w tym roku po raz pierwszy zetkniemy się z potwornie mocnymi samochodami - tłumaczy pochodzący z Wrocławia 26-latek. Te w kategorii supercars mają po 600 koni, prędkość 100 km/h osiągają w dwie sekundy.
- Auta trafią do nas już niedługo, mam nadzieję, że za około cztery tygodnie będę mógł je testować. Będzie to, podobnie jak w poprzednim roku, ford fiesta. Wyprodukuje go ta sama fabryka, która zrobiła dla nas ten wcześniejszy - mówi kierowca rajdowy.

- Z czego będę zadowolony? Trudno w tej chwili powiedzieć. Cele, tak rozsądnie, będę mógł określić po pierwszych eliminacjach - dodaje.

Mistrzostwa składają się z dziewięciu rund: Belgia (13-15 maja), Norwegia (10-12 czerwca), Szwecja (1-3 lipca), Hiszpania (16-18 sierpnia), Łotwa (30 sierpnia - 2 września).

Poza tym Kaczmarski będzie startował w rajdach cross country, w których w poprzednich latach osiągał stawał na podium poszczególnych rajdów.
- Nie wracam do rywalizacji w całym sezonie. Jak nie będzie to kolidowało z innymi zajęciami, wtedy wystartuję. Są rajdy, które lubię bardziej i takie, które lubię mniej. Mimo wszystko brakuje mi rajdów terenowych, towarzystwa, klimatu, samochodów, adrenaliny, która jest inna od tej w pozostałych kategoriach. Konikiem są jednak mistrzostwa Europy w rallycrossie, wszystko inne to desery, które chce sobie zafundować z racji miłości do motorsportu - kończy Kaczmarski.
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się