Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na alarmowy 112 dzwonimy po PIN i taksówkę! (POSŁUCHAJ NAGRAŃ)

red
Tylko 25 proc. telefonów na numer 112 kończy się przekazaniem zgłoszenia do policji, pogotowia ratunkowego lub straży pożarnej
Tylko 25 proc. telefonów na numer 112 kończy się przekazaniem zgłoszenia do policji, pogotowia ratunkowego lub straży pożarnej
Dziennie odbierają około 3 tysięcy połączeń. Tylko co czwarte kończy się przekazaniem zgłoszenia do służb. Dziś światowy dzień numeru alarmowego 112.

Do Centrum Powiadamiania Ratunkowego przy ul. Borowskiej trafiają wszystkie zgłoszenia na numer 112 z Dolnego Śląska. Przy 18 stanowiskach pracuje łącznie 75 osób.

Tylko 25 proc. telefonów kończy się przekazaniem zgłoszenia do policji, pogotowia ratunkowego lub straży pożarnej.
- Pozostałe to np. pytania o numer telefonu do komisariatu policji. Nie są to zgłoszenia alarmowe - mówi Rafał Wolanowski, kierownik CPR. Zdarzają się też tzw. telefony złośliwe. - Gdy ktoś sobie robi żarty, chce zamówić taksówkę albo po prostu pokrzyczeć. Odbieramy też połączenia od dzieci, bawiących się telefonem. Na 112 można się dodzwonić nawet z komórki, która nie ma włożonej karty SIM i ma zablokowany ekran - dodaje Wolanowski.

To o tyle uciążliwe, że 112 nie ma prawa zablokować jakiegokolwiek numeru, choćby jego posiadacz notorycznie robił sobie żarty.
- Na 100 zgłoszeń złośliwych, to 101 może być telefonem o pomoc - mówi szef CPR.

Średni czas oczekiwania na połączenie z operatorem to 12 sekund.

Każdy z operatorów ma przed sobą trzy monitory. Jeden służy do odbierania i wybierania połączeń - są tu przyciski, łączące np. bezpośrednio z komendami powiatowymi policji i straży pożarnej. Drugi służy do obsługi zgłoszenia, uzupełniania danych. Trzeci to mapa, pokazująca, skąd dzwoni osoba, wybierająca numer 112. Na ścianie w pomieszczeniu CPR jest tez wielki ekran z mapami pogodowymi. - Najwięcej zgłoszeń jest w weekendowe noce i w czasie przechodzenia frontów atmosferycznych, burz i wichur - dodaje Daniel Sosnowski, koordynator zmianowy w CPR.

11 lutego to światowy dzień numeru 112.

O czym pamiętać, dzwoniąc na numer 112:

  • Po wykonaniu bezpłatnego połączenia na numer alarmowy 112 cierpliwie czekaj na połączenie z operatorem;
  • Po zgłoszeniu się operatora bardzo krótko opisz zdarzenie, które chcesz zgłosić. Odpowiadaj na pytania operatora;
  • Podaj dokładny adres lub sposób dotarcia na miejsce zdarzenia, udziel dodatkowych informacji, o które poprosi Cię operator, podaj swoje dane tak, aby służby mogły się z Tobą skontaktować w wypadku zaistnienia jakichkolwiek niejasności;
  • Nie rozłączaj się do czasu wyraźnego potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia przez operatora numerów alarmowych.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska