Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ks. Andrzej Kołpak: Mamy walczyć ze słabościami, które nas oddalają od Boga

Rozmawiała Marta Gawina
Wielki Post trwa 40 dni. To symboliczna liczba. Biblia często się do niej odwołuje - mówi proboszcz parafii św. Ojca Pio.
Wielki Post trwa 40 dni. To symboliczna liczba. Biblia często się do niej odwołuje - mówi proboszcz parafii św. Ojca Pio. Adrian Kuźmiuk
O wyrzeczeniach, hucznych zabawach i jałmużnie mówi ks. Andrzej Kołpak

W Kościele katolickim rozpoczął się właśnie Wielki Post. Jak ważny jest to czas dla wiernych?

Ks. Andrzej Kołpak: Wielki Post to czas, by się zatrzymać, wyciszyć, spojrzeć do swojego wnętrza, zastanowić się nad swoim życiem. Powinniśmy w tych dniach położyć największy nacisk na walkę z naszymi wadami, słabościami, które nas od Boga oddalają. Post trwa 40 dni. To taka symboliczna liczba. Biblia często się do niej odwołuje. 40 dni Pan Jezus był na pustyni, 40 lat wędrował naród wybrany przez pustynię, przez 40 dni Mojżesz przebywał na górze Synaj.

Wielki Post zaczynamy od posypania głowy popiołem. Skąd ten zwyczaj?

W początkowych wiekach chrześcijaństwa zwyczaj ten stosowano tylko wobec grzeszników, którzy publicznie odprawiali pokutę. Ci pokutnicy gromadzili się w świątyni, wyznawali swoje grzechy, a kapłan posypywał ich głowy popiołem i nakazywał opuszczenie kościoła. Mogli przekroczyć próg świątyni dopiero w Wielki Czwartek. Natomiast w XI wieku ówczesny papież Urban II wprowadził zwyczaj, który obecnie obowiązuje w Kościele. Popiołem posypywane są głowy wszystkich wiernych. Wypowiadane są przy tym słowa: Z prochu powstałeś, w proch się obrócisz, byśmy pamiętali dokąd zmierzamy, skąd pochodzimy, od kogo tak naprawdę wszystko zależy.

Dla wielu wiernych najbliższe 40 dni będą czasem wyrzeczeń, rezygnacji z alkoholu, czy słodyczy. Warto robić takie postanowienia?

Oczywiście, że warto. Postanowienia mogą być bardzo różne. Może być to niepalenie papierosów, niepicie alkoholu, nieoglądanie telewizji, niejedzenie słodyczy. To oczywiście są drobne gesty, ale bardzo ważne. Przez 40 dni rezygnujemy z drobnych przyjemności w naszym codziennym życiu. W ten sposób dajemy sygnał, że nasz duch jest ważniejszy od ciała. Wzrasta wtedy nasze życie duchowe, wzmacniamy się wewnętrznie.

Jest też jałmużna wielkopostna.

Dokładnie. Polega na tym, że mamy wspierać potrzebujących. Często jałmużnę kojarzymy ze wsparciem finansowym Caritas, czy innych instytucji, które zajmują się pomaganiem. Pamiętajmy jednak, że jałmużna to także ofiarowanie komuś naszego czasu, naszego serca, wolnych chwil. Bo nie wszystkich stać na wsparcie finansowe.

A jak jest z zabawami w czasie postu?

To czas, kiedy nie urządzamy hucznych zabaw i w nich nie uczestniczymy. Jeżeli mamy się wyciszyć, jeżeli mamy wsłuchać się we własne sumienie, to nie uda się tego dokonać na hucznych imprezach.

Za to Kościół zaleca uczestnictwo w wielkopostnych nabożeństwach: Drodze Krzyżowej, czy Gorzkich Żalach.

To oczywiście są te podstawowe nabożeństwa. Ale w wielu kościołach prowadzi się też swego rodzaju adorację krzyża, dzięki której oddajemy cześć temu najważniejszemu dla chrześcijan symbolowi.

Wielki Post zakończy się Triduum Paschalnym i Zmartwychwstaniem Pańskim. Dlaczego są to najważniejsze święta dla katolików?

Chrystus jako pierwszy pokonał śmierć. Tym samym dał nam znak, że my również zmartwychwstaniemy. Dlatego warto trwać przy Chrystusie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny