Dobry sen czyni geniusza – jak poprawić jakość snu

Artykuł sponsorowany
Co jest kluczem do sukcesu zawodowego? Oto pytanie, które nurtuje wielu coachów, psychologów i trenerów rozwoju osobistego. Ciężka praca, wytrwałość, a może dopracowany plan działania? To wszystko na pewno ma znaczenie. Jednak podstawą naszego dobrego samopoczucia i rozwoju jest przede wszystkim zdrowy sen. To właśnie on był kluczem do wielu niezwykłych osiągnięć.

Dobry sen a genialne pomysły
Mendelejew, charyzmatyczny rosyjski naukowiec, znany jest wszystkim uczniom, którzy zmagają się z jego odkryciem – układem okresowym pierwiastków. Odkrycie to, które dziś wydaje nam się tak oczywiste, wcale nie przyszło mu łatwo. Mendelejew długo pracował nad usystematyzowaniem pierwiastków w kompletny, logiczny system. Chcąc rozwiązać nurtujący go problem, wypisał nazwy pierwiastków na kartkach i usiłował ułożyć je w odpowiedniej kombinacji. Wiedział, że jest blisko rozwiązania. Jak mniemał, kluczem do stworzenia uporządkowanego systemu pierwiastków była ich waga. Wciąż jednak nie mógł znaleźć odpowiedniego sposobu ich rozmieszczenia. W końcu zasnął, zmęczony intelektualnymi zmaganiami. Podczas snu zobaczył karty z pierwiastkami rozmieszczone w odpowiednim porządku na tablicy. Gdy obudził się, natychmiast zapisał ich układ. Tak narodziła się tablica Mendelejewa.

Inną osobą, która dokonała epokowego odkrycia we śnie, był Friedrich August Kekulé von Stradonitz–chemik żyjący w XIX wieku. Odkrył on strukturę cząsteczki benzenu. Kekulé długo pracował nad rozwiązaniem zagadki dotyczącej układu atomów w tej cząstce. Pewnej zimnej nocy, zmęczony bezskutecznymi poszukiwaniami odpowiedzi na nurtujące go pytanie, zasnął przed kominkiem w swoim gabinecie. I właśnie wtedy, podczas snu, przyszło do niego rozwiązanie problemu, nad którym pracował. Przyśniły mu się tańczące atomy, które przybrały postać węża. W pewnym momencie wąż zatoczył koło i ugryzł własny ogon. Kekulé obudził się i wiedział już, że znalazł rozwiązanie problemu: cząstki benzenu miały kształt okręgu zbudowanego z atomów węgla. Było to epokowe odkrycie, które dało początek chemii związków aromatycznych.

Sny mogą nie tylko przynosić odpowiedzi na kwestie naukowe, lecz także odkrywać drzemiącą w nas kreatywność. Osiemnastowieczna pisarka Mary Shelley jest autorką jednej z najsłynniejszych powieści grozy, zatytułowanej Frankenstein, czyli współczesny Prometeusz. Opowieść o martwym człowieku ożywionym przez szalonego naukowca uznawana jest za pierwsze dzieło z gatunku fantastyki naukowej. Koncepcja powieści narodziła się podczas chłodnego lata 1816 roku, kiedy Mary Shelley i jej mąż spędzali czas z lordem Byronem, wymyślając dla zabawy mroczne historie. Wedle późniejszej relacji pisarki, pomysł na monstrum Frankensteina przyszedł do niej we śnie. Zobaczyła wówczas naukowca, który ożywia człowieka, powodowany pragnieniem wcielenia się w rolę Boga. Shelley napisała też inne powieści, ale to właśnie Frankenstein przyniósł jej sławę.

Twój sen i jego wpływ na twój sukces
Nie musisz odkrywać układu okresowego pierwiastków ani tworzyćponadczasowej powieści, aby mieć poczucie satysfakcji i sukcesu, do którego sen niewątpliwie jest kluczem. Wypoczęty i wyspany mózg pracuje lepiej i efektywniej. Większość z nas potrzebuje od siedmiu do dziewięciu godzin snu na dobę. Gdy śpimy krócej niż sześć godzin dziennie, doświadczamy spadku zdolności poznawczych.

Przez wiele lat uważano sen za stan, w którym nic się nie dzieje, a mózg po prostu odpoczywa. Jednak w 1951 roku naukowcy EugeneAserinsky i Nathaniel Kleitman dokonali epokowego odkrycia. Zauważyli, że w ciągu nocy, mniej więcej co półtorej godziny, człowiek zaczyna szybko poruszać gałkami ocznymi, podczas gdy jego ciało nieruchomieje. Ta szczególna faza snu została nazwana przez nich REM, od angielskiego rapideyemovement. Występuje ona u każdego z nas po kilka razy każdej nocy, na zmianę z fazą NREM, podczas której ruchy gałek ocznych się nie pojawiają.

W fazie REM mózg jest najbardziej aktywny. To właśnie wtedypojawiają się marzenia senne. Prawdopodobnie to podczas fazy REM umysł porządkuje ślady pamięciowe. Ten etap snu jest niezwykle ważny dla funkcjonowania naszego mózgu, a przede wszystkim dla zdolności zapamiętywania i nauki. Z wielu badań wynika bowiem, że procesy neurologiczne występujące podczas fazy REM mają inną, ważniejszą funkcję niż wywoływanie snów. Robert Stickgold z Harvard Medical School postawił hipotezę, że faza REM pozwala nam na lepsze zapamiętywanie wybranych informacji. Według Stickgolda i jego współpracowników funkcją snu REM jest wzmocnienie lub osłabienie skojarzeń. Sen porządkuje zatem naszą pamięć i nasze myśli. Jeśli zadbasz o higienę snu, poranek może przynieść ci wiele twórczych rozwiązań. Nie bez powodu mówi się, że z problemem warto się przespać, o czym przekonał się na przykład Mendelejew.

Co możesz zrobić, aby poprawić jakość snu?
Na jakość snu ma wpływ wiele czynników. Jedną z najważniejszych rzeczy jest odpowiedni dobór materaca. O tym jak wybrać optymalny materac można przeczytać tutaj.Dobry materac to lepsza jakość snu, a co za tym idzie, lepsze samopoczucie i lepiej zregenerowany umysł. Dlaczego tak się dzieje? Przestarzałe, sprężynowe materace mogą odkształcać się pod wpływem użytkowania i powodować uczucie dyskomfortu. Gdy śpimy na niewygodnym materacu, częściej przewracamy się z boku na bok. Dzieje się tak, choć nie jesteśmy tego świadomi. To naturalna reakcja naszego ciała na niekomfortowe podłoże. Niestety, częste zmiany pozycji powodują gorszą jakość snu i zaburzają jego cykle. Dlatego właśnie po nocy spędzonej na starych, sprężynowych materacach lub wiekowych wersalkach czujemy się zmęczeni. Jednym słowem, źle dobrany materac kradnie nam bezcenne fazy snu i nie pozwala naszemu umysłowi na pełną regenerację.

Spanie z partnerem na nieodpowiednim materacu także może wpływać negatywnie na jakość snu. Gdy osoba śpiąca obok porusza się przez sen, może ci to przeszkadzać i zakłócać twój sen, choć rano nawet nie będziesz o tym pamiętać. Dlatego wybierz materac, który redukuje drgania. Dzięki temu nie będziesz wybudzać się przez ruchy osoby śpiącej obok. Ty i twój partner będziecie mogli cieszyć się niezakłóconym snem.

Wybierając materac, postaraj się zainwestować w naukowo przebadany produkt. Obecnie tworzy się materace z materiałów będących najnowszymi osiągnięciami nauki. Istnieją materace, które nie odkształcają się nawet przez kilkanaście lat. Dlatego zwróć uwagę na to, jak długą gwarancję oferuje producent. Na dobrej jakości materacu twoje ciało będzie czuć się na tyle komfortowo, że problem częstego przewracania się z boku na bok nie będzie cię dotyczył. Po przebudzeniu będziesz cieszyć się zrelaksowanym, wypoczętym umysłem i chęcią do działania. Dobry, niezakłócony niczym sen sprawi, że przez cały dzień zachowasz jasność myślenia i kreatywność, które będą twoim kluczem do sukcesu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marco
Na to, żeby cieszyć się dobrym snem ma wpływ wiele czynników. Jak?, ile?, gdzie? i na czym? śpimy ma duże znaczenie, ale sami wiemy jak trudno nad tym wszystkim codziennie panować i to kontrolować. Ja zwracam uwagę przede wszystkim, żeby w mojej sypialni było zawsze wywietrzone i żeby położyć się spać w określonej porze. Zgadzam się z autorem artykułu, że należy pomyśleć, nad zakupem materaca, na którym trochę naszego życia spędzamy - śpiąc na nim. Miałam już materac sprężynowy, obecnie testuję pianowy FutureSleep (wybrany z pośród miliona, dostępnych na rynku polskim) dla mnie komfort snu jest na nim superowy.
M
Marco
Na to, żeby cieszyć się dobrym snem ma wpływ wiele czynników. Jak?, ile?, gdzie? i na czym? śpimy ma duże znaczenie, ale sami wiemy jak trudno nad tym wszystkim codziennie panować i to kontrolować. Ja zwracam uwagę przede wszystkim, żeby w mojej sypialni było zawsze wywietrzone i żeby położyć się spać w określonej porze. Zgadzam się z autorem artykułu, że należy pomyśleć, nad zakupem materaca, na którym trochę naszego życia spędzamy - śpiąc na nim. Miałam już materac sprężynowy, obecnie testuję pianowy FutureSleep (wybrany z pośród miliona, dostępnych na rynku polskim) dla mnie komfort snu jest na nim superowy.
a
adamk
Jasneeee!kup materac A będziesz geniuszem!
Wróć na i.pl Portal i.pl