Menu Region

Masz ponad 50 lat? Dziś pożegnaj się z etatem. Ale firmy...

Masz ponad 50 lat? Dziś pożegnaj się z etatem. Ale firmy jeszcze wrócą po starszych

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Gazeta Wrocławska Zdjęcie autora materiału

Jerzy Wójcik

42Komentarze Prześlij Drukuj
Masz ponad 50 lat? Dziś pożegnaj się z etatem. Ale firmy jeszcze wrócą po starszych Masz ponad 50 lat? Dziś pożegnaj się z etatem. Ale firmy jeszcze wrócą po starszych

(© Jaroslaw Pruss)

Co piąta polska firma w ogóle nie zatrudnia osób, które przekroczyły 50 rok życia. Dwie trzecie firm zatrudniających dziś pracowników 50+ nie zamierza w najbliższym czasie zwiększać liczby takich osób - tak wynika z najnowszych badań rynku pracy przeprowadzonych przez wrocławską firmę Work Service. Co prawda przedstawiciele firm teoretycznie doceniają sumienność i zaangażowanie takich pracowników, ale w praktyce wolą młodszych. Niestety fakty są nieubłagane. Do 2050 roku populacja w kraju zmniejszy się jeszcze o ponad 4 miliony Polaków. Przedsiębiorcy mogą nie mieć wyboru i będą zmuszeni postawić na starszych pracowników.
Zmniejszenie liczby ludności i brak rąk do pracy, to wyzwanie z którym będą musieli się zmierzyć polscy pracodawcy w najbliższych latach. Jeśli nie zatrudnią obcokrajowców (np. Ukraińców) pozostaną im Polacy, którzy przekroczyli 50 rok życia. Jak wynika z badania przeprowadzonego w grupie ok. 150 pracodawców przez firmę Work Service - pracodawcy na razie bronią się przed seniorami. Jako ich główne zalety wymieniają co prawda: doświadczenie, zaangażowanie, dyspozycyjność i odpowiedzialność, ale już tylko 4 proc. pracodawców stwierdziło, że ceni u nich umiejętność radzenie sobie ze stresem i szybkość uczenia się - tutaj młodzi pracownicy sa zdecydowanie bardziej pożądani.

- W najbliższych latach ten trend będzie musiał ulec zmianie, bo bez zaangażowania seniorów na rynku pracy polska gospodarka sobie nie poradzi - twierdzi Maciej Witucki, prezes Work Service - Z danych GUS wynika, że polskie społeczeństwo jest jednym z szybciej starzejących się społeczeństw w Europie i liczba osób w wieku produkcyjnym, zdolnych do pracy, będzie maleć - dodaje.Sami pracownicy 50+ w szczerych rozmowach zaznaczają, że nie czują się najlepiej na przykład w korporacjach zatrudniających młodych pracowników, którzy dla rozwoju kariery są w stanie poświęcić bardzo dużo. - Na każdy kroku słyszę docinki, że nie warto we mnie inwestować, że nie warto szkolić i tłumaczyć, bo i tak nie zrozumiem - żali się Danuta Kupidło, w tym roku kończąca 60 lat pracownica dużej korporacji od ponad 20 lat. - Wiele z osób które mi docinają nie pracuje tu nawet od roku, a jestem przekonana, że w razie kłopotów nie będą stawać w obronie firmy, bo interesuje ich tylko własna kariera - dodaje kobieta.Jakie korzyści mają dziś pracowdawcy z zatrudniania osób 50+? Pracodawcy, którzy zadeklarowali posiadanie w firmie programów dla osób w grupie wiekowej 50+, najczęściej wymieniali:
  • dofinansowanie do opieki medycznej - 30 proc.
  • dostęp do kursów i zajęć doszkalających - 23 proc.
  • elastyczny czas pracy i możliwość pracy w niepełnym wymiarze godzin 15 proc


Zdaniem Jeremiego Mordasewicza, eksperta ze zrzeszającej pracodawców Konfederacji Lewiatan przedsiębiorcy dyskryminują seniorów, uważając takich pracowników za mało wydajnych i mało efektywnych. - Pracodawcy zatrudniają ich tylko dla chwilowych korzyści, a kiedy te się kończą, rezygnują z ich usług i szukają innych - kwituje Mordasiewicz. Jego zdaniem, niechęć części przedsiębiorców do zatrudniania osób po pięćdziesiątce bierze się także z błędów starego systemu emerytalnego. Jeszcze niedawno kobiety mogły iść na emeryturę w wieku 55 lat, a mężczyźni po sześćdziesiątce - wyjaśnia ekspert Lewiatana. - Na kilka lat przed emeryturą osoby takie przestawały w siebie inwestować. W efekcie nie inwestował w nie także pracodawca, no i przestali być pożądani na rynku pracy.
42

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

50plus

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

anka (gość)  •

Ta ocenzurowana 50, to newralgiczna suma lat. Dla kogoś kto szuka pracy nieszczęście, nawet po jakichś szkoleniach w PUP można załapać się ledwie na krótki staż. Jakie było moje pozytywne zaskoczenie jak dostałam w Impelu możliwość zatrudnienia na stałe.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Emerytura

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Dziubek (gość)  •

Podnieśmy wiek emerytalny do 70 to będą bardziej pożądani :) Będą chodzić od okienka do okienka w MOPS-ie albo pośredniaku.

odpowiedzi (0)

skomentuj

+50

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wodnik64 (gość)  •

Pracuję w niewielkim oddziale sporej firmy, która zajmuje się utrzymaniem ruchu. Na 12 zatrudnionych
osób jest nas 6 w wieku +50, w tym 2 osoby w okresie ochronnym. Jak na razie nie słyszałem, żeby zamierzano kogoś zwolnić. Tutaj liczy się głównie doświadczenie.

odpowiedzi (0)

skomentuj

opinia Work Service

+6 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jest warta tyle (gość)  •

co rolka papieru w kiblu..

skomentuj

Papier

+4 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

WC (gość)  •

Papier w kiblu to rzecz bezcenna!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

mam prawie 50-tkę

+4 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

i stawiam każdą gotwkę (gość)  •

że mam o wiele więcej wiedzy sprytu pomysłowości i przedsiębiorczości niż to młode "pokolenie wymoczków" widzę te kadry które przychodzą jak stażyści, Pożal się Boże ===oni wszyscy==> ja tylko umiem to i nic więcej !!

odpowiedzi (0)

skomentuj

http://wolna-polska.pl/wiadomosci/czy-mozna-powstrzymac-nowy-porzadek-swiata-2016-02

+1 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

777 BIYDA SIE LECZY Po POLACKU EUtanioAZJOM A BEZROBOCIE WyKLuczeNIEm (gość)  •


LEBERanaLLnie ZABRAĆ BIYDOCIE I DAWAĆ ELITOM Z KORYT POssPOlssTWA BALCERKA I BONKSTERKI

Zgadzasz się z opinią. +9 / -4
Autor komentarza nie dodał zdjęcia

777 TRZA Z BIYDOTY ZROBIĆ ELITARNO POtOLOGIA=SWE GUFNA NA TEGO BEZ KASY I OBRONY (gość) • 06.02.16, 17:51:35

Brać, bo dają. Brać, żeby obciążyć budżet, czyli skompromitować całą ideę. Tylko, że cenę tego bałaganu zapłacą potrzebujący. Obie strony wydzierają sobie Polaków. To nie ma nic wspólnego obroną demokracji.

Czytaj więcej: http://www.polskatimes.pl/artykul/9371409,joanna-szczepkowska-watpie-w-czystosc-idei-tych-ktorzy-przemawiaja-na-marszach-kod,id,t.html

odpowiedzi (0)

skomentuj

Hmmm....

+6 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

. (gość)  •

Pan Witucki jako rocznik 1967 też dobija 50-siątki......

odpowiedzi (0)

skomentuj

Jakimi seniorami?

+25 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ZZ (gość)  •

Ktoś, kto jest tuż po pięćdziesiątce ma jeszcze kilkanaście lat do emerytury. Nazwanie go seniorem to jakiś idiotyzm.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Limingi !!

+15 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

dowas (gość)  •

Lemingi !!! A mafia PO każe pracować do 67. Co wy na to, spijacze nektaru z ust oszusta Donalda Tuska i prowincjonalnej lekarki Ewy Kopacz?

skomentuj

a nic! mdli nas na wspomnienie jadu płynącego z kaczego dzioba

+6 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Leming (gość)  •

i niebawem odbije się wszystkim bez wyjątku. Najbardziej miłośnikom drobiu z płetwami. To właśnie w tej grupie jest najwięcej nieudaczników i sierot po socjalizmie.

odpowiedzi (0)

skomentuj

LEMINGI Z PRlu PO KODzie W DDR

+2 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

777 (gość)  •

KACZY DZIUB MAFI DONALDINIO AF PO OLSENIE +UDACZNIKI I BONKSTERY PO PRYWACIE PRyWATYZACJI BOLKA I BALCERKA MAJONTKU CIEMNEGO LUDY I ROBOLI ZROBIONYCH LIBERanaLNIE W POlACKIGO UJA PACZ STOCZNIOWCE KOPALNIE I WŁUKNIARKI W EN KL aWACH BOGaCTWA LIBERujeBUF =SLONSK LODZ GDAŃSK =WAŁBRZYCH SUKCESYM DU POkOKOryTOKRACJI LIBERALNY WOLNY GŁOS W URNIE PEŁO ZA 10ZŁ OD MENELI Z ELYT PEŁO.

odpowiedzi (0)

skomentuj

50+

+18 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Danuta (gość)  •

Pracuję już prawie 40 lat i muszę teraz odrobić okres pracy przedłużony przez p. Tuska. Nadal wykonuję swoją pracę sumiennie i z zaangażowaniem.Jeżeli chodzi o płacę to my starsi już nie mamy na co liczyć na zwiększenie poborów bo i tak nigdzie nas nie przyjmą,a młodzi -widzę to, nie podchodzą sumiennie do pracy.,a dostają podwyżki i więcej siedzą i patrzą w komórki,aby 8 godz. minęło. Wydaję mi się że my nauczeni jestesmy pracy inaczej.

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 4 »