Menu Region

Kraków. Spór o wydatki miasta na Światowe Dni Młodzieży

Kraków. Spór o wydatki miasta na Światowe Dni Młodzieży

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Piotr Rąpalski, Katarzyna Janiszewska

33Komentarze Prześlij Drukuj

Łukasz Gibała (© fot. Michał Gąciarz)

Były poseł Łukasz Gibała, dziś lider stowarzyszenia Logiczna Alternatywa, domaga się, aby z 51 mln zł, które miasto planuje wydać na przygotowanie i organizację Światowych Dni Młodzieży, 15,6 mln spożytkować na inwestycje dla mieszkańców miasta.
Gibała uważa, że za tę kwotę można stworzyć np. 50 siłowni na świeżym powietrzu, 40 placów zabaw, dwie plaże miejskie, około 200 punktów z dostępem do bezprzewodowego, darmowego internetu, 4 przedszkola. Twierdzi, że to strona kościelna powinna pokryć dodatkowe wydatki na utrzymanie miasta w czasie ŚDM, które spowodują przybycie nawet 2,5 mln pielgrzymów. Chodzi m.in. o sprzątanie, organizację przenośnych toalet, dodatkowy transport itd.

Miasto, według Gibały, powinno wydać pieniądze tylko na rzeczy, które są trwałe i pozostaną po religijnej imprezie, jak inwestycje w drogi, remonty. - Nie podoba nam się, że aż 15,6 mln zł przeznaczymy na rzeczy, z których krakowianie nie będą mieć żadnego pożytku. Mamy też wątpliwości co do tego, czy to realna kwota, czy też faktyczne wydatki będą dużo wyższe - zauważa.

Logiczna Alternatywa wystosowała apel do prezydenta Krakowa, w którym domaga się upublicznienia wszystkich wydatków na ŚDM - także tych ukrytych w budżetach miejskich spółek i jednostek.

- Nie protestujemy przeciw ŚDM, ale nie jesteśmy zwolennikami finansowania ich ze środków miasta, czyli z naszych podatków, zwłaszcza że władze miasta nie zapytały krakowian o zdanie w tej sprawie, na przykład w referendum - dodaje Adrianna Siudy z Logicznej Alternatywy.

Urzędnicy odpowiadają na zarzuty. - Miasto nie partycypuje finansowo w organizacji ŚDM. Nasze działania skupiają się na realizacji zadań własnych gminy określonych w ustawie o samorządzie gminnym - stwierdza Jan Machowski z biura prasowego magistratu.

Dodaje, ze Kraków ciągle stara się o uzyskanie wsparcia finansowego od rządu na samą organizacją uroczystości. Tymczasem pojawiły się informacje, że wstęp na spotkania z papieżem będzie biletowany za dodatkową opłatą. Organizatorzy jednak to dementują.

- Nie sprzedajemy żadnych biletów, które uprawniałyby do bycia bliżej ołtarza - zapewnia Ewa Korbut z biura prasowego ŚDM 2016. - Są tylko pakiety pielgrzyma. Osoby, które się zarejestrują i taki pakiet wykupią zostaną przypisane do sektorów. Te, które się nie zarejestrują, też oczywiście mogą brać udział w ŚDM, za darmo, ale muszą się liczyć z tym, że będą miały dalsze miejsca.


34

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

sposoring nieustający

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wojak swojak (gość)  •

• Scenariusz "sztuki pt. SDM"
Ponieważ brakuje pieniędzy na SDM kuria krakowska wstrzymuje zmiany personalne na Balicach.
W zamian Prezesi MPL "organizują umowę złotego sponsora " np. 20 ml zł na "reklamę Kraków Airport" na terenach gdzie będą SDM
Kuria ma gotówkęi na przyjęcie w hotelach i restauracjach Krakowa Franciszka i 2000 biskupów z całego świata
Kardinale D. w nagrodę otrzymuje dalsze przedłużenie zajmowanego stanowiska
Władze centralne szczęśliwe bo nie wydano pieniędzy budzetowych a SDM się odbyły.
Prezes JP lotniska dostaje jeszcze 7 m-cy pensje plus rady nadzorcze i nagroda
Nowy wiceprezes "przyucza się do funkcji.
Wszyscy sa szcześliwi i zadowoleni .
Finał.
Analogiczne sztuki w PKO BP i PZU

odpowiedzi (0)

skomentuj

Patologia na lotnisku

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Patologia (gość)  •

Dzięki SDM nawrócił się Pamula bo mu Stanisław załatwił przedłużenie o parę miesięcy bytu na lotnisku wiec jeszcze 1 milion do kolekcji Pamuly z naszej krwawicy wpadnie.

odpowiedzi (0)

skomentuj

pogonic czarna mafie!

+10 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

sdm (gość)  •

bedzie pijanstwo, kradzieże, i syf po tej imprezie

odpowiedzi (0)

skomentuj

POpaPR ANy

+7 / -13

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

777 (gość)  •

LIBER POliCIOT z POpaPRwnoSCOm POLITRUCZNOM SRODY I SZCZUKI BIEDROKONIA I GRODZKIGO.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Semantyka...

+12 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ewaryst (gość)  •

Nie sprzedają żadnych biletów! Takie oszczerstwa!
Pakiety sprzedają, no a to nie bilety przecież.... Pakiety, nie bilety..

odpowiedzi (0)

skomentuj

A Pan Łukasz Gibałą wie, że od lat Pan Bartosz Gibała właściciel siłowni Platinium nie płaci za praw

+13 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Gordo (gość)  •

Taki z Pana polityk, że własnego przysłowiowego "kurnika" nie przypilnuje, a chce Pan rządzić.

odpowiedzi (0)

skomentuj

zjazd

+13 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

igor (gość)  •

przeniesc zjazd do akademii szatana w Toruniu i niech Rydzyk pokryje koszty,Jasna Gora,Lagiewniki .katolicy ale od pieniedzy z budzetu miasta wara Dziwisz...masz dosc przeciez...nie placicie podatkow za swoja dochodowa dzialanosc,koledy na czarno,niedzielne datki na czarno i to juz tysiac lat tak jest...dzis mowimy koniec.Opodatkujcie sobie tych co chodza do kosciola i to tak wysoko jak jest w innych krajach!!!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

dni mlodzeiezy

+19 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

krakus (gość)  •

wszelkie koszty zwiazane z Swiatowymi Dniami Mlodziezy niech sobie placi szatan Rydzyk i jego czarna mafia + szybko opodatkowac katolikow!!!! To jest koscielne swieto...!!!
Nasze pieniadze przeznaczyc na remont szpitali,domow starcow,szkol,przedszkoli ,zorganizowac cos dla dzieci!!!!!!! Dziwisz niech otworzy swoja jakze zasobna puszke Pandory...od miejskich pieniedzy wara!!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

kraków jak zwykle traci

+22 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Minnie (gość)  •

Kraków albo ma pecha albo jest źle zarządzany, Najpierw Zimowe Igrzyska Olimpijskie - pieniądze poszły w błoto, Mistrzostwa w piłce ręcznej - zero promocji dla miasta, a teraz wisienka na torcie i ŚDM. ileż można? Magistrat od dawna pokazuje, że nie liczą się dla nich mieszkańcy. Byle do wyborów prezydencie Majchrowski.

odpowiedzi (0)

skomentuj

kosciol niech placi

+17 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

krakus (gość)  •

Za ta zabawe powinna placic firma, ktora na niej zarobi, czyli kosciol. Miastu powinni doplacac za ograniczenia ruchu, bo wielkich korzysci ekonomicznych dla miasta z tego wydarzenia nie bedzie.

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 »