Menu Region

Dziś pogrzeb profesora Zbigniewa Religi

Dziś pogrzeb profesora Zbigniewa Religi

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Na warszawskich Powązkach zostanie dziś pochowany profesor Zbigniew Religa. W uroczystościach pogrzebowych mają wziąć udział między innymi prezydent Lech Kaczyński oraz premier Donald Tusk. Jan Osiecki, dziennikarz i autor wywiadu-rzeki ze Zbigniewem Religą wspominał, że były minister zdrowia do końca życia imponował spokojem i odwagą w obliczu śmierci.
Autor wywiadu jest przekonany, że walkę profesora Religi z chorobą śledziło wiele osób, szczególnie chorych na raka. Dla nich walka znanego lekarza z chorobą była promykiem nadziei na to, że z rakiem można wygrać.

Zbigniew Religa był wybitnym kardiochirurgiem, ale też aktywnym politykiem. Jan Osiecki zwrócił uwagę, że motywem, który popchnął Zbigniewa Religę do działalności politycznej, była chęć zmian w służbie zdrowia.
Profesor marzył o takiej służbie zdrowia, gdzie pacjenci mają dostęp do usług medycznych, a lekarze są dobrze wynagradzani. Tego programu, mimo że pełnił funkcję ministra zdrowia, nie udało mu się jednak zrealizować.

Zbigniew Religa zmarł w niedzielę. Jako kardiochirurg opracował między innymi własną metodę operacji pacjentów cierpiących na hipoplazję lewej komory serca. W 1985 roku jako pierwszy w Polsce przeprowadził udaną transplantację serca. Był założycielem Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu i Polskiego Towarzystwa Transplantologicznego, a także rektorem Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu i dyrektorem Instytutu Kardiologii w Warszawie.

Prowadził także działalność polityczną, którą zajął się już w latach 80., angażując się w działalność Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego. Był senatorem, a następnie ministrem zdrowia w rządzie Prawa i Sprawiedliwości. Został uhonorowany Orderem Orła Białego. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych nagród i wyróżnień, głównie naukowych.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się