Menu Region

Komisja Wenecka spotkała się z sędziami Trybunału...

Komisja Wenecka spotkała się z sędziami Trybunału Konstytucyjnego i Rzecznikiem Praw Obywatelskich

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Tomasz Plaskota AIP

Prześlij Drukuj
Komisja Wenecka spotkała się z sędziami Trybunału Konstytucyjnego i Rzecznikiem Praw Obywatelskich Komisja Wenecka spotkała się z sędziami Trybunału Konstytucyjnego i Rzecznikiem Praw Obywatelskich

(© Piotr Smolinski)

Wtorek to drugi dzień wizyty Komisji Weneckiej w Polsce. Jej przedstawiciele spotkali się z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, Adamem Bodnarem oraz z sędziami Trybunału Konstytucyjnego.
Komisja Wenecka rozpoczęła drugi i ostatni dzień wizyty od spotkania z przedstawicielami organizacji pozarządowych. Później rozmawiali z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, Adamem Bodnarem, który oceniał spotkanie jako bardzo rzeczowe i merytoryczne. - Rozmawialiśmy na temat tego, co jest przedmiotem zastanowienia i mandatu Komisji, która ocenia ustawę o Trybunale Konstytucyjnym - stwierdził Bodnar.

Przewodniczący komisji Gianni Buquicchio ocenia wizytę w Polsce jako naprawdę ważną. Powiedział dziennikarzom po spotkaniu z Bodnarem, że komisja otrzymała od polskich władz wiele informacji. Powiedział, że rozwiązaniem sporu wokół Trybunału może być dialog z udziałem wszystkich partii politycznych, które wypracuje wspólne rozwiązanie.

KOMISJA WENECKA OCENIA ZMIANY W TK. TRWAJĄ SPOTKANIA Z POLSKIMI POLITYKAMI I PRAWNIKAMI [VIDEO]


Kolejnym punktem w programie komisji były rozmowy z sędziami TK. Prezesem Trybunału, prof. Andrzejem Rzeplińskim powiedział, że spotkanie nie zakończyło się żadną konkluzją, bo komisja nie może być jeszcze żadnej konkluzji, ponieważ komisja będzie pracować nad materiałem, który zbiera.

Na spotkanie nie było sędziów zaprzysiężonych przez prezydenta Andrzeja Dudę. - Uprzejmie informujemy, że w dniu 9 lutego b. r. złożyliśmy do prezesa Trybunału Konstytucyjnego wniosek o dołączenie nas do delegacji sędziów TK uczestniczących w spotkaniu z Komisją Wenecką. Pan Prezes Andrzej Rzepliński nie umożliwił nam udziału w tym spotkaniu.
W ten sposób Komisja Wenecka została pozbawiona możliwości wysłuchania stanowiska sędziów Trybunału Konstytucyjnego, zaprzysiężonych w grudniu 2015 r. przez Prezydenta RPO, co może wpłynąć na kształt przyszłej opinii – czytamy w oświadczeniu sędziów opublikowanym na portalu niezalezna.pl.

We wtorek komisja spotka się jeszcze z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą i ministrami z Kancelarii Prezydenta.
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się