Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świńska grypa AH1N1 w Katowicach, Gliwicach, Bielsku-Białej i Jaworznie. 1 osoba w stanie ciężkim

Agata Pustułka
Wirus świnskiej grypy AH1N1 atakuje na Śląsku i woj. śląskim. Kolejne przypadki zachorowania pojawiły się już w Katoicach, Gliwicach, Jaworznie i Bielsku-Białej
Wirus świnskiej grypy AH1N1 atakuje na Śląsku i woj. śląskim. Kolejne przypadki zachorowania pojawiły się już w Katoicach, Gliwicach, Jaworznie i Bielsku-Białej Grzegorz Dembinski
Świńska grypa atakuje w Katowicach. Pacjent chory na świńską grypę został przewieziony z Centralnego Szpitala Klinicznego w Katowicach do Górnośląskiego Centrum Medycznego w Ochojcu, gdyż trzeba było u niego zastosować wspomaganie oddychania urządzeniem ECMO. Kolejen przypadki zanotowan w Bielsku-Białej, Jaworznie i Gliwicach. Tylko w pierwszym tygodniu lutego, jak informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna na grypę zachorowało ponad 9 tysięcy mieszkańców regionu. Spośród 20 hospitalizowanych pacjentów z AH1N1 dwie osoby zmarły.

KLIKNIJ I CZYTAJ
DWA ŚMIERTELNE PRZYPADKI ŚWIŃSKIEJ GRYPY W GLIWICACH

CZYTAJ KONIECZNIE:
JAK SIĘ UCHRONIĆ PRZED ŚWIŃSKĄ GRYPĄ? ZOBACZ

Atak świńskiej grypy w szpitalu w Katowicach: Stan chorego na grypę AH1N1 mężczyzny jest bardzo ciężki.

Pacjent leży na oddziale intensywnej opieki medycznej Górnośląskiego Centrum Medycznego w Ochojcu i jest całkowicie izolowany, by uniemożliwić rozprzestrzenie się wirusa. W Centralnym Szpitalu Klinicznym w Katowicach pozostał drugi pacjent z grypą AH1N1, ale jego stan na szczęście jest lepszy.

Właśnie przekonujemy się jak śmiertelnie groźna jest grypa. Do tej pory Sanepid stwierdził wirus grypy AH1N1 , zwanej świńską, u dwadzieściorga hospitalizowanych osób. Najmłodsze dziecko, dziewczynka ma 5 lat, a najstarszy jest 79 letni mężczyzna. Dwoje chorych, po przeszczepie szpiku, zmarło w Gliwicach. Na oddział wstrzymano przyjęcia.

Stan mężczyzny, który trafił do Górnośląskiego Centrum Medycznego w Ochojcu jest bardzo ciężki.

W przypadku już chorych ludzi, o mniejszej odporności, wirus grypy stanowi śmiertelne zagrożenie.

Biotechnolog Krzysztof Kucharczyk wytłumaczył w jaki sposób można się zarazić wirusem świńskiej grypy. Jak stwierdził, to czy zachorujemy zależy również od naszego stanu zdrowia. - Większy odsetek będzie wśród osób niedożywionych czy zmęczonych. Układ immunologiczny to jest nasz determinant czy jedna osoba zachoruje a inna nie - dodał.

- Grypa typu AH1N1 to od kilku lat nasza grypa sezonowa. Stwierdziliśmy tylko dwa przypadki grypy typu B - informuje Renata Cieślik-Tarkota, kierownik działu epidemiologii w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

W województwie śląskim od kilku lat szczyt zachorowań przypada na drugą połowę lutego i marzec. Pogoda nie ma z tym nic wspólnego. Nie jest prawdą, że gdy za oknem mróz to grypy jest mniej, a gdy temperatura wyższa to chorych przybywa. W pierwszym tygodniu lutego na grypę zachorowało ponad 9 tys. osób.
- Jeżeli stan pacjenta nie pogarsza się gwałtownie i nie trafia do szpitala to u takich chorych próbek wirusologicznych nie robimy. Dopiero, gdy pacjent trafi do szpitala otrzymujemy takie zlecenia od lekarzy. W tym roku Sanepid wykonał ponad 70 badań. Gdy trzeba badania wykonywane są w czasie weekendu.

W szpitalach bez paniki

Renata Cieślik-Tarkota wyjaśnia, że wszyscy chorzy są bardzo dobrze izolowani od innych, by nie doszło do rozprzestrzeniania się wirusa. Na razie nie zdecydowano o ograniczeniu odwiedzin, choć może niektóre placówki zdecydują się na ten krok. - Rodziny, które mają bliskich w szpitalach powinny kierować się rozsądkiem: nie przedłużać wizyt, nie narażać chorych na zarażenie, po wizycie myć ręce.

To najlepsza profilaktyka. Nawet lekkie przeziębienie do osłabione pobytem w szpitala może być groźne. Szczególnie w tym okresie powinny dbać o siebie kobiety w ciąży oraz mamy maluchów.

Oprócz Katowic i Gliwic zdiagnozowano AH1N1 u chorych leżących w szpitalach w Jaworznie i Bielsku Białej.

W Polsce szczepi się zaledwie 3,5 proc. społeczeństwa - alarmuje prof. Lidia Brydak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego w związku z powrotem świńskiej grypy do Polski. Podkreślała, że walkę z chorobą utrudnia wciąż zbyt mała liczba zaszczepionych osób, zwłaszcza tych w wieku od 6 miesiąca do 14 roku życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!