Menu Region

Brytyjczycy zapoznają się z wybitnymi dokonaniami Polaków

Brytyjczycy zapoznają się z wybitnymi dokonaniami Polaków

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Brytyjczycy zapoznają się z najwybitniejszymi dokonaniami polskiej kultury. W ramach zainaugurowanego dziś "Polska! Year", czyli "Roku Polskiego w Wielkiej Brytanii", na Wyspy trafią wystawy z największych polskich kolekcji muzealnych, prace współczesnych artystów, polska muzyka, literatura i teatr.
Polska kultura będzie prezentowana wieloaspektowo - podkreśla minister kultury Bogdan Zdrojewski. Jego zdaniem mamy się czym pochwalić, bo polska kultura w ostatnim czasie zrobiła wielki krok do przodu.

Projekt organizują wspólnie resorty kultury i spraw zagranicznych. Minister Radosław Sikorski zaznaczył, że zorganizaowanie Roku Polskiego właśnie w Wielkiej Brytanii jest ukoronowaniem wieloletniej współpracy obu krajów. Jak zaznaczył, zadaniem "Polska! Year" jest dotarcie do jak najszerszego grona Brytyjczyków z nowoczesnym obrazem Polski, jej kultury i historii.

Zdaniem ambasadora Wielkiej Brytanii w Polsce ęłęóRica Todda nasz kraj jest dość dobrze znany na Wyspach, ale kojarzy się głównie z "Chopinem, Solidarnością i Papieżem". Współczesne aspekty polskiej kultury są mniej znane.

W ramach Polska Year Brytyjczycy będą mogli zapoznać się z takimi polskimi nazwiskami jak Malczewski, Wyspiański, Mehoffer, ale też Kantor, Bałka czy Penderecki.

Projekt "Polska! Year" jest realizowany przez Instytut Adama Mickiewicza. Rok Polski w Wielkiej Brytanii ma być kontynuowany także w roku 2010. Inicjatywę honorowym patronatem objęli królowa brytyjska i polski prezydent.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się