Menu Region

Wielki Brat już może przejrzeć nasze dane

Wielki Brat już może przejrzeć nasze dane

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Witold Głowacki

21Komentarzy Prześlij Drukuj
Służby, którymi kieruje Mariusz Kamiński, będą miały nieograniczony dostęp do naszych poczynań w sieci Służby, którymi kieruje Mariusz Kamiński, będą miały nieograniczony dostęp do naszych poczynań w sieci

Służby, którymi kieruje Mariusz Kamiński, będą miały nieograniczony dostęp do naszych poczynań w sieci (© Bartek Syta)

Na czytanie naszych mejli i wiadomości służby nadal muszą mieć zgodę sądu. Ale po wejściu w życie „ustawy inwigilacyjnej” mogą online śledzić nasze zachowania w internecie
W niedzielę weszła w życie kontrowersyjna „ustawa inwigilacyjna”, czyli gruntowna nowelizacja ustawy o policji i kilkunastu innych ustaw regulujących działalność służb mundurowych i specjalnych.

Ustawę krytykują wszystkie partie opozycyjne. Prócz tego jednak także Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, Krajowa Rada Sądownictwa, Rada ds. Cyfryzacji, Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych oraz liczne organizacje pozarządowe.
Do protestów przeciw ustawie przymierzają się także organizatorzy fali masowych manifestacji przeciw ACTA z 2011 r. Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar zapowiedział zaś zaskarżenie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

JAROSŁAW GOWIN: JEST ZWIĄZEK MIĘDZY ŚRODOWISKAMI, KTÓRE INSTALOWAŁY KOMUNIZM, A KRYTYKAMI RZĄDU


Mimo zgłaszanych przez wszystkie te instytucje i organizacje zastrzeżeń proces legislacyjny został przeprowadzony w błyskawicznym tempie. Przygotowany przez posłów PiS został przyjęty przez Sejm 15 stycznia - cała opozycja była przeciw. Senat przyjął ustawę 29 stycznia, a prezydent Andrzej Duda podpisał ją w ostatnią środę.

Już w piątek przed Pałacem Prezydenckim odbył się protest przeciwników ustawy zorganizowany przez Amnesty International i Fundację „Panoptykon”. W piątek wieczorem prezydent Andrzej Duda zaprosił przedstawicieli demonstrujących na rozmowę. - Dobrym rozwiązaniem byłaby może nowa nowelizacja, która by zadowoliła wszystkie strony - mówiła po tym spotkaniu szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska.

„Ustawa inwigilacyjna” budzi zrozumiały lęk wśród internautów. Wbrew niektórym opiniom ustawa nie daje policji i służbom zielonego światła na wszystkie formy inwigilacji za pośrednictwem sieci. Nie zwiększa też znacząco ich uprawnień w zakresie tych najdalej idących metod operacyjnych.

Policjant lub funkcjonariusz służb nadal będzie musiał mieć zgodę sądu na zapoznanie się z treścią czyjejkolwiek korespondencji - czy to mejlowej, czy to za pośrednictwem komunikatora. A zatem żaden Wielki Brat nie będzie mógł sobie po prostu czytać naszych mejli czy „dajrektów” w mediach społecznościowych. Podobnie rzecz ma się ze zdalnym przeglądaniem zawartości naszego komputera czy na przykład częściowym przejęciem nad nim kontroli.

"J***Ć SZYDŁO" CZY "JEST WAM PRZYKRO" - JAKIE SŁOWA PADŁY PODCZAS WYSTĄPIENIA PANI PREMIER? [VIDEO]


Jest jednak coś, co całkowicie uzasadnia obawy internautów. Po nowelizacji policja i służby mają jeszcze łatwiejszy niż do tej pory - i właściwie niemal niczym nieograniczony - dostęp do „informacji o zakresie każdorazowego korzystania z usługi świadczonej drogą elektroniczną”. Właśnie dlatego nowelizacja jest aż tak kontrowersyjna. „Informacje o zakresie każdorazowego korzystania z usługi świadczonej drogą elektroniczną” to m.in. adresy odwiedzanych przez internautę stron, dane na temat spędzanego na nich czasu, zapytania kierowane do wyszukiwarki, adresy mejlowe i społecznościowe nicki internautów, z którymi prowadzona jest korespondencja, dane o godzinach jej wysyłania.
1 »
21

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

pierdu pierdu

+3 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

xel (gość)  •

Czy myślicie , że kogoś obchodzi wasze pieskie życie?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Psychopaci z PiSu

+2 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kaczor (gość)  •

Ten ułaskawiony idiota będzie w swoim żywiole. Po 4 latach wróci do więzienia. Tam jest jego miejsce

odpowiedzi (0)

skomentuj

adresy odwiedzanych przez internautę stron, dane na temat spędzanego na nich czasu,

+4 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

zapytania kierowane do wyszukiwarki (gość)  •

nie da się już bezkarnie wpisać do wyszukiwarki zapytania mali chłopcy

skomentuj

Nonsens

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Mojosulo (gość)  •

Polecam startpage albo duckduckgo. Komunikacja odbywa się po https, wiec podglądacze mogą nam skoczyć. Polecam również się dowiedzieć jak działa Tor. Można, tylko trzeba wiedzieć jak.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Bartłomiej sienkiewicz może wyjaśnic jak się

+3 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

małpa w czerwonym (gość)  •

samemu nagrać. To był szczyt perwersji.

odpowiedzi (0)

skomentuj

To mamy od dawna

+9 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

XYZ (gość)  •

WIELKI BRAT (NSA w USA) od dawna ma nieograniczony dostęp do naszych poczyna w sieci i wszyscy siedzą cicho. Więc o co ten płacz?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Inwigilacja

+9 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

uczciwy (gość)  •

Wielkiemu Bratu zależy na kontaktach mafiozów, złodziei, oszustów, wywrotowców obcego pochodzenia a nie na podsłuchach emerytek czy zapracowanych ludzi.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Ala

+10 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ala (gość)  •

ja pierdziele. Będą podsłuchiwać. Ale nowina. Amerykanie podsłuchują wszystkich i jakoś nikt nie płacze. Czemu nie ma lamentów gdy Microsoft oficjalnie mówi że Win10 wysyła wszystko co napiszemy na naszej klawiaturze, nasze e-maile, nasze fotki, całą historię przeglądania internetu na serwery Microsoftu. Nawet mogą nagrywać bez naszej wiedzy to co trafia do naszego mikrofonu czy kamerki. I aby było śmieszniej to w umowie licencyjnej jest wyraźnie podkreślone że nie wolno blokować ani usuwać programów do inwigilacji z systemu bo stracimy licencję. Nie wspomnę o inwigilacji poprzez Google i inne takie korporacje. A wy się przejmujecie jakąś ustawą o inwigilacji. Śmiechu warte.

skomentuj

Re: Ala

+8 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Mojosulo (gość)  •

A wiesz, że nie musisz używać Win10 ani Google? Są inne systemy operacyjne i inne wyszukiwarki, które nie inwigilują swoich użytkowników. Nie ma sensu lamentować, po prostu nie używaj ich usług i tyle.

odpowiedzi (0)

skomentuj

ustawa

+7 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jacki67 (gość)  •

problem polega na tym ze pod plaszczykiem walki z terorystami i pedofilami stworzylo sie taka ustawe ktora daje mozliwosc bez nadzoru kontroli kazdego obywatela tego uczciwego tez wystarczy ze np znajdzie sie w niewlasciwym czasie i miejscu czy ktos napisze z zawisci anonim iuz nie wspomne o tych nie pokornych co umieszczaja nie przyvhylne kometarze ja nie zlamalem prawa wiec nie zycze sobie aby ktos sprawdzal co pisz do kogo czy o ktorej godzinie bylem w danym miejscu czy ogladalem strony z samochodami golymi paniami czy czytalem wyborcza jezeli jest podejzenie ze zlamalem prawo to prosze bardzo ale od tego jest sad a nie jakis pan policjat urzednik kory bedzie o tym decydowal

odpowiedzi (0)

skomentuj

Warto pamiętać, że za nierządów mafii Tuska, policja i służby specjalne

+10 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

zakupiły wysokiej jakości sprzęt do śledzenia internetu (gość)  •

i telefonów komórkowych. Pisały o tym ówczesne gazety niezależne, bo te reżimowe
ten fakt przemilczały.
Właśnie od tamtego czasu nastąpił gwałtowny i niekontrolowany wzrost liczby podsłuchów
który liczony jest w milionach. Kontrolowano nie tylko obywateli, ale polityków opozycji
i dziennikarzy uznanych za niepokornych.
Dzisiaj już o tym wiemy.
Może dlatego mafia PO-PSL długo zwlekała z nową ustawą, ponieważ niekontrolowana
inwigilacja na taką skalę, była dla mafii wygodna i potrzebna.

skomentuj

?

+9 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

no i? (gość)  •

i co z tego synu? usprawiedliwia to działania narodowo socjalistycznych gnid z PIS??

odpowiedzi (0)

skomentuj

złodzieje

+9 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Kth3 (gość)  •

Ostro.Jak to może być.Bezrobotny milioner.Rodzina na zasiłkach mających pałace i inne dobra.
Ja szarak nie mogę na te szachrajstwa patrzeć.Kanty,kanty i przekręty!!!Nie boję się podsłuchów i kontroli skarbówki.Boją się złodzieje.

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 »