Menu Region

Rosja wypłaci Czeczenom pół miliona euro zadośćuczynienia

Rosja wypłaci Czeczenom pół miliona euro zadośćuczynienia

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Rosja będzie musiała wypłacić rodzinom czeczeńskim w sumie ponad pięćset tysięcy euro zadośćuczynienia. Taki jest werdykt strasburskiego Trybunału Praw Człowieka, który po raz kolejny rozpatruje skargi złożone przez Czeczenów.
Trzydziestu skarżących to obywatele rosyjscy z Czeczeni. Przed Trybunałem zeznali, że ich synowie, bracia i mężowie, przed ośmiu laty zostali zatrzymani i uprowadzeni z rodzinnych domów, przez zamaskowanych żołnierzy rosyjskich oddziałów specjalnych. Od tamtej pory zatrzymani zaginęli bez wieści.

Rosyjskie władze twierdzą, że porwań dokonały czeczeńskie oddziały paramilitarne, nie mające nic wspólnego z rosyjskim wojskiem. Pomimo licznych dowodów rosyjska prokuratura odmówiła dalszego śledztwa.

Sędziowie Trybunału Praw Człowieka, nie dali wiary argumentacjom Moskwy. Stwierdzili, że przedstawione wersje wydarzeń, są sprzeczne z faktami i dowodami. Jednogłośnie stwierdzili naruszenie przez Rosję kilku artykułów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Między innymi prawa do życia, zakazu nieludzkiego traktowania, prawa do uczciwego śledztwa i stwierdzenia faktycznych przyczyn tragedii. Trybunał stwierdził też, że rosyjskie władze utrudniały śledztwo i nie chciały ujawnienia prawdy.

Trybunał zobowiązał Rosję do wypłacenia skarżącym w sumie ponad pół miliona euro zadośćuczynienia.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się