Menu Region

PiS i Lewica zablokują reformę Schetyny

PiS i Lewica zablokują reformę Schetyny

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Łukasz Krajewski

9Komentarzy Prześlij Drukuj
Policjanci mają sojuszników w walce z nowymi emeryturami mundurowymi. Pomoc w odrzuceniu ustawy obiecały im parlamentarne kluby PiS i Lewicy - dowiedziała się "Polska".
Poparcie tych klubów jest ważne, bo prezydent Lech Kaczyński obiecał, że ustawę zawetuje.

Policjanci chcieli ją zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego, bo według nich złamie ich prawa. Teraz okazuje się, że jednak nie będą musieli tego robić, bo jeśli PiS i Lewica zagłosują przeciw odrzuceniu prezydenckiego weta, to ustawa przepadnie.

Schetyna zmienia emerytury
W ubiegłym tygodniu szef resortu spraw wewnętrznych wicepremier Grzegorz Schetyna ogłosił założenia nowej ustawy o emeryturach dla służb mundurowych.
Nowe zasady, w tym osiągnięcie pełnych praw emerytalnych po 25 latach pracy, dotyczyłyby policjantów, którzy dopiero wstąpią do służby. Dla tych, którzy już pracują 15 lat, czyli nabyli prawa emerytalne według obowiązujących przepisów, nic się nie zmieni.

Po 15 latach dostaną emeryturę w wysokości 40 proc. pensji. Za każdy rok pracy zwiększałaby się o 2,6 proc. Za to ci, którzy nie osiągnęli praw emerytalnych, mogliby wybrać sobie drogę do emerytury według dwóch opcji. Jedna to nowe przepisy, druga stare, ale zmodyfikowane. Tylko w policji dotyczy to 64 tys. funkcjonariuszy.

Postrzelony zapis
Po 15 latach mundurowi mogliby odejść z emeryturą w wysokości 40 proc., ale ich portfele ucierpiałyby, bo zostali pozbawieni prawa do powiększenia emerytury o 15 proc. z powodu inwalidztwa spowodowanego służbą. To cios dla tych, którzy na przykład zostali postrzeleni na służbie czy ucierpieli w wypadku podczas pościgu za piratem drogowym.

Dlaczego resort chce w nich ugodzić w ten sposób? Jak usłyszeliśmy od Jana Węgrzyna, dyrektora generalnego resortu, policjanci często wykorzystują ten zapis.

- Przedstawiają orzeczenie lekarskie o schorzeniu zawodowym, a zarazem według medycznej opinii mogą pracować. Dostają więc jednocześnie i świadczenia, i pensję z nowego miejsca pracy. Jest to wykorzystywanie państwa - tłumaczy.

Związki zawodowe oponują. - To nieuczciwe potraktowanie sprawy. Przecież funkcjonariusze codziennie narażają swoje życie, pracują w ciężkich warunkach - broni policjantów Duda. Z danych związków wynika, że rocznie ze służb mundurowych przybywa w Polsce 25 tys. trwałych inwalidów.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

9

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

BRAWO PiS i Lewica:)

+4 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

omon (gość)  •

BRAWO,BRAWO:))Popieram PiS i Lewice,praca policjanta jest mało płatna i niebezpieczna, poza tym pracują oni w soboty ,niedziele," świątki i piątki" oraz nocki bez dodatkowego wynagrodzenia,ciągle coś im się zabiera więc przywilej odejścia na emeryturę po 15-latach POWINIEN POZOSTAĆ.

odpowiedzi (0)

skomentuj

pis i lewica blokują reforme

+5 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

saba (gość)  •

zawsze głosowałam na PIS.Teraz nie wiem.

odpowiedzi (0)

skomentuj

policja

+3 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jeszczepolice (gość)  •

elizka,to nie ważne czym się kierują,ważne że przy tym mogą coś dobrego zrobić dla policjantów,jak również i obywateli.Choć jak wspominam,to przez 13 lat jak służę w resorcie to faktycznie za lewicy było zawsze spokojniej,a za prawicy bogaciej.A patrząc na naszych przedstawicieli,to czy nie jest wszystko jedno kto u władzy?Zawsze jakieś przekręty,dokopywanie przeciwnikom,a dobro kraju zawsze na końcu.Polska to ciekawy kraj jak mawiał ZULUGULA

odpowiedzi (0)

skomentuj

tia...

+3 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

elizka (gość)  •

Byłoby to piękne, gdyby wynikało z czystych idei... tylko z mojej wiedzy o politykach wynika jedno: zrobią wszystko, żeby dokopać przeciwnikom, a że przy okazji sobie zaskarbią przychylność policjantów, którzy myślą, że tamtym na nich zależy, to jeszcze jeden plus dla opozycji i kilka głosów w wyborach... a jakby doszli do władzy, to zrobili by dokładnie to samo, co dzisiaj rządzący, żeby zaoszczędzić... kolejna propagandowa papka dla tłumów :-(

odpowiedzi (0)

skomentuj

Wreszcie

+9 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

asia (gość)  •

obiektywne przedstawienie problemu.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Reforma schetyny

+5 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jjjjjjjjjjjjaaaaaaaaaa (gość)  •

Wiedzialam,ze na Lewice mozna zawsze liczyc:))).A ze do tego jeszcze dolacza sie PiS to mnie bardzo zaskoczylo,ale...mile:)))

odpowiedzi (0)

skomentuj

trafiony

+4 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

pies (gość)  •

bardzo dobry artykuł

odpowiedzi (0)

skomentuj