Menu Region

Tomasz Arabski: Ci, którzy dziś mówią o spisku, 10 kwietnia...

Tomasz Arabski: Ci, którzy dziś mówią o spisku, 10 kwietnia poszli na obiad w Smoleńsku

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Paula Radwanowicz (AIP)

20Komentarzy Prześlij Drukuj
01.09.2012. gdansk nz. tomasz arabski uroczystosc wmurowania kamienia wegielnego pod muzeum ii wojny swiatowej z udzialem premiera donalda tuska fot. 01.09.2012. gdansk nz. tomasz arabski uroczystosc wmurowania kamienia wegielnego pod muzeum ii wojny swiatowej z udzialem premiera donalda tuska fot.

01.09.2012. gdansk nz. tomasz arabski uroczystosc wmurowania kamienia wegielnego pod muzeum ii wojny swiatowej z udzialem premiera donalda tuska fot. tomasz bolt / polskapresse dziennik baltycki (© Tomasz Bolt/Polskapresse)

W wywiadzie Magdaleny Rigamonti z Tomaszem Arabskim, opublikowanym w dzisiejszym Dzienniku Gazecie Prawnej, były szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odniósł się do katastrofy smoleńskiej. - Ci, którzy są teraz aktywni, mówią o spisku. Oni wtedy 10 kwietnia poszli w Smoleńsku na obiad, a potem wrócili do Polski - powiedział. I dodał że - według niego - ich zachowanie odbiera im prawo do oceniania zachowania innych po 10 kwietnia.
Tomaszowi Arabskiemu pełnomocnicy 5 rodzin smoleńskich zarzucają niedopełnienie obowiązków przy organizacji lotu prezydenta Lecha Kaczyńskiego 10 kwietnia 2010 r. Prywatny akt oskarżenia został złożony pod koniec 2014 r.

W rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" były szef kancelarii premiera, pytany o to, czy się boi odpowiedział, że lęk jest czymś naturalnym w sytuacjach trudnych. Dopytywany, odniósł się do tego, że grożą mu trzy lata więzienia: - Co ja mogę powiedzieć na takie dictum. Jeśli doszłoby do tego, że za katastrofę odpowiada Arabski, to byśmy żyli w jakiejś odwróconej rzeczywistości - powiedział. I stwierdził, że ma czyste sumienie.

Na stwierdzenie Rigamonti, że część społeczeństwa sądzi, że 17 marca ustalał on z Rosjanami szczegóły zamachu, odparł: - Jasne. Nad kotletem. Czy pani to widzi? Część ludzi zaangażowanych w politykę oraz kilka osób, o których nie chcę się wypowiadać, wmawia tej części społeczeństwa, że doszło do zamachu - powiedział. I dodał: - Wmawiają, choć sami w to nie wierzą. Używają tej katastrofy do polityki.

CZYTAJ TAKŻE: Ostatnia misja Tomasza Arabskiego zakończona. Znów będzie musiał zmierzyć się z tematem Smoleńska

Dopytywany czy Jarosław Kaczyński nie wierzy w zamach powiedział: - Myślę, że nie wierzy. Jest na to za inteligentny. I dodał, że prezesa PiS-u „definiuje kilka momentów, które są kwestią honoru, delikatności, ludzkiej godności”. Wśród nich wymienił m.in. moment gdy „ojciec Rydzyk wstrętnie się wypowiedział na temat pierwszej damy”. - Jarosław Kaczyński nie zareagował, poświęcił rodzinę dla gry politycznej.

Wracając do katastrofy smoleńskiej przyznał, że nie ma zdolności, by ocenić czy 10 kwietnia można było zrobić coś lepiej. - Ci, którzy są teraz aktywni, mówią o spisku. Oni wtedy 10 kwietnia, kiedy zginął prezydent Rzeczypospolitej, poszli w Smoleńsku na obiad, a potem wrócili do Polski - odparł. Pytany o to, czy zrobił tak minister Antoni Macierewicz, odpowiedział: - Oczywiście. Choćby on. Nie chciał wymieniać innych nazwisk. Dodał, że według niego ich zachowanie odbiera im prawo do oceniania zachowania innych po 10 kwietnia, „bo nie wiedzą, co się działo w Smoleńsku, co później w Moskwie” .

Mówiąc o przyczynach katastrofy smoleńskiej stwierdził, że „do katastrofy być może doszło przez bałagan, ale pytanie o definicję bałaganu, on był i pewnie jest”. - Uważam, że przyczyny katastrofy są jasne, są czytelne - powiedział. I dodał, że do katastrofy doszło dlatego, że „w skrajnie niesprzyjających warunkach atmosferycznych piloci zeszli zbyt nisko, będąc pod presją tego wszystkiego, co działo się za ich plecami”. - Mówię to najdelikatniej, jak potrafię. Uważam, że niegodziwe jest instrumentalizowanie katastrofy smoleńskiej. Niegodziwe jest porównywanie jej do zbrodni katyńskiej - podsumował.
20

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

KIEDY

+4 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

KIEDY ten Arabski DOROŚNIE i spoważnieje? Czy ona sam tamtego, TRAGICZNEGO dnia nie jadł nic? Nie wygląda tak wrażliwego.

odpowiedzi (0)

skomentuj

LEBERanaLLnie ZABRAĆ BIYDOCIE I DAWAĆ ELITOM Z KORYT POssPOlssTWA BALCERKA I BONKSTERKI

+5 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

777 TRZA Z BIYDOTY ZROBIĆ ELITARNO POtOLOGIA=SWE GUFNA NA TEGO BEZ KASY I OBRONY (gość)  •

Szczególny rodzaj Podłego Oszusta IM WYNKSZO CURWA POSZUST TYM LEPSIO CARrieRRA u POtina I TUSSAKA BRD.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Arabski

+2 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Logiczny (gość)  •

Niech Panowi JK + AM obejrzą jeszcze raz zdjęcia samolotu po katastrofie w Smoleńsku, po katastrofie Air Malesia na Ukrainie i po katastrofie rosyjskiego samolotu na Synaju i niech przestaną p...ć o wybuchu.
Co zrobił rząd PIS w latach 2005-2007, ażeby kupić nowe samoloty. Nic. O sprawie zakupu samolotów dla VIP trąbią wszystkie rządy od chyba 1995 r. i co? Nawet katastrofa nie pomogła (abstrahując od tego że władze biednego państwa winny latać rejsowymi, a samochody góra skoda superb).
Ażeby wykazać indolencję organizacyjną nie trzeba nowego raportu, raport Laska + raport rosyjski wystarczająco pokazują sprawność organizacyjną naszych Szwejków.
A podstawowy problem - po co śp. prezydent pchał się tam, gdzie go nie zapraszali. Przecież prywatna wizyta głowy państwa, gdy wcześniej odbyła się wizyta państwowa, to jest obniżanie powagi urzędu najwyższego organu władzy wykonawczej RP.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Mam nadzieję, że zdąży złożyć zeznania tuż przed "samo-powieszeniem",

+5 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

"zawałem na parkiecie" czy "samo-postrzałem" w garażu. (gość)  •

Seryjny samobójca został ostatnio uśpiony, ale wkrótce może wyskoczyć
z butelki.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Bezczelnego Arabskiego Platforma

+4 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Alex (gość)  •

Polska The Times to jest niemiecka gazeta - nie dajcie sobie ludzie robić wody z mózgu

odpowiedzi (0)

skomentuj

Rząd RP zawiódł

+5 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

albin (gość)  •

Prezydent RP lecąc na uroczystości upamiętniające kolejną rocznicę mordu Katyńskiego reprezentował całe społeczeństwo Polskie . Tak fatalnie działającego państwa jakie było za rządów PO i PSL można się tylko wstydzić na forum światowym .Buta i arogancja samego premiera Tuska była wówczas porażająca i zachęcała urzędników do bezkarności szanowny p. Arabski ! Pan premier w jednej z wywiadów raczył powiedzieć ,cyt."powiem szczerze że Prezydent Lech Kaczyński jest mi do niczego nie potrzebny "oczywiście lecąc do Brukseli .

odpowiedzi (0)

skomentuj

Imigrant

+11 / -11

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gościu (gość)  •

Macierewicz to największy tchórz w całej polsce. pamietam jak media mówiły ,że uciekł ze Smoleńska jak szczur a teraz wielki apacz sie k...a znazł

odpowiedzi (0)

skomentuj

depresja

+5 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

somithing (gość)  •

jest hory leczy sie w piatek sie powiesi

odpowiedzi (0)

skomentuj

Czy glowny swiadek nie ulotni sie gdzies na azyl?

+15 / -10

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Cytat z sieci: (gość)  •

"Przypomnijmy, że to Tomasz Arabski ustalał szczegóły wizyty w Katyniu w 2010 roku z doradcą Władimira Putina zarówno w Warszawie, jak i w Moskwie."

skomentuj

Dobrze wiesz, że w sieci można znaleźć każdy cytat

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

stncls67 (gość)  •

na dowolny temat. Po co bzdurzysz?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Będziecie siedzieć

+8 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

małpa w czerwonym (gość)  •

Arabski (!).

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 »