Menu Region

Polsce nie grozi epidemia wirusa zika. GIS: Nie ma u nas...

Polsce nie grozi epidemia wirusa zika. GIS: Nie ma u nas takich komarów [VIDEO]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Magdalena Nałęcz (AIP)

4Komentarze Prześlij Drukuj
Ze świata napływają coraz bardziej niepokojące informacje związane z rozprzestrzenianiem się wirusa zika. Główny Inspektorat Sanitarny odradza Polakom wyjazdy w rejony Ameryki Południowej, ale jednocześnie zapewnia, że Polsce epidemia nie grozi. ZOBACZ VIDEO.
1/2

(© Felipe Dana)- Jeśli ktoś nie musi tam jechać, to na razie dobrze byłoby, gdyby taką podróż przełożył - powiedział w rozmowie z dziennikarką Agencji Informacyjnej Polska Press (AIP) rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar.
Odniósł się w ten sposób do zagrożenia wirusem zika, który opanował Amerykę Południową oraz Centralną, a największe żniwo zebrał w Brazylii, gdzie do końca stycznia wykryto ponad 4 tys. przypadków powiązanego z nim małogłowia u noworodków.

Jak zapewnia Bondar, nasz kraj nie powinien stać się miejscem, w którym wybuchnie epidemia wirusa. - W Polsce tego komara nie ma, i nic nie wskazuje na to, żeby się pojawił - powiedział rzecznik GIS-u. - To, co nam grozi, to to, że turyści, którzy pojadą w miejsca, w których panuje epidemia, mogą zawlec tego wirusa do Polski - dodał. Jak podkreśla rzecznik GIS, komary, które żyją w strefach tropikalnych, przenoszą choroby, które są groźniejsze od ziki.

- Co roku do Polski są zawlekane różne groźne choroby - powiedział w rozmowie z AIP Bondar. Wśród nich wskazał kilka przypadków dengi oraz kilkadziesiąt osób zarażonych malarią w skali roku - Spokojnie sobie z tym dajemy radę, więc jeśli trafią się jeden czy dwa przypadki wirusa zika, to też nie będzie z tym wielkiego problemu. Kluczowe jest to, żeby nasi turyści, którzy jadą w te rejony świata, pamiętali o naszych zaleceniach, i żeby słuchali tych zaleceń w krajach tropikalnych - dodał rzecznik GIS.

Jak przyznaje, GIS przysłuchuje się, w jaki sposób problem epidemii jest rozwiązywany w innych krajach. - Jeśli w Polsce pojawi się podejrzenie zakażenia wirusem, badania z nim związane będzie wykonywać prawdopodobnie Państwowy Zakład Higieny - powiedział rzecznik i dodał, że nie jest to jeszcze pewne, jednak tak to funkcjonowało np. w walce z ebolą, kiedy jej przypadki pojawiły się w Polsce.

Wśród zaleceń sformułowanych przez GIS dla osób, które wyjeżdżają w rejony objęte wirusem, jest używanie repelentów, czyli silnych środków, które mają odstraszyć komary. Ważne jest, żeby pamiętać o ochronie nie tylko wczesnym ranem czy wieczorem, ale również w ciągu dnia, ponieważ odpowiedzialne za zagrożenie komary egipskie są aktywne cały czas. - Jadąc w ogóle w kraje tropikalne, nie tylko do Afryki, ale do Azji, w rejony Pacyfiku, powinniśmy kilka tygodni wcześniej odwiedzić lekarza medycyny tropikalnej po to, żeby mógł zastosować chemioprofilaktykę, np. przeciwko malarii - powiedział Bondar.

GIS jest jednak zaniepokojony najnowszymi doniesieniami dotyczącymi pierwszych przypadków zakażenia wirusem zika drogą płciową, który odnotowano w Stanach Zjednoczonych. - To wymaga dalszych badań, by zrozumieć warunki oraz to, jak często i jak prawdopodobne jest przenoszenie wirusa drogą płciową - stwierdził rzecznik WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) Gregory Hartl. Przypadek został potwierdzony przez Federalne Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom. Zarażony mężczyzna nie podróżował do krajów, w których rozprzestrzenia się zika, współżył jednak z kobietą, która wróciła niedawno z Wenezueli.
1 »
4

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Epidemia wirusa ZIKA i ludzkie tragedie skutkiem ŚDM w Krakowie 2016r

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ciężarna Polska (gość)  •

Epidemia wirusa ZIKA i ludzkie tragedie skutkiem ŚDM w Krakowie. Episkopat grzeszy narażając
miliony ludzi na zakażenie wirusem ZIKA przez przyjeżdzających z Ameryki Południowej i terenów epidemii.

Tak zwani "organizatorzy" wykazują się całkowitym brakiem wyobraźni i poczucia odpowiedzialności. Co więcej, nawet nie maja pojęcia jaki ogrom tragedii i dramatów szykują polskim rodzinom.
Wirus ZIKA powoduje nieodwracalne upośledzenia i deformacje mózgu rozwijającego się płodu - tzw
"małogłowie" = potworne kalectwo na całe życie i dramat dla całych rodzin.
W Brazylii epidemia rozwinęła się przy okazji mundialu. Jest do dziś.
Teraz rząd brazylijski zaleca ciężarnym lub chcącym mieć dziecko ... opuszczenie Brazylii !!
Inaczej mówiąc : jak chcecie mieć szansę na zdrowe potomstwo to uciekajcie z własnego kraju i radźcie sobie same.....

To samo szykuje się w Polsce przy okazji ŚDM : nie ma żadnego planu odnośnie weryfikacji przyjeżdżających na nosicielstwo ZIKI , a z regionów objętych już epidemią ma przybyć około 50 000 osób-potencjalnych nosicieli.
Nie ma szczepionki, a wirus roznosi się błyskawicznie przez komary (także bardzo powszechne w Polsce Culex pipiens - komar pospolity) których w lipcu jest mnóstwo. Zwłaszcza w miejscach
spotkań ŚDM: tereny podmokłe, łąki i jeziorka !!

W aktualnych realiach Światowe Dni Młodzieży to puszka pandory dla Polski.
Brak wyobraźni rządzących cymbałów spowoduje lawinę ludzkich tragedii w naszym kraju.

Proponuję pisać do urzędników, posłów i episkopatu żądania skutecznego zabezpieczenia naszych
rodaków przed tą epidemią . Najlepiej przez zakaz wjazdu a co najmniej poprzez obowiązkową
kwarantannę i badania osób przyjeżdzających z krajów objętych zachorowaniami na ZIKA.

odpowiedzi (0)

skomentuj

To nie prawda

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Autsjder (gość)  •

Do Świnoujścia przypływają statki z rudą żelaza. Czasami gdy się ładownie otworzy to wylatuje stamtąd chmara komarów która wylęgła się w wilgotnym błocie rudy w czasie drogi do Polski. Jeżeli Zika w Polsce będzie to centrum rozprzestrzeniania się tego wirusa będzie właśnie ze Świnoujscia

odpowiedzi (0)

skomentuj

Kapitalistyczna zika

+4 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

dupokrata (gość)  •

Po co obywatelowi w kapitalizmie głowa ? Ową mają mieć tylko wybrani. Reszcie wystarczą ręce do zapierdalania na wybrańców i głowkę do opanowania smartfona by mozna było go śledzić !

skomentuj

BENDOM BARDZIEY ENTELEgenTNI

+5 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

POlCJA WIEYSSKA HRONI WUJTA BONKSTERA z PEŁO I SITFA z PIESELU SLD ZSLu HANDEL LSD 777 (gość)  •

I JELITARNO SSRaMATccy NIRZ PEŁŁO.?

odpowiedzi (0)

skomentuj