Menu Region

Klęska pierwszej chrystianizacji na Pomorzu. Biskup Reinbern...

Klęska pierwszej chrystianizacji na Pomorzu. Biskup Reinbern przegrał z pogańska konspiracją

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Głos Koszaliński

Łukasz Gładysiak

4Komentarze Prześlij Drukuj
Pierwszemu biskupowi Kołobrzegu udało się wprowadzić nową wiarę. Poganie doszli do głosu kilka lat później, zaczęli nawet tworzyć pogańską konspirację.
1/4

Biskup Reinbern

(© Domena publiczna/Wikipedia)

O usankcjonowanych początkach jednolitego, słowiańskiego kultu religijnego nad ujściem Parsęty mówić możemy od VII w. To właśnie wówczas w rejonie dzisiejszego Kołobrzegu warowne osady zakładać zaczęła ludność, która jako pierwsza w okresie naszej ery osiadła tutaj na stałe. Ich religia, co charakterystyczne dla przeważającej części obszarów środkowej i północnej Europy, opierała się o szeroki panteon bóstw, których większość ściśle powiązana była z siłami natury.

Na wczesnośredniowiecznej, pogańskiej ziemi kołobrzeskiej, podobnie jak i w całym pasie południowego wybrzeża Morza Bałtyckiego, wierzono, że to właśnie woda dała początek całemu światu.
Według podstawowego ze słowiańskich mitów kosmogonicznych, czyli dotyczących początków naszego globu, po bezkresnym oceanie dryfowało bóstwo nadrzędne - Perun, które na kursie napotkało swój zły odpowiednik - Welesa, dziś utożsamianego z diabłem. To właśnie za sprawą tego drugiego z dna wyłoniła się wyspa dająca początek kontynentom.



Na motywy te warto zwrócić szczególną uwagę w kontekście wydarzeń, które na początku XI w. miały miejsce u ujścia Parsęty. Według słowiańskiej mitologii, to właśnie złe moce, czy to pod postacią Welesa, czy też działających na jego komendę mrocznych duchów, władały zarówno tym, co znajdowało się pod ziemią, jak i głębinami morskimi. Z kolei do panteonu tzw. bóstw pozytywnych ze wspomnianym Perunem na czele należało władztwo nad niebem i szeroko pojętym światem ludzi - tym, co znajdowało się powyżej poziomu gruntu. Z tego względu Bałtyk odgrywał w pogańskim kulcie istotne znaczenie, zwłaszcza że niemal od początku był on także jednym ze źródeł możliwości bogacenia się czy nawet, w kontekście rybołówstwa, utrzymania.

Taki stan rzeczy mógł być znany jeszcze wówczas księciu Bolesławowi Chrobremu, za sprawą którego na ziemię kołobrzeską dotarło chrześcijaństwo. Dzięki wydanej w ostatnich miesiącach X w. bulli papieża Sylwestra II w ówczesnej Polsce pojawiła się możliwość stworzenia arcybiskupstwa w stolicy kraju - Gnieźnie, jak i biskupstw terenowych, między innymi właśnie w Kołobrzegu. Fakt ten, niejako z mocy nadanej zwyczajowo przez Boga, potwierdził w roku 1000 cesarz niemiecki Otton III. Miało to miejsce podczas połączonego z pielgrzymką tego monarchy do grobu zamordowanego przez pogańskich Prusów i wykupionego przez księcia męczennika, św. Wojciecha, zjazdu w Gnieźnie.

Zadania chrystianizacji Słowian nad ujściem Parsęty powierzono biskupowi Reinbernowi. O postaci tej wiemy tyle, ile na kartach kroniki zapisał Thietmar z Merseburga. Według tego autora duszpasterz Pomorza Środkowego pochodził z okręgu Hassegau w Turyngii. Nie bez znaczenia był fakt, że dobrze znał język i obyczaje słowiańskie. Sakrę biskupią otrzymał w wieku 44 lat. Od początku swej posługi dla Kościoła słynął z radykalnego nastawienia do krzewienia chrześcijaństwa oraz ascetycznego trybu życia, który, jak pisze Thietmar, przybliżyć miał go do samego Boga.
1 »
4

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

CHRZESCIJANSKA ZBRODNIA NA SLOWIANACH TRWA JUZ 1000 lat!!

+1 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

amen (gość)  •

KATOLIK HITLER MORDOWAL POLAKÓ A WATYKAN MU MÓWIL GOTT MIT UNS!!! PUTIN CHRZESCIJANSKI TERRORYSTA MORDUEJ W IMIE JEZUSA I NIE ROZSTAJE SIE Z KRZYZEM POSWIECONYM PRZEZ BERGOGLIA!!!!

skomentuj

CHRZESCIJANSKA ZBRODNIA NA SLOWIANACH TRWA JUZ 1000 lat?

+4 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

moher (gość)  •

Ty słyszałeś coś o historii? To, że Hitler był ochrzczony nie znaczy, że można go uważać za katolika. A "Got mit uns" Niemcy sami umieścili sobie na pasach. Watykan nie miał w tej sprawie nic do powiedzenia. Putin jest starym czekistą, a religię tylko wykorzystuje do swoich imperialnych celów. Zresztą prawosławie zawsze było chore na sojusz tronu i ołtarza.

odpowiedzi (0)

skomentuj

HYCLER BYŁ PÓlloKIYM Z PEŁO

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

POlCJA WIEYSSKA HRONI WUJTA BONKSTERA z PEŁO I SITFA z PIESELU SLD ZSLu HANDEL LSD 777 (gość)  •

MIOŁ RODZINA Z BOSSKICH RZYDOWSKICH POLACKICH COSSKUF A WIERZYŁ W POLACKIEGO WARHOLSTFA LACHUF ODYNA I RUNY ONR Z CCCP LIBER HOŁOTY POLICIOTY Z SS.SZCZERE JAK PEŁO SWINIOWIDY ZE SETKAMI WIEPSZUF RYJUW.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Ech prawda katolik Hitler mordowal Polakó Zydów i ateistów...

+1 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ola (gość)  •

Kazda religia to krwawe zabobobny

odpowiedzi (0)

skomentuj