Menu Region

Pożar kościoła w Libuszy. Świątynia została podpalona?

Pożar kościoła w Libuszy. Świątynia została podpalona?

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Agnieszka Nigbor-Chmura

18Komentarzy Prześlij Drukuj
XVI-wieczna świątynia w Libuszy stanęła w ogniu w nocy z poniedziałku na wtorek. Zostały z niej zgliszcza. Dzisiaj może zapaść decyzja odnośnie tego, czy zabytkowy obiekt zostanie odbudowany.
Mieszkańcy niewielkiej Libuszy w powiecie gorlickim zerwali się na równe nogi, gdy tuż po pierwszej w nocy wybudził ich ryk syren strażackich. Wyglądając przez okno wielu zamarło na widok łuny unoszącej się nad ich zabytkowym kościołem. Natychmiast zbiegli się na miejscu. Byli jednak bezradni, tak samo zresztą jak strażacy. - Wiedzieliśmy, że sprawa jest przegrana. Płonął dach, wieża i południowa ściana kościoła. Języki ognia buchały z okien i drzwi - relacjonuje Dariusz Surmacz, oficer prasowy PSP w Gorlicach.

Przyczyny pożaru bada specjalna komisja. Śledczy, jako jedną z głównych wersji wydarzeń, biorą pod uwagę umyślne podpalenie.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że na godzinę przed pojawieniem się ognia kilku strażaków, w tym naczelnik OSP w Libuszy Piotr Janeczek, otrzymało głuchy telefon z zastrzeżonego numeru.

Koszmar znów powrócił

Walka z żywiołem trwała ponad siedem godzin, w akcji uczestniczyło aż 150 strażaków. Z nastaniem świtu wszystkim ukazał się dramatyczny widok.

Z drewnianej konstrukcji pozostał tylko szkielet. To ogromna strata nie tylko dla miejscowych. Był to XVI-wieczny kościół, jeden z zabytków na Szlaku Architektury Drewnianej. - Dla parafian ta świątynia miała niezwykłą wartość. Przez pokolenia tutaj przyjmowali chrzest, sakrament małżeństwa - wzdycha ks. Stanisław Dębiak, proboszcz parafii w Libuszy.

Równo 30 lat temu obiekt również został strawiony przez ogień. Tamte chwili doskonale pamięta Urszula Niemiec. - Stałam w oknie trzymając dwuletniego syna na rękach. Na moich oczach runęła wieża, łzy same płynęły po policzkach - wyznaje pani Urszula. - Teraz znów musimy przez to przechodzić. Aż serce ściska, kiedy spoglądam na to, co zostało po naszym kościółku.

Również 81-letnia libuszanka Janina Słonina nie może powstrzymać się od płaczu. To ona przyjmowała pod swoim dachem górali, którzy odbudowywali kościół po pierwszym pożarze. - Jak dziecko cieszyłam się, gdy ruszyły prace. Teraz nie byłam na miejscu pożaru, nie dałabym rady - spuszcza wzrok.

Wówczas ustalono, że to było podpalenie. Odpowiedzialny za to mężczyzna przyniósł kilka wiązanek z sąsiadującego z kościołem cmentarza, ułożył je pod ścianą świątyni, podlał benzyną i podpalił. Był chory psychicznie.

Biskup czeka na opinię

Świątynia z mozołem była odtwarzana. Jeszcze jesienią trwały tutaj prace. - W tym roku na betonowej wylewce miała zostać ułożona posadzka z kamienia, który pozostał z pożaru sprzed 30 lat - opowiada sołtyska Libuszy Iwona Tumidajewicz.

Trwały starania, aby nowe ściany zostały ozdobione malowidłami, odtworzonymi na wzór oryginalnych z XVI wieku. Mieli je namalować studenci krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Wczoraj na miejsce pożaru przybył biskup rzeszowski Jan Wątroba. Zapowiedział, że dziś spotka się z konserwatorem zabytków i samorządowcami. Wtedy zapadnie decyzja o dalszym losie kościoła.

***
Zabytkowa świątynia w Libuszy powstała w XVI w. To był jeden z najpiękniejszych kościołów drewnianych w Polsce.
Jego stropy pokrywały malowidła. Dawny ołtarz główny to tryptyk. W jego centrum przedstawiona była Matka Boża z Dzieciątkiem między Janem Chrzcicielem a świętym Stanisławem. Na skrzydłach bocznych były przedstawione sceny maryjne, a na awersach pasyjne.
Kościół spłonął w nocy z 14 na 15 lutego 1986. Wtedy ocalała jedynie zakrystia, częściowo ściany i krzyż. Odbudowę rozpoczęto dziesięć lat później. Kościół był jednym z elementów małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej.
18

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

BUK POLACKI Z SLD PO PEŁO

+3 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

POlCJA WIEYSSKA HRONI WUJTA BONKSTERA z PEŁO I SITFA z PIESELU SLD ZSLu HANDEL LSD 777 (gość)  •


wychowalo lewactwo sPOleczenstwo

+5 / -3
Autor komentarza nie dodał zdjęcia

KALI z POsPOlstWA SITF KOteRYJI AF WARhoLIH 777 (gość) • 02.02.16, 23:00:45

bez bata i obowiazkow (gość) • 02.02.16, 11:00:22

o Bogu nie mowiac, z prawami do wolnosci i demokracji "robta co chceta" szybko przynioslo owoce. Dobrobyt ze az hej , na lapane tylko licza jak komuchy , lewaki i lemingi.Resztki majatku wnuczeta-hieny grabia, beda niewolnikami u obcych, nic bezkarnie nie uchodzi.Nikt dorabiac sie juz nie chce , ukrasc pierwszy milion i od razu wszystko miec i posiadac, za pieniadze bankiera i starych dziadkow, konsumencka swolocz i holota.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Bóg tak chciał

+1 / -3

Zdjęcie autora komentarza

Jadźka Klatka  •

Widocznie Bóg tak chciał - taka jego wola. To kara za uprawiane bałwochwalstwo albowiem jak w Piśmie zwanym, Świętym stoi:
Dzieje 17
24 "Bóg, który stworzył świat i wszystko na nim, On, który jest Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach zbudowanych ręką ludzką"

29. „Będąc więc z Rodu Bożego, nie powinniśmy sądzić, że Bóstwo jest podobne do złota albo do srebra, albo do kamienia, wytworu rąk i myśli człowieka".

odpowiedzi (0)

skomentuj

Wszedzie w normalnych krajach....

+5 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wikary (gość)  •

To sie nie miesci w glowie,aby takie drewniane cacko nie bylo zabezpieczone sprinkler systems. To jest podstawa bezpieczenstwa. To jest podstawowy wymog przy projektowaniu i budowie. Zwiedzajac latem cerkwie lemkow nigdzie nie bylo odpowiednich zabezpieczen. Nawet w Rabce Zdroj drewniany stary kosciolek w ktorym teraz jest prawie prywatne muzeum nie ma zabezpieczen przed ogniem. To jest chore w chorym panstwie.

skomentuj

Chory?

+3 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ela (gość)  •

"Przy projektowaniu i budowie"? Co ty bredzisz!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

średniowiecze

+2 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

KR (gość)  •

to nie wiedziałeś że w XV wieku już były czujki p-poż i czujnik CO przy piecykach gazowych?

zostaw znawcę w spokoju

odpowiedzi (0)

skomentuj

Expert z 15 wieku!

+4 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ela (gość)  •

Masz rację!!! On wie lepiej bo wikary!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

PRzy projektowaniu i budowie

+4 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

777 DZIEL i NIErzońdz =ELYTY REDbulla HUTTU +PLebss TUtsi =RÓWNOŚĆ NIYWOLNIKA POńszczyzny SZELI (gość)  •

BO 30LAT TYMU TERZ GO SPALILI WTEDY BAHORY UBEKISSTANU pzPR a DZIIŚ LIBER red POdPOliły POliMŁOTY.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Stop bezzasadnej nienawisci!

+6 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

edoo (gość)  •

Dajcie spokój z tymi ateistami!!! W Czechach jest 90% ateistów i nie słyszymy aby kościoły podpalali! Ile w was nienawiści że nic dokładnie nie wiecie a już znaleźliscie winowajców w ateistach, lewicowcach, kodowcach.... A może się okazać że to zrobił bliski w okolicy katolik??

odpowiedzi (0)

skomentuj

Kto za to odpowie?

+4 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

celina (gość)  •

Na najnowsze bryki to księżulki mają ale na zabezpieczenie i ochronę tak cennego kościółka to nie? Powinni beknąć za zaniedbania i brak właściwej opieki nad zabytkiem!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Priorytety!

+7 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

egon (gość)  •

Tak proboszczowie dbają o zabytki!!! Kasa i piękna, duża plebania to dla nich najważniejsze, z alarmami, czujkami... A kościół? Sami widzicie!!!???

odpowiedzi (0)

skomentuj

Pisior?

+4 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

monia (gość)  •

Pewnie jakiś pisior!!! Bo oni zdolni do podpalania, pokazuja to w Święto Niepodległości!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Sotnia

+8 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Gryf (gość)  •

To już któryś z kolei podpalony kościół, jeździ po kraju jakaś ekipa i pali kościoły. Policja ma wakacje.

odpowiedzi (0)

skomentuj

to cud

+3 / -16

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Cud ak (gość)  •

może księzulek zaprószył żar bożej miłości?

skomentuj

Gloria

+7 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Aj (gość)  •

To cud, że potrafisz pisać.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Powtórzę się

+8 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Gie (gość)  •

Drugi artykuł na GK i w żadnym ani słowa o zabezpieczeniach przeciwpożarowych. Czy były jakieś systemy zraszające? Była jakiś monitoring? Przy drewnianych zabytkach takie rzeczy to chyba podstawa? Czy ten kościół był ubezpieczony? Jeśli nie było zabezpieczeń to pewnie nie był. Jeśli nie był to dlaczego? Jeśli był to dlaczego nie było zabezpieczeń. Jeśli były to dlaczego nie zadziałały? Ktoś takie pytania powinien zadać.
Nawet jak się odbuduje ten kościół to już nie będzie to samo. Jesteśmy w UE. Cały czas słyszę o różnych projektach finansowanych z UE. Czy takich zabezpieczeń nie można by wykonać za pieniądze UE? Tak właściwie to taki zabytkowy kościół to czyja "działka"? Kościoła czy jakiegoś konserwatora zabytków?

odpowiedzi (0)

skomentuj