Menu Region

Wirus Zika może być przenoszony drogą płciową [VIDEO]

Wirus Zika może być przenoszony drogą płciową [VIDEO]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Sylwia Arlak AIP

Prześlij Drukuj
Wirus Zika może być przenoszony drogą płciową [VIDEO] Wirus Zika może być przenoszony drogą płciową [VIDEO]

(© Moises Castillo/AP Photo)

W Dallas w stanie Teksas potwierdzono pierwszy przypadek zarażenia wirusem Zika drogą płciową. Do tej pory wszystkie przypadki zarażenia odnotowano u osób, które przyleciały z Ameryki Południowej i Środkowej, gdzie zostały ukąszone przez komary roznoszące Zikę. Jak podał Departament Zdrowia, zarażony mężczyzna uprawiał seks z kobietą, która wróciła niedawno z Wenezueli.

RUPTLY/x-news


Przypadek potwierdziło już federalne Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom. Mężczyzna nie podróżował do krajów, w których rozprzestrzenia się Zika, współżył jednak z kobietą, która wróciła niedawno z Wenezueli - podaje agencja Reutersa. W innej części Teksasu, w hrabstwie Harris odnotowano już sześć przypadków zarażenia wirusem. Wszystkie z nich związane są z podróżami do Ameryki Łacińskiej.

WHO: ZIKA JEST JUŻ ZAGROŻENIEM DLA CAŁEGO ŚWIATA


- Teraz, kiedy już wiemy, że wirus Zika może być przenoszony drogą płciową musimy zwiększyć naszą czujność. Należy ostrzec opinię publiczną, aby odpowiednio się zabezpieczała – podkreślał Zachary Thompson, szef Departamentu Zdrowia w Teksasie. Jak dodał mężczyzna, najlepszym środkiem zapobiegawczym będą więc prezerwatywy i... abstynencja.

BRAZYLIA WALCZY Z WIRUSEM ZIKA. FUNKCJONARIUSZE MOGĄ WCHODZIĆ NA PRYWATNE POSESJE BEZ POZWOLENIA


Dzień wcześniej Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że Zika stwarza międzynarodowe zagrożenie. Wirus, związany z poważnymi defektami mózgu u noworodków w Brazylii, szybko rozprzestrzenia się w obu Amerykach, dotarł też już do Europy. Eksperci obawiają się, że wirus może wkrótce znaleźć się w Afryce i Azji. W tej chwili jest obecny w ok. 20 krajach. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że w przyszłym roku zarażonych wirusem może być nawet 4 miliony osób. Jak dotąd nie wynaleziono na niego żadnej szczepionki.
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się