Menu Region

Chrzanów. Starostwo pomoże wypromować film o bohaterskim...

Chrzanów. Starostwo pomoże wypromować film o bohaterskim księdzu

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Gazeta Krakowska Zdjęcie autora materiału

Magdalena Balicka

1Komentarz Prześlij Drukuj
Chrzanów. Starostwo pomoże wypromować film o bohaterskim księdzu Chrzanów. Starostwo pomoże wypromować film o bohaterskim księdzu
Wiem o planach dwóch telewizyjnych reżyserów, którzy chcą nakręcić w Chrzanowie film o tutejszym księdzu Jakubie Kamieńskim z parafii świętego Mikołaja. Podczas II wojny światowej pomagał ratować dzieci przed wywózką do obozów koncentracyjnych. Główna rola jest przypisana właśnie dla Henryka Talara. Taki film nie tylko pozwoliłby uczcić pamięć o chrzanowskim proboszczu. Byłby świetną lekcją historii dla mieszkańców, a także promocją gminy i powiatu - mówi Krzysztof Kasperek, wicestarosta chrzanowski.
Co Pan na to, by znany polski aktor, Henryk Talar, rozsławił powiat chrzanowski w całym kraju?

To by było coś. Wiem o planach dwóch telewizyjnych reżyserów, którzy chcą nakręcić w Chrzanowie film o tutejszym księdzu Jakubie Kamieńskim z parafii świętego Mikołaja. Podczas II wojny światowej pomagał ratować dzieci przed wywózką do obozów koncentracyjnych. Główna rola jest przypisana właśnie dla Henryka Talara. Taki film nie tylko pozwoliłby uczcić pamięć o chrzanowskim proboszczu. Byłby świetną lekcją historii dla mieszkańców, a także promocją gminy i powiatu.

Jeden z reżyserów, Piotr Mielech, w rozmowie z „Gazetą Krakowską” nie ukrywał, że liczy na wsparcie finansowe starostwa. Czy jest na to szansa?


Wprawdzie w budżecie powiatu nie mamy przewidzianych pieniędzy na ten cel, ale być może uda się coś wygospodarować. Będziemy mocno wspierać tę inicjatywę. Być może uda nam się znaleźć sponsorów zainteresowanych przedsięwzięciem. Rozmawiałem z reżyserem telefonicznie w tej sprawie i umówiliśmy się na spotkanie w najbliższym czasie. W starostwie porozmawiamy o konkretach i formie pomocy. Jestem przekonany, że gmina Chrzanów także się dołączy. Podobnie jak parafia świętego Mikołaja, w której ksiądz Jakub Kamieński był wówczas proboszczem. Póki co nie mogę jednak składać oficjalnych deklaracji.

Promocja powiatu bardzo by się przydała. Poza skansenem w Wygiełzowie i zamkiem Lipowiec nie mamy zbyt wielu atrakcji, które przyciągają do nas przyjezdnych.

Rzeczywiście gmina Babice, w której jest skansen i zamek, to nasze perełki. Z roku na rok odwiedza je coraz więcej turystów. Nie bez powodu to właśnie do skansenu przenieśliśmy niedawno nasz punkt informacji turystycznej. Jest jednak więcej ciekawych miejsc do zwiedzenia. Szczególnie dobrze mamy rozbudowaną sieć ścieżek rowerowych przebiegającą przez urokliwe okolice każdej z naszych gmin.

W tym roku w Krakowie odbędą się Światowe Dni Młodzieży. Do całej Małopolski zawitają pielgrzymi. Czy powiat chrzanowski jest przygotowany na przyjęcie tu około 27 tysięcy os
ób?

Czynnie włączyliśmy się w organizację zaplecza dla przyjezdnych. Uczestnicy obchodów będą mogli zatrzymać się m.in. w naszych szkołach. Współpracujemy w tym temacie z gminami, parafiami, policją. Zaangażowane będzie także centrum zarządzania kryzysowego, które będzie miało pieczę nad bezpieczeństwem uczestników. To także promocja dla naszego terenu.

Rozmawiała Magdalena Balicka
1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

czarni łapy precz

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

antykler (gość)  •

promocja poprzez film o księdzu! widać, że to pisowskie myślenie. ani grosza publicznego dla czarnej mafii

odpowiedzi (0)

skomentuj