Menu Region

Prezydent powołał Dorotę Gardias do Rady Dialogu Społecznego

Prezydent powołał Dorotę Gardias do Rady Dialogu Społecznego

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Tomasz Plaskota (AIP)

4Komentarze Prześlij Drukuj
Dorota Gardias Dorota Gardias

Dorota Gardias (© Tomasz Bolt/Polskapresse)

Prezydent Andrzej Duda powołał Dorotę Gardias do Rady Dialogu Społecznego. Przewodnicząca Forum Związków Zawodowych odebrała nominację we wtorek w Pałacu Prezydenckim.
- Cieszę się, że mogłem wręczyć pani przewodniczącej nominację do bardzo ważnego ciała, jakim jest Rada Dialogu Społecznego, która zastąpiła Komisję Trójstronną, której prace niestety zostały sparaliżowane w okresie poprzednich rządów – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent mówił, że inicjatywa powołania Rady była ważnym krokiem w kierunku odbudowania dialogu w naszym kraju. Rada zastąpiła Trójstronną Komisję do Spraw Społeczno-Gospodarczych, która powstała w 2001 r.

Głównym celem rady jest prowadzenie dialogu społecznego, żeby zapewnić odpowiednie warunki rozwoju społecznego i gospodarczego oraz zwiększyć konkurencyjność gospodarki narodowej.
4

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

GMIN I WUJTY I RADni PO PIESELU =8LOT OBSADZANIO RODZIN I MAFI GŁOWOnoGUW zGW

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

KALI z POsPOlstWA SITF KOteRYJI AF WARhoLIH 777 (gość)  •

http://wyborcza.biz/biznes/1,147756,19563349,gardias-z-fzz-to-co-sie-robi-z-mlodymi-pracownikami-to-skandal.html?disableRedirects=true
Pewien przedsiębiorca powiedział mi: "Mam 3 tys. pracowników. Kiedy nie ma zamówień i zwolnię tysiąc z nich, pozostałe 2 tys. będą pracowały. Nie dacie mi prawa ruchu - upadnę, wszyscy pójdziemy na zasiłek".

- Chyba po coś płaci dyrektorom, którzy są odpowiedzialni za pozyskiwanie zleceń? Najprościej jest zarządzać, zwalniając. Pracodawca ma swoje obowiązki, o tym się dziś nie lubi pamiętać. Dzisiaj każdy może założyć firmę - kupić garnitur, teczkę i stać się przedsiębiorcą. Ale nie każdy umie zarządzać. Tak samo jak nie każdy jest dobrym związkowcem. Rola pracodawcy: dbaj o to, żeby ludzie mieli pracę. Ty zarobisz, pracownicy swoje pensje też wydadzą, gospodarka się nakręca. Wtedy będzie i wzrost, i rozwój gospodarczy. Ale najprościej jest przerzucić ryzyko biznesowe na pracownika.

Jednak niektórzy argumentują, że przecież Polska to nie Niemcy. Nie stać nas na cackanie się z pracownikami, bo konkurujemy ceną.

- Mamy wysokie PKB, jesteśmy jednym z niewielu krajów w Europie, w których gospodarka dobrze się rozwijała mimo kryzysu. A tych, którzy tak twierdzą, odsyłam do "Doktryny szoku" i "No Logo" Naomi Klein.

FZZ zrzesza 300 tys. osób, ale jest niemal nierozpoznawalne. Jako nowa szefowa zamierza pani zachować neutralność polityczną czy jednak usiłować wejść do mainstreamu - jak "S" i OPZZ?

- Ta cisza wokół FZZ to jest nasz kapitał. Dzięki temu z nowelizacją ustawy możemy pójść do każdego. Nie musimy lawirować, nie mamy bagażu wpadek. "Kumanie się" z politykami zawsze kończy się źle, bo partia robi ze związku folwark do zbierania głosów, a jeśli przegra, centrala traci jedynego ambasadora.

Jak odebrała pani projekt Nowoczesnej w sprawie ograniczenia przywilejów związkowych?

- Mam bardzo dobre kontakty z pracodawcami - z Henryką Bochniarz z Lewiatana czy z Andrzejem Malinowskim z Pracodawców RP. Ryszard Petru chce zrobić porządek w związkach, ale jakoś nie ma odwagi stanąć do debaty, na którą go zaprosiliśmy. Szkoda, bo chciałabym mu pokazać, jak wygląda dzień związkowca, jak pracodawcy łamią przepisy, jak czasami trzeba z pracownikami wciąż w sądzie siedzieć. Niech powie słowo, a osobiście go zawiozę do siebie do Słupska i POkażę

odpowiedzi (0)

skomentuj

Poniższe zdanie z Timesa jest w pełni zrozumiałym:

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

logical man (gość)  •

„Głównym celem rady jest prowadzenie dialogu społecznego, żeby zapewnić odpowiednie warunki rozwoju społecznego i gospodarczego oraz zwiększyć konkurencyjność gospodarki narodowej.”

Jest tym nie zrozumiałym: ministerstwa w jakimż są celu? I jeśli RDS ma kształtować zagadnienia wskazane ww. zdaniu
Natomiast w świecie kapitalizmu są m.in. następujące rozwiązania:

• im mniej w firmach dyskutujących i ustalających, tym jest większy sukces firm
• im jest ciekawszy projekt, liczbowo sprawdzalny, tym są większe i tańsze kredyty
• im jest szersza możliwość dostępu do tanich kredytów, tym jest większa majętność inwestującego
• im inwestujący jest majętniejszym, tym są większe jego firmy
• im większe są firmy, tym jest większe zapotrzebowanie na pracowników
• im jest większa ilość pracowników, tym są większe dochody z podatków
• im większe są dochody z podatków, tym jest większy rozwój kraju
• etc.

odpowiedzi (0)

skomentuj

eee myślałem ...

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Nick (gość)  •

eee myślałem, ze pogodynkę powołał

odpowiedzi (0)

skomentuj

Szkoda

+3 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ewa (gość)  •

Akurat to mi się nie podoba Panie Prezydencie

odpowiedzi (0)

skomentuj