Nielegalni uchodźcy zatrzymani na Opolszczyźnie

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Próbowali przedostać się do Austrii. Przez pomyłkę dotarli do Strzelec Opolskich.

Sprawą pięciu nielegalnych imigrantów z Afganistanu zajmuje się Śląsko-Małopolski Oddział Straży Granicznej. Zatrzymani to dwóch mężczyzn w wieku 28 i 27 lat (szwagrowie), 15-latek, który był pod opieką jednego z nich, oraz 24-letnia kobieta, która podróżowała z 3-letnią córeczką. Wszyscy z powodu prześladowań talibów uciekli jakiś czas temu z Afganistanu i mieszkali w Iranie. W grudniu zeszłego roku postanowili wyemigrować z Iranu do Austrii. Chcieli dołączyć do krewnych, którzy dotarli tam wcześniej. W podróż wyruszyli z paszportami, ale bez wiz wjazdowych, dzięki nielegalnym przemytnikom, których opłaciła rodzina.

Część trasy w Turcji uchodźcy pokonali pieszo w grupie 40 osób. Granicę Unii Europejskiej przekroczyli w Grecji, do której przedostali się pontonami. Potem na trasie ich podróży była m.in. Macedonia, Chorwacja i Austria (nie byli w stanie podać dokładnej trasy).

- W Austrii dostaliśmy jakieś opaski na ręce z numerami - relacjonował Mohammad Y., najstarszy z grupy piątki uchodźców. - Po przydzieleniu tych numerków kierowali nas do odpowiednich autobusów, a następnie przyjechaliśmy do Niemiec. W Niemczech powiedzieliśmy tłumaczowi, że my chcieliśmy zostać w Austrii. A tłumacz mówił: musicie jechać do następnego ośrodka, gdzie wam pomogą wrócić.

Z relacji imigrantów wynika, że w niemieckim ośrodku przebywali kilka dni. Potem udało im się kupić bilety powrotne na pociąg do Austrii. Afgańczycy kilkakrotnie się przesiadali. Podczas tych przesiadek pomylili kierunki i wjechali do Polski. Strażnicy graniczni zatrzymali ich w Strzelcach Opolskich w pociągu zmierzającym do Katowic.
- Cudzoziemcy nie złożyli wniosków o status uchodźcy - informuje Katarzyna Walczak, rzecznik komendanta Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej. - Posiadali paszporty, ale nie mieli dokumentów pobytowych. Przebywali więc na terenie Polski nielegalnie.

Uchodźcy wielokrotnie powtarzali strażnikom, że trafili tutaj przez przypadek i absolutnie nie chcą zostać w naszym kraju. Zajął się nimi sąd w Strzelcach.

Piątka uchodźców przebywa obecnie w ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej. To nowoczesna placówka, otwarta została w 2009 roku. Do tej pory przyjmowała głównie Czeczenów i Gruzinów. Afgańscy uchodźcy zostali tam skierowani decyzją sądu w Strzelcach Opolskich na wniosek strażników granicznych. Mohammad Y. w rozmowie z funkcjonariuszami twierdził bowiem, że jeśli odeślą go z powrotem do Afganistanu, czeka go śmierć z rąk talibów, którzy - opowiadał - wcześniej zamordowali jego wujka.
- W stosunku do zatrzymanych osób podjęta została decyzja o przekazaniu ich do Niemiec w ramach unijnego rozporządzenia „Dublin III” - wyjaśnia Katarzyna Walczak ze Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej. Rozporządzenie, na które się powołuje, to unijne przepisy, które weszły w życie w 2014 r., a mają m.in. służyć „zapobieganiu krążenia uchodźców po Europie”. W pewnym uproszczeniu rozporządzenie działa tak, że jeśli uchodźcy trafili do kraju X i tam zaczęli starać się o azyl, to nie mogą być odesłani do innego unijnego państwa.

Obecnie piątka uchodźców, którzy - jak mówią - przez pomyłkę trafili do Polski, czuje się dobrze. Problemy zdrowotne miała jedynie 3-latka (nim trafiła z mamą do ośrodka). Dziewczynka gorączkowała, lekarze rozpoznali u niej zapalenie płuc. Dziecku przepisano antybiotyki.

Afgańczycy będą przebywać w ośrodku w Białej Podlaskiej najwyżej 3 miesiące. Dokładny termin ich przekazania do Niemiec na razie nie jest znany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska