Menu Region

Prawybory w USA: Ted Cruz pewnie wygrywa w stanie Iowa...

Prawybory w USA: Ted Cruz pewnie wygrywa w stanie Iowa [VIDEO]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Aleksandra Gersz AIP

Prześlij Drukuj
Pierwsze prawybory prezydenckie w USA zakończyły się niespodziewanym rezultatem. W stanie Iowa Ted Cruz pokonał Donalda Trumpa - kandydata Partii Republikańskiej wcześniej typowanego jako faworyta. Wciąż nie rostrzygnęły się losy Demokratów. Hillary Clinton i Bernie Sanders zacięcie walczą o prowadzenie w Iowa.
1/8

Ted Cruz wyraźnie wygrał wśród Republikanów

(© Charlie Neibergall/AP Photo)

  • Ted Cruz wyraźnie wygrał wśród Republikanów
  • Ted Cruz wyraźnie wygrał wśród Republikanów
  • Ted Cruz wyraźnie wygrał wśród Republikanów

RUPTLY/x-news


45-letni Ted Cruz, konserwatywny senator ze stanu Teksas, uzyskał w Iowa 28 proc. głosów od członków lokalnych społeczności (tzw.
caucuses), podczas gdy kontrowersyjny milioner Donald Trump - 24 proc. Za nimi uplasował się Marco Rubio z 23 proc. - podaje Reuters. To wyniki po przeliczeniu 99 proc. głosów. Amerykańskie media zaznaczają, że rezultat w Iowa pokazuje, że to między tą trójką rozstrzygnie się walka o niminację Partii Republikańskiej w wyścigu o Biały Dom. Porażkę poniósł Jeb Bush, syn i brat byłych amerykańskich prezydentów. Polityk otrzymał w tym małym stanie tylko 3 proc. głosów.

- Dzisiejszy wieczór to zwycięstwo odważnych konserwatystów w Iowa i w całym kraju - mówił Cruz w swoim 30-minutowym wystąpieniu. Polityk podziękował m.in. Bogu, co spodobało się religijnym ewangelikom, którzy stanowią większość w tym małym, rolniczym stanie w środkowych USA.

Mimo że wcześniejsze sondaże wskazywały na to, że i Cruz, i Trump mają szansę na zwycięstwo w Iowa, przegrana milionera jest jednak sporym zaskoczeniem. To jego typowało się bowiem najczęściej na potencjalnego zwycięzcę. Reuters informuje, że 69-letni Trump pogratulował Cruzowi, dodał jednak, że wierzy, że wciąż otrzyma nominację Republikanów.

Podczas gdy sytuacja Republikanów w Iowa jest jasna, wciąż ważą się losy Demokratów. Media w Stanach Zjednoczonych mówią o zaciętej walce pomiędzy byłą sekretarz stanu i Pierwsza Damą Hillary Clinton a antysystemowym i socjalistycznym Bernie Sandersem. Jak pisze BBC, po przeliczeniu 95 proc. głosów Clinton wciąż ma nieznaczną przewagę nad Sandersem - otrzymała bowiem 49,9 proc., a jej rywal - 49,6. Z kolei w poniedziałek z wyścigu wycofał się inny demokratyczny kandydat - Martin O'Malley, były gubernator Maryland.

Następne prawybory odbędą się 9 lutego w New Hampshire, a następnie w Południowej Karolinie - 20 lutego wybrany zostanie kandydat Republikanów, a tydzień później Demokratów. Z kolei 1 marca, w tzw. Super Wtorek, głosować będą mieszkańcy aż dwunastu stanów. Obie partie wybiorą ostatecznie swoich reprezentantów w lipcu, a zwycięscy politycy wpadną w wir ogólnokrajowej kampanii, która swój finał będzie miała 8 listopada.
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się