Mniej chętnych do pracy w policji. Powód? Gorsze warunki przechodzenia na emeryturę

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Krzysztof Szymczak
Z roku na rok maleje liczba chętnych do pracy w policji. Główną przyczyną jest to, że pogorszyły się warunki przechodzenia na emeryturę.

O ile w 2013 roku w województwie łódzkim do sekcji rekrutacji wpłynęło 3.401 podań o przyjęcie w szeregi policjantów, to w 2014 roku - 2.550, zaś w 2015 - 1.658. Spadek „powołań” jest więc wyraźny. Musimy przy tym pamiętać, że ostra selekcja na testach i sprawdzianach sprawia, że policjantami zostaje o wiele mniej osób niż się zgłasza.

Szacuje się, że na stu kandydatów tylko piętnastu przechodzi przez sito wstępnego etapu naboru, a więc m.in. przez test sprawnościowy i psychologiczny oraz przez rozmowę kwalifikacyjną. I tak w 2013 roku do pracy w policji przyjęto 375 osób, w 2014 roku 274, a w 2015 tylko 132.

Czytaj też: Ślubowanie łódzkich policjantów: "To niebezpieczna, ale ciekawa praca" [ZDJĘCIA]

Jednym z głównych powodów tak znacznego spadku są nowe przepisy, zgodnie z którymi, aby policjant mógł przejść na emeryturę musi przepracować w tym resorcie co najmniej 25 lat, a nie - jak dotąd bywało - jedynie 15 lat. Ponadto, powinien ukończyć 55 lat, żeby nabyć prawa do świadczenia.

Komu najczęściej marzy się praca w policji?

- Wśród kandydatów są między innymi strażnicy miejscy, żołnierze kontraktowi, pracownicy firm ochroniarskich, przedstawiciele handlowi i rolnicy. Bywają jednak przypadki, że do policji chcą wstąpić bankowcy, nauczyciele i osoby, które wróciły z zagranicy, gdzie na przykład pracowały na zmywaku. Były też sytuacje, że zgłosił się do nas dziennikarz, były ksiądz, aktor filmowy, przedszkolanka i szkolny psycholog. Okazuje się, że mężczyźni stanowią 60 procent, a kobiety 40 procent kandydatów. W minionym roku najmłodsza osoba, którą przyjęliśmy, miała 19 lat, a najstarsza 42 lata. Wśród kandydatów przeważnie są ci, którzy nie mają pracy lub ci, którzy mają posadę, ale chcą ją zmienić na lepszą - powiedział nam komisarz Adam Kolasa z zespołu prasowego KWP w Łodzi.

Czytaj też: Nowi policjanci wstąpili w szeregi łódzkiej policji [ZDJĘCIA]

Niestety, okazuje się, że wielu niedoszłych funkcjonariuszy ma braki kondycyjne, przez co nie mogą sobie poradzić ze sprawdzianem sprawnościowym - polega on na pokonaniu toru przeszkód w czasie nie dłuższym niż 1 minuta i 41 sekund.

Dla kandydatów zabójczy okazuje się też test psychologiczny, który jest niezbędny, bowiem dzięki niemu poznaje się predyspozycje przyszłych stróżów prawa, czyli ich zdolności do służby w policji. Chodzi przede wszystkim o odporność na stres, dojrzałość emocjonalną i postawę w pracy. Test składa się z 298 pytań i wykonywany jest na komputerze.

Gdy kandydaci przebrną przez to gęste sito i zostaną przyjęci w poczet policjantów, na pół roku trafiają do szkoły policyjnej - np. w Szczytnie lub Legionowie. Po powrocie zakładają mundur i jako posterunkowi podejmują pracę w określonej jednostce, zarabiając od 2 do 2,3 tys. zł na rękę.

Czytaj też: Do łódzkiej policji przyjęto 85 nowych funkcjonariuszy [ZDJĘCIA]

Bywa, że niedoszli policjanci rezygnują z tej posady w ostatniej chwili: podczas szkolenia, a nawet już po rozpoczęciu służby. Dzieje się tak dlatego, bo policja jest służbą mundurową, co oznacza pewien rygor i podległość służbową, a to nie wszystkim kandydatom przypada do gustu.

Na kandydatów sekcja rekrutacyjna czeka z otwartymi ramionami, bowiem obecnie w Łódzkiem jest 6.096 etatów policyjnych i 218 wakatów. Być może te proporcje zmienią się wkrótce, bowiem w tym roku odbędą się cztery rekrutacje, podczas których zostanie przyjętych 95 (7 marca), 37 (6 czerwca), 65 (12 września) i 64 (28 listopada) policjantów. Kandydaci mogą się zgłaszać codziennie, od poniedziałku do piątku, w godz. 9-15 do siedziby KWP w Łodzi przy ul. Lutomierskiej 108/102 (tel. 42 665 13 69 lub 665 13 65).

Chcą do policji, a nie wiedzą o schorzeniach

Przyczyną spadku liczby kandydatów są nie tylko nowe warunki przejścia na emeryturę. Powodem są też niezbyt wysokie zarobki, bowiem policjant po szkole dostaje jedynie od 2 do 2,3 tys. zł na rękę. Na liczbę kandydatów wpływa też niż demograficzny, który sprawia, że coraz mniej jest osób w momencie podejmowania pierwszej pracy. Kolejna przyczyna to testy psychologiczne i sprawnościowe, które dla wielu kandydatów okazują się zbyt trudne. Do tego dochodzą skrupulatne badania lekarskie, podczas których okazuje się, że kandydaci mają nadciśnienie, wady wzroku i inne schorzenia, o których nawet nie wiedzieli. Ponadto, niektórzy młodzi ludzie uważają, że praca w policji nie jest zbyt atrakcyjna, że lepiej będzie zatrudnić się w firmie mającej większe możliwości socjalne - laptopy, auta służbowe czy wyjazdy integracyjne...

Adam Kolasa z KWP w Łodzi

Zobacz skrót najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia w skrócie
25 - 31 stycznia 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Mniej chętnych do pracy w policji. Powód? Gorsze warunki przechodzenia na emeryturę - Dziennik Łódzki

Komentarze 124

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jakub
PO pierwsze oficerowie to ludzie którzy nie dotrzymują słowa, po drugie zarobki, po trzecie socjal którego nie ma. Ja ma w rodzinie policjantów i widzę jak zapierdalają za te pensje, był czas że chciałem wstąpić do policji ale na szczęście dla mnie zostałem przy swoim zawodzie i patrząc na co mnie stać z mojej pracy a pracuje po 8 do 10 godzin i zarabiam od 5 tyś do 9 tyś i stać mnie na normalne życie gdy za podobną prace policjanci dostają do 2,5 tyś i dorabiają na czarno, wstyd dla firmy.
P
PSYcholog
Nie nadajesz się i widać to po twoim komentarzu. Masz zawyżoną samoocenę, nie przyjmujesz krytyki, wszędzie doszukujesz się spisku ("ktoś coś kupił, bo skoro JA- taki supermen- się nie dostałem to nikt nie może się normalnie dostać"). Jesteś modelowym przykładem niewłaściwego kandydata do policji. Policjant nie musi być mistrzem sztuk walki czy strzelać jak Rambo. Ma to być spokojny, zrównoważony gość, który nie zastrzeli gówniarza gdy ten go nazwie psem czy opluje. I nie bedzie stawiał na nogi całej komendy i przeszukiwał mieszkań po nocy, bo zgubił obrączkę na siłowni ("napewno ktoś MI ukradł, bo wszyscy kradną oprócz mnie- takiego supermena").
R
Rozsądny
Znajomości do pracy za 2300?! Błagam cię! Świr jesteś to cię uwalili, i dobrze.
R
Rozsądny
Dla człowieka, który potrafi coś wiecej niż szybko biegać i słuchać rozkazów nie jest to w zadem sposób atrakcyjna praca. Gdzie indziej zarobi więcej i w mniejszym stresie, nie narażając rodziny (czasy są niebezpieczne, bandyci i terroryści bezwzgledni i mśicwi). Policjant jest non stop na widelcu, każdy go filmuje i tylko czycha na najmniejszy błąd. Można bardzo łatwo wpaść w poważne kłopoty, łącznie z więzieniem. Do policji idą naiwni, młodzi ludzie, nie mający świadomości ryzyka, bardzo biedni, z małych miejscowości, bez konkretnego fachu.
20 lat służby
I tak dalej trzymać. Może ktoś w końcu ruszy głową. Albo polepszą warunki i pensję albo nie będzie chętnych do służby, a ci co służą w obliczu takiej pracy do 55 lat odejdą do cywila. W mojej jednostce nie ma ludzi do służby, radiowozy popsute, nie ma nawet papieru, kupujemy sami bo nie mamy na czym pracować. Są za to idące z wysokiej góry oczekiwania. To żenada czas kończyć tę przygodę.
S
Steel
Jak ty zdawałeś 2 razy "multimedia" to nic dziwnego, że nie zdałeś... Sorry ale głąbów do Policji nie biorą. Trzeba było pójść i zdać multi-selekt, ale skoro poszedłeś na multimedia...
W
Wego
Skoro odpadłeś na multi-selekcie to znaczy, że z ciebie dupa, a nie kandydat do Policji. Sorry stary ale po prostu nie zdajesz sobie sprawy z tego, że się nie nadajesz. No cóż, żaden wariat nie powie, że jest głupi.
H
Hacek
Tak to prawada jestem glina 13 lat służby 10 lat ulica 3,5 dochodzenia totalna porazka zaluje ze wstapilem do tej formacji w domu bieda w robocie stres. Dobrze ze tylko 1,5 roku do emki
o
on
żal d*** ściska bo w glowie sieczka
b
bolo
Mam nadzieję, że niedługo nikt tam nie będzie chciał pracować i zaczną przyjmować normalnych ludzi a nie znajomych albo tych co kupują jakieś testy na multiselekt. Ja raz próbowałem i się nie nadaję bo Multi nie przeszedłem. Normalnie jaja jakieś. Mam 10 lat pracy z bronią ostrą wszelkiego rodzaju, brązowy pas w bjj a ogólnie 20 lat treningu sportów walki, biegam 5km w 16:52 a maraton poniżej 3h, bardzo duże doświadczenie w pracy konwojenta i we wojsku i nie nadaje się di policji :))))))) normalnie jaja. Natomiast ci policjanci z filmików na youtube z których śmieje się cała Polska bo nie potrafią sobie poradzić na interwencjach nadają się znakomicie. Pi prostu skandal
K
Krzysio
Powiem w skrócie. Masz znajomości masz prace w policji i tyle . Zdawałem 2 razy 2 razy odległej na multi więc wiem o co chodzi. Brednie pisza .... jakie pr3dyspozycje są sprawdzane ? Kto był na multimedia ten wie ....
M
Maciek
Zdecydowanie lepiej do wojska, to co teraz się dzieje i jak traktowani są Policjanci ,to skandal zarabiają przeciętnie za to że codziennie narażają życie i zdrowie.
k
kik
Za takie pieniądze przychodzą najsłabsi bo w wojsku płacą lepiej a kto ma trochę inteligencji wyjeżdża zagranicę lub zakłada swoją firmę lub pracuje dla firmy ,która dba o swoich.
D
Dat
Masz rację, i wiesz co się stało z nimi? Powiem Ci wzięli do ręki pierwszą wypłatę zobaczyli jaki syf w Policji i wrócili do cywilna, bo tam zarabiali po 4-5 tys bez weekendów nocek i świąt , stwierdzili ze nie warto być komandosem ruchanym w d*** za te grosze
M
Maryn
Witaj w klubie 3 gr. 15 lat służby 2838 na rękę. Wykształcenie wyższe, dobre wyniki w służbie, ale brak pleców, mam pisać dalej?
Wróć na i.pl Portal i.pl