Menu Region

Mniej chętnych do pracy w policji. Powód? Gorsze warunki...

Mniej chętnych do pracy w policji. Powód? Gorsze warunki przechodzenia na emeryturę

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Łódzki

Wiesław Pierzchała

115Komentarzy Prześlij Drukuj
Mniej chętnych do pracy w policji. Powód? Gorsze warunki przechodzenia na emeryturę Mniej chętnych do pracy w policji. Powód? Gorsze warunki przechodzenia na emeryturę

(© Krzysztof Szymczak)

Z roku na rok maleje liczba chętnych do pracy w policji. Główną przyczyną jest to, że pogorszyły się warunki przechodzenia na emeryturę.
O ile w 2013 roku w województwie łódzkim do sekcji rekrutacji wpłynęło 3.401 podań o przyjęcie w szeregi policjantów, to w 2014 roku - 2.550, zaś w 2015 - 1.658. Spadek „powołań” jest więc wyraźny. Musimy przy tym pamiętać, że ostra selekcja na testach i sprawdzianach sprawia, że policjantami zostaje o wiele mniej osób niż się zgłasza.

Szacuje się, że na stu kandydatów tylko piętnastu przechodzi przez sito wstępnego etapu naboru, a więc m.in. przez test sprawnościowy i psychologiczny oraz przez rozmowę kwalifikacyjną. I tak w 2013 roku do pracy w policji przyjęto 375 osób, w 2014 roku 274, a w 2015 tylko 132.

Czytaj też: Ślubowanie łódzkich policjantów: "To niebezpieczna, ale ciekawa praca" [ZDJĘCIA]

Jednym z głównych powodów tak znacznego spadku są nowe przepisy, zgodnie z którymi, aby policjant mógł przejść na emeryturę musi przepracować w tym resorcie co najmniej 25 lat, a nie - jak dotąd bywało - jedynie 15 lat. Ponadto, powinien ukończyć 55 lat, żeby nabyć prawa do świadczenia.

Komu najczęściej marzy się praca w policji?

- Wśród kandydatów są między innymi strażnicy miejscy, żołnierze kontraktowi, pracownicy firm ochroniarskich, przedstawiciele handlowi i rolnicy. Bywają jednak przypadki, że do policji chcą wstąpić bankowcy, nauczyciele i osoby, które wróciły z zagranicy, gdzie na przykład pracowały na zmywaku. Były też sytuacje, że zgłosił się do nas dziennikarz, były ksiądz, aktor filmowy, przedszkolanka i szkolny psycholog. Okazuje się, że mężczyźni stanowią 60 procent, a kobiety 40 procent kandydatów. W minionym roku najmłodsza osoba, którą przyjęliśmy, miała 19 lat, a najstarsza 42 lata. Wśród kandydatów przeważnie są ci, którzy nie mają pracy lub ci, którzy mają posadę, ale chcą ją zmienić na lepszą - powiedział nam komisarz Adam Kolasa z zespołu prasowego KWP w Łodzi.

Czytaj też: Nowi policjanci wstąpili w szeregi łódzkiej policji [ZDJĘCIA]

Niestety, okazuje się, że wielu niedoszłych funkcjonariuszy ma braki kondycyjne, przez co nie mogą sobie poradzić ze sprawdzianem sprawnościowym - polega on na pokonaniu toru przeszkód w czasie nie dłuższym niż 1 minuta i 41 sekund.

Dla kandydatów zabójczy okazuje się też test psychologiczny, który jest niezbędny, bowiem dzięki niemu poznaje się predyspozycje przyszłych stróżów prawa, czyli ich zdolności do służby w policji. Chodzi przede wszystkim o odporność na stres, dojrzałość emocjonalną i postawę w pracy. Test składa się z 298 pytań i wykonywany jest na komputerze.

Gdy kandydaci przebrną przez to gęste sito i zostaną przyjęci w poczet policjantów, na pół roku trafiają do szkoły policyjnej - np. w Szczytnie lub Legionowie. Po powrocie zakładają mundur i jako posterunkowi podejmują pracę w określonej jednostce, zarabiając od 2 do 2,3 tys. zł na rękę.

Czytaj też: Do łódzkiej policji przyjęto 85 nowych funkcjonariuszy [ZDJĘCIA]

Bywa, że niedoszli policjanci rezygnują z tej posady w ostatniej chwili: podczas szkolenia, a nawet już po rozpoczęciu służby. Dzieje się tak dlatego, bo policja jest służbą mundurową, co oznacza pewien rygor i podległość służbową, a to nie wszystkim kandydatom przypada do gustu.

Na kandydatów sekcja rekrutacyjna czeka z otwartymi ramionami, bowiem obecnie w Łódzkiem jest 6.096 etatów policyjnych i 218 wakatów. Być może te proporcje zmienią się wkrótce, bowiem w tym roku odbędą się cztery rekrutacje, podczas których zostanie przyjętych 95 (7 marca), 37 (6 czerwca), 65 (12 września) i 64 (28 listopada) policjantów. Kandydaci mogą się zgłaszać codziennie, od poniedziałku do piątku, w godz. 9-15 do siedziby KWP w Łodzi przy ul. Lutomierskiej 108/102 (tel. 42 665 13 69 lub 665 13 65).


Chcą do policji, a nie wiedzą o schorzeniach

Przyczyną spadku liczby kandydatów są nie tylko nowe warunki przejścia na emeryturę. Powodem są też niezbyt wysokie zarobki, bowiem policjant po szkole dostaje jedynie od 2 do 2,3 tys. zł na rękę. Na liczbę kandydatów wpływa też niż demograficzny, który sprawia, że coraz mniej jest osób w momencie podejmowania pierwszej pracy. Kolejna przyczyna to testy psychologiczne i sprawnościowe, które dla wielu kandydatów okazują się zbyt trudne. Do tego dochodzą skrupulatne badania lekarskie, podczas których okazuje się, że kandydaci mają nadciśnienie, wady wzroku i inne schorzenia, o których nawet nie wiedzieli. Ponadto, niektórzy młodzi ludzie uważają, że praca w policji nie jest zbyt atrakcyjna, że lepiej będzie zatrudnić się w firmie mającej większe możliwości socjalne - laptopy, auta służbowe czy wyjazdy integracyjne...

Adam Kolasa z KWP w Łodzi


Zobacz skrót najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia w skrócie
25 - 31 stycznia 2016 roku


115

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

żenada

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

bolo (gość)  •

Mam nadzieję, że niedługo nikt tam nie będzie chciał pracować i zaczną przyjmować normalnych ludzi a nie znajomych albo tych co kupują jakieś testy na multiselekt. Ja raz próbowałem i się nie nadaję bo Multi nie przeszedłem. Normalnie jaja jakieś. Mam 10 lat pracy z bronią ostrą wszelkiego rodzaju, brązowy pas w bjj a ogólnie 20 lat treningu sportów walki, biegam 5km w 16:52 a maraton poniżej 3h, bardzo duże doświadczenie w pracy konwojenta i we wojsku i nie nadaje się di policji :))))))) normalnie jaja. Natomiast ci policjanci z filmików na youtube z których śmieje się cała Polska bo nie potrafią sobie poradzić na interwencjach nadają się znakomicie. Pi prostu skandal

odpowiedzi (0)

skomentuj

Ładna ściema

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Krzysio (gość)  •

Powiem w skrócie. Masz znajomości masz prace w policji i tyle . Zdawałem 2 razy 2 razy odległej na multi więc wiem o co chodzi. Brednie pisza .... jakie pr3dyspozycje są sprawdzane ? Kto był na multimedia ten wie ....

odpowiedzi (0)

skomentuj

Tylko Wojsko

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Maciek (gość)  •

Zdecydowanie lepiej do wojska, to co teraz się dzieje i jak traktowani są Policjanci ,to skandal zarabiają przeciętnie za to że codziennie narażają życie i zdrowie.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Wojsko ma od 1 tyś do 1,5 tys więcej

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kik (gość)  •

Za takie pieniądze przychodzą najsłabsi bo w wojsku płacą lepiej a kto ma trochę inteligencji wyjeżdża zagranicę lub zakłada swoją firmę lub pracuje dla firmy ,która dba o swoich.

odpowiedzi (0)

skomentuj

zostac policjantem

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Tomi (gość)  •

Witam bardzo pragnę zostać policjantem ale mam średnie bez matury i tytuł ratownika KPP mam sznase .?

skomentuj

do Zostać policjantem.

+3 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

glina (gość)  •

Myślę, że wystarczy. Brak matury to nie problem. Tak było w moim przypadku. Ale tak było ok. 20 lat temu.

odpowiedzi (0)

skomentuj

tomi21

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

zostac policjantem (gość)  •

bo chcialem trafic do OPP

odpowiedzi (0)

skomentuj

Lol

+6 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

:p (gość)  •

A tam... cicho bądź...Przeca szykują się podwyzki, masz tu dwiesta złoty i kup SE buty do roboty.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Opis

+3 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Zyx (gość)  •

Debil cyt kandydatami są Ci którzy nie maja pracy lub chcą ją zmienić hmmmm to ktoś jeszcze może debilm

odpowiedzi (0)

skomentuj

POLICJA

+16 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Borewicz (gość)  •

A gdzie są teraz Ci wszyscy rzecznicy którzy w blasku fleszy mówili, że do policji to młodzież nie garnie się ze względu na emeryturę?

odpowiedzi (0)

skomentuj

MAJAJAMI WICE

+1 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

POlCJA WIEYSSKA HRONI WUJTA BONKSTERA z PEŁO I SITFA z PIESELU SLD ZSLu HANDEL LSD 777 (gość)  •

PLusz STRARZ WIEYSKA w KUROŁAPKACH I POpAGEYE POleStRATuf KOTERYJI SRAMACJI WARHOŁUW Z E SYNAMI ELIT BANDYTERKI LIBER ELIT PRuszKUFa I WOŁO MINA LIBER POLACTWA ELITY SWIŃTE POKROWCE A HYTO SIE PIJANYCH I i NAĆPOnyCH Z GYMBAZY.A JAK KTO SUMIENNY I UCZCIWY TO WARIAT I EMIGRANT wyKLuczony POLACKIM OSSTratCYzooMEM.

odpowiedzi (0)

skomentuj

CO Z LIPCEM SĄ URLOPY CZY NIE MA

+6 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Kto wie (gość)  •

Jest jakiś oficjalny zakaz brania urlopów w lipcu?

skomentuj

urlopy lipiec

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

yolo (gość)  •

Kto wie. W mojej jak i osciennych jednostkach zakazane sa urlopy w lipcu. Slask

odpowiedzi (0)

skomentuj

lipiec

+4 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

Oficjalny czy nieoficjalny... urlopów w lipcu nie będzie.

odpowiedzi (0)

skomentuj

ciekawe czy ktoś się weźmie za zaległe urlopy policjantów

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

pytek (gość)  •

Mówi się że za rok poprzedni to się teraz nie bierze bo to jest jakby "zapas", teraz w tym roku bierze się za rok 2016 a nie zaległy w pierwszej kolejności za 2015? Jak to się ma do rozporządzenia o czasie służby? Mówi się że niektórzy mają po 100dni urlopu zaległych to nie jest ok

odpowiedzi (0)

skomentuj

100 dni?

+3 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

off (gość)  •

Jakie 100 dni! U mnie na 15 chłopa to 5 ma powyżej 100 dni zaległych a 7 powyżej 50!

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 4 5 ... 7 »