Menu Region

Burmistrz zniszczył baner krytykujący władze Sztumu....

Burmistrz zniszczył baner krytykujący władze Sztumu. Opozycja domaga się dymisji Tabora [ZDJĘCIA]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Bałtycki

Katarzyna Łęgowska

9Komentarzy Prześlij Drukuj
W sobotni wieczór zniszczony został baner krytykujący władze Sztumu. W sprawie zatrzymany został 57-letni burmistrz miasta, Leszek Tabor.
1/4

(© Katarzyna Łęgowska)

Opis: W sprawie zniszczenia baneru w Sztumie zatrzymano 57-letniego mężczyznę
Przejdź do galerii
Aktualizacja godz. 19.30
Swoje oświadczenie w sprawie zniszczenia baneru wydali opozycyjnie radni.

"To niewyobrażalny skandal i kompromitacja burmistrza, niezależnie od tego czy ten czyn zostanie zakwalifikowany jako wykroczenie czy przestępstwo - piszą w oświadczeniu radni gminni i powiatowi Obywatelskiego Porozumienia Samorządowego Powiśle w Sztumie. - Burmistrz został zatrzymany przez policję na gorącym uczynku.
Takie zachowanie burmistrza jest naganne ze względów prawnych i moralnych. Burmistrz z mocy swego urzędu nadzoruje szkoły podstawowe i gimnazjalne, a zatem powinien troszczyć się także o wychowanie młodzieży i promowanie właściwych wzorców zachowania. W tym przypadku stracił do tego prawo, a zatem i możliwość dalszego sprawowania tak zaszczytnego urzędu."

Rani podkreślają w piśmie, że każdy urzędnik samorządowy powinien być wzorem funkcjonariusza publicznego.

"W związku z tym, że burmistrz zapewniał często, że jest człowiekiem honoru, mamy nadzieję, że sam podejmie właściwą decyzję w tej sytuacji i poda się do dymisji - czytamy dalej w oświadczeniu radnych Obywatelskiego Porozumienia Samorządowego Powiśle w Sztumie. - O podjęcie takiej decyzji apelujemy do burmistrza Leszka Tabora. Nie wyobrażamy sobie, żeby osoba, która w taki sposób się zachowuje nadal pełniła tak odpowiedzialną funkcję włodarza miasta.Mamy nadzieję, że burmistrz nie będzie uciekał przed odpowiedzialnością za swój haniebny czyn."

Aktualizacja, godz. 15

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez burmistrza Sztumu, usłyszeliśmy jedynie to, co już zostało opublikowane na stronie internetowej. Leszek Tabor podkreślał, że nadal nie może zrozumieć impulsu, który doprowadził go do zniszczenia baneru. Tłumacząc się, wspominał o silnym wzburzeniu oraz o pogróżkach jakie miał otrzymywać on i jego rodzina, jednak nie zechciał odpowiedzieć na pytanie, dlaczego nie zgłosił tej sprawy policji.

Aktualizacja godz. 13.10

Oświadczenie Burmistrza Miasta i Gminy Sztum

Szanowni Mieszkańcy
Od dłuższego czasu jestem obiektem nieprzebierającej w środkach nagonki na moją osobę z tytułu pełnienia funkcji Burmistrza Miasta i Gminy Sztum, na moje życie, na moją rodzinę, z pogróżkami włącznie.

Stojący w Centrum miasta baner był m.in. przykładem takiej nagonki, która daleko wykroczyła poza granice debaty publicznej i sporu. Praktycznie codziennie mieszkańcy mnie pytali co można zrobić z tym banerem bo w bardzo złym świetle stawia Sztum ("złodzieje ze Sztumu"), prokuraturę i mnie sugerując moje rzekome malwersacje.

Dokonałem tego czynu będąc bardzo wzburzony, pod wpływem silnego impulsu, niejako w obronie koniecznej. Jeszcze teraz nie mogę tego zrozumieć.

Przepraszam Mieszkańców za moje zachowanie, a właścicielowi deklaruję pokrycie kosztów za zniszczenie.

Leszek Tabor

Aktualizacja godz. 11.50
Policja oficjalnie potwierdziła, że burmistrz miasta Sztum, Leszek Tabor jest podejrzewany w sprawie aktu wandalizmu. Sztumska KPP wnioskuje do Prokuratury Rejonowej o wyłączenie ich z dochodzenia.

Aktualizacja godz. 10.50

Właściciel baneru, Antoni Fila potwierdził, że o sprawie zawiadomiona już została policja.

- Już w sobotę w nocy wiedziałem, że baner został zniszczony. Wiedziałem również, kto został zatrzymany - mówi właściciel transparentu. - Dziwię się, że ten człowiek został puszczony wolno, bo jest to przestępstwo. Mam nadzieję, że tym razem nie uchyli się od odpowiedzialności.

Przedsiębiorca przedstawił policji faktury, które potwierdzają wartość baneru. Według właściciela, wart był 1420 zł, co oznaczałoby, że osobie, która go zniszczyła postawiony zostanie zarzut popełnienia przestępstwa, za które grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.


***
30 stycznia zniszczony został baner wywieszony przez Antoniego Filę w centrum Sztumu. Hasła "Dlaczego Pani Lucyna Wojciechowska - prokurator z Kwidzyna, ochrania malwersacje Burmistrza Tabora?" oraz "Panie Seremet! Dlaczego ochrania Pan złodziei ze Sztumu? " przestały być już dla mieszkańców Sztumu kontrowersyjne i jedynie przyjezdni spoglądali na nie z zaskoczeniem. Tym większe emocje wzbudziła wieść o zniszczeniu baneru.

- W sobotni wieczór otrzymaliśmy zgłoszenie od mieszkańca Sztumu, że nieznany mężczyzna niszczy baner wiszący na placu wolności. Natychmiast został wysłany tam patrol policji - informuje rzecznik prasowy KPP w Sztumie, mł. asp. Karolina Gastoł - Zawicka. - Zatrzymany został 57 -letni mieszkaniec miasta. Mężczyzna odmówił badania alkomatem, a nie było podstaw do wykonania pomiaru zawartości alkoholu we krwi, dlatego nie wiemy czy był trzeźwy.

Policja potwierdza, że zniszczenia mienia dopuścił się pracownik Urzędu Miasta i Gminy Sztum. Nieoficjalnie mówi się o tym, że zniszczeń przy pomocy noża mógł dokonać sam burmistrz Sztumu.

Więcej informacji z regionu na sztum.naszemiasto.pl


katarzyna.legowska@polskapress.pl


9

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Obawiam się że gdy zaczną wsadzać do więzienia wszystkich skorumpowanych

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

teoretyczna sprawiedliwość ... i krzyży kupa (gość)  •

to wkrótce w więzieniach zabraknie miejsc. Oczywiście sądy nie orzekają przepadku mienia uzyskanego w drodze korupcji bo skorumpowani nie mieliby czym opłacać "papug".

odpowiedzi (0)

skomentuj

patrząc z boku...

+5 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Sztumianin (gość)  •

Witam Państwa,
pierwszy raz wypowiem się w internecie o tej sprawie. Jako rodowity mieszkaniec Sztumu myślę że mam prawo powiedzieć że sprawę widzę jako polityczną. Fakty: burmistrz popełnił przestępstwo (i nie ma tłumaczeń), przyznał się publicznie i nie ma w tym temacie niedomówień. Wiele osób tłumaczy ten czyn jakoby byłby z przyczyn nagonki. Prawda jest tylko jedna, a tłumaczenia na poziomie dziecka 5 klasy do mnie nie przemawiają. Faktem jest również że ów banner wisiał w mieście wiele tygodni i dopóki wisiał wszyscy omijali go bez komentarza. Teraz wyraźnie miesza się sprawy "zażyłości" Burmistrza i Pana Fili, ze sprawą bannera. Moim zdaniem niepotrzebnie, ponieważ z tego co mi wiadomo niedługo zajmie się ich sprawą sąd i to sąd wyda wyrok.
Jednak najbardziej przykrą sprawą obecnie, jest dla mieszkańców podział na zwolenników i przeciwników burmistrza. Kłótnie, "opluwanie się" na portalach przybrało wymiar upodlenia zdrowego rozsądku. Myślę że wynika to z zależności układów pracowniczych, niekompetencji różnych osób oraz żywienia urazy do siebie z zupełnie innych powodów. (Powinien się tym zająć jakiś antyhejt czy coś w tym stylu). Te teksty przecież czytają dzieci! Z resztą nie rozumiem powodów takiej fali nienawiści, wydaje się ona być sterowana przez osoby trzecie, a cierpią na tym wyłącznie mieszkańcy.
Z etycznej strony patrząc osobiście już dawno podałbym się do dymisji, bo jak spojrzeć dzieciom w oczy i żądać od nich trzeźwości na apelu w szkole z taką "przygodą" w historii urzędowania? Obecnie czuję wstyd za zachowanie pana Leszka, za medialną kompromitację gminy, komentarze mieszkańców, tworzące się jakieś komitety obrony burmistrza (zresztą szkodzące bardziej wizerunkowi miasta i jego mieszkańców) i brak reakcji ze strony władz pozostawiając sprawę samą sobie.
Dziękuję za możliwość napisania tego komentarza i mam nadzieję że dyskusja w tym wątku będzie prowadzona na poziomie.
Pozdrawiam i polecam oddać się refleksji w powyższym temacie.

odpowiedzi (0)

skomentuj

burmistrz oszalał

+6 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gery (gość)  •

Jeżeli burmistrz biega po nocy po swoim Sztumie , pijany, z nożem a potem infantylnie tłumaczy że "nie potrafi tego wyjaśnic" to ma problemy psychiczne i powinien się leczyć. Ten Sztum jak widziałem to jest pełna śmieci, zapyziała dziura z wielkimi supermarketami i smutnymi emerytami, klawiszami na ulicach i wielkim więzieniem brrrr. Nic dziwnego ze maja takiego burmistrza - idealnie do nich pasuje

odpowiedzi (0)

skomentuj

Polska rzadzi sitwa lokalna !

+7 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

goniec (gość)  •

Czas pogonic sitwe lokalna,czy to tak sie robi,zeby lokalna sitwa zyla godnie i w dostatku ?

odpowiedzi (0)

skomentuj

tabor

+6 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

koko (gość)  •

Ale pan wstydu narobił .pijany ...wstydz sie ..

odpowiedzi (0)

skomentuj

Pan burmistrz.

+4 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

alfa (gość)  •

Na 100% posuarowy zwolennik.

skomentuj

no nie, odwrotnie

+6 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kolega Tabora (gość)  •

DLS wspak :-)

odpowiedzi (0)

skomentuj

wilkowyje hihi

+5 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

tylko kręcić kolejne odcinki rancza

skomentuj

oj prawda

+5 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kolega Tabora (gość)  •

trafiłeś, najlepszy kumpel Czerepaka, nie Zbyszek?

odpowiedzi (0)

skomentuj